| Kasha a întrebat:

Am o intrebare : Ce pot face sa am parul mai moale, mai fin? Ma spal cu sampon de musetel dupa care aplic balsam, dar degeaba. Si ce pot face sa nu mi se mai incurce atat de rau parul? FUNDA!

6 răspunsuri:
| AllinaDaniella a răspuns:

Buna.

Inlocuieste balsamul cu o masca. Masca de par e mult mai hidratanta si potrivita orice tip de par. Cumpara o masca si las-o sa actioneze aproximativ 10 minute. Asta e varianta cea mai rapida.

O alta varianta e sa aplici ulei de cocos (il gasesti la plafar) pe toata lungimea parului. Il aplici inainte sa te speli pe cap, il lasi minim 30 de minut iar apoi te samponezi de 2 ori, ca sa se duca tot uleiul.

Succes

| BiuL a răspuns:

Renunta la placa si vopsit, foloseste foehnul mai putin. Dupa fiecare baie tamponeaza-ti parul cu prosopul (nu il freca!) si aplica un balsam (ulei, spray) leave in. O data pe saptamana aplica o masca facuta in casa sau cumpara din magazin (de exemplu elseve de la l'oreal). Incearca sa il piepteni doar dupa ce e uscat.
http://therhythmofheels.wordpress.com/......a-parului/

| Kasha explică (pentru BiuL):

Din ce facuta masca?

| Tzukushi a răspuns:

Citeste despre masca mea profesioala care mi-a adus parul la viata

http://mariabeautytips.wordpress.com/......sk-review/

| alina84 a răspuns:

Clateste-te cu apa cu otet sau apa cu lamaie. Lasa parul fin.De asemenea, sampoanele cu extracte de fructe au acelasi efect.

| HatsuneMikuVocaloid a răspuns:

Hey Kasha! Eu am parul lung si stiu cum e sa se incurce. In primul rand, daca pana acum ai folosit un singur tip de sampon, nu-ti recomand sa-l schimbi asa usor, pentru ca parul, scalpul este obisnui cu acel sampon. Insa recomand sa folosesti Elseve sau Cien (il gasesti la Lidl, dar totusi este foarte bun), dar daca incepi sau ai inceput sa te speli cu Head 'n' Shoulders, sa te speli numai cu el, deoarece da "dependenta", si deodata, dupa ce ai schimbat samponul, te trezesti cu matreata. Am un sfat ca sa nu ti se mai incurce parul: imediat dupa ce aplici balsamul si parul este plin de balsam, piaptana-te. Apoi sa lasi balsamul 3-4 minute pe cap, dupa care te clatesti. Seara, daca iti prinz parul in coada, impletita sau nu, dimineata nu o sa mai fie chiar asa de incurcat. Toate acestea ar putea sa functioneze, insa nu poti sa-l ai niciodata ca fetele din reclame, pentru ca ele folosesc tot felul de uleiuri profesionale si scumpe, de care nu se descotorosesc nicio clipa.