| Adrianuta a întrebat:

Hey TPU!

Am o problema, ca sa zic asa:
Trec a 9 a si nu sunt dezvoltata deloc, parca as trece a 5 a.
Nu ma refer doar la faptul ca nu am sani, fund ...forme mai exact, doar ca sunt foarte scunda si slaba ...mai ales ca nu manancc mai deloc.

Mananc doar atunci cand ma mai obliga mama si sta cu gura pe mine...pentru.ca eu daca ma trezesc pe la 11-12 nu mai apuc sa i-au micul dejun si apoi mananc pe la 1 si mai mananc seara pe la 9-10 asa putin!

Vreau sa ma ingras ...si sa fac sani cum as putea sa fac sani spuneti-mi va rog, daca ati incercat fetelor, sau daca exista ceva "din popor" ca sa zic asa care sa dea roade.nu stiu ceva de mancat sau poate altceva... ajutati-ma va rog.

Ajutati-ma sa-mi fac un program zilnic ...pe care promit ca o sa-l respect bineinteles ...nu pot sa mananc fast food pentru. ca sunt de la tara si nu exista asa ceva la noi. Cel mai convingator program primeste drept rasplata FUNDITA si VOT, iar restul vot.

Cat mai multe raspunsuri, vreauu!

O zi buna!

Răspuns Câştigător
| Unnoticedful a răspuns:

Mai, problema la tine nu prea e de ce trebuie sa mananci sau sa faci. Problema este ca nu mananci regulat, si probabil ca este ceva genetic. Adica oricat ai manca si la orice ora, nu te poti ingrasa. incearca sa te trezesti ma devreme putin (si la 9 jumate, 10 e bine) si sa mananci ceva la micul dejun, apoi sa mananci pe la pranz, poti incerca si cateva gustari pe zi (un fruct, ceva dulce) si apoi sa iei cina pe la 7. Eu mai mult nu-ti pot spune, dar am o prietena care este exact la fel ca tine, iar ea mananca foarte multe dulciuri si tot nu se ingrasa. Dar ai grija, doctorii spun ca oricat de slab ai fi, daca nu incerci sa mananci sanatos si regulat, mai tarziu te-ai putea ingrasa foarte tare. Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult. Mult succes in continuare.

10 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ce faci? O editezi si pe-asta pana nu mai ramane nimic din ea?

| Cosminovici18 a răspuns:

Buna! Pai uite draga mea un program: dimineata te trezesti pe la ora 8:00 mananci micul dejun in special o cana de ceai cu niste felii cu gem sau ma rog ce mananci tu de obicei la micul dejun apoi mai mananci la ora 13:00 pranzul ce-ti ofera mama ta apoi la ora 17:00 iei o gustare inainte de cina iar la ora 20:00 cina tot asa ce-ti ofera mama ta si nu uita trebuie sa mananci de 3 ori pe zi si la fiecare masa dupa ce mananci sa fie asa meniul! prima mancare sa fie ceva mai usoara adica un aperitiv ceva la meniul 2 o ciorba iar la meniul 3 desert! si iarasi ceva foarte important cu vreo 2-3 ore inainte de masa sa mananci fructe! Funda?

| Rossey a răspuns:

Poate ca nu este doar de la mancare, dar este adevarat, nu mananci mai deloc.Si eu sunt slaba si nu ma ingras pentru ca nu se pune pe mine dar cel mai normal program este asa:
Daca te scoli dimineata mananca pe la ora 8, 9 sau 10.Cam asa.De preferat ceva cat mai usor,senvisuri, oua, o cana de lapte sau ceai. Apoi la ora 12 este normal un castron de ciorba iar daca te scoli tarziu, mananca ce mananci dimineata.La ora 15 mananca ciorba, iar daca te-ai sculat devreme, poti manca mancare gatita.Iar pana in ora 7 ori mancare gatita ori ceva usor, cum ar fi cartofi prajiti sau mamaliga! Asta mi-a venit in minte.Succes.

| MaiBineAnonimDecatCriticat a răspuns:

Buna!
Eu ti-as sugera sa stai linistita.Sunt a 11 a si par de clasa a 6 a laughing Nu conteaza cum arati, ci cum esti tu ca om.Dar totusi daca vrei sa pui in greutate ai putea incerca un meniu sanatos, slab in calorii.
Am citit pe un site ce ai putea manca.
Consuma urmatoarele grupuri de alimente
1. Grupul produselor lactate: lapte, branza, iaurt, inghetata;
2. Grupul carnurilor: peste, pui, porc, vita;
3. Grupul legumelor: consumate proaspete, inghetate, conservate, sucuri;
4. Grupul fructelor: proaspete, inghetate, uscate, sucuri;
5. Grupul cerealelor: paine, paste, briose, clatite, orez.
Si desigur, exercitiile fizice nu trebuie sa lipseasca nici in cazul asta (pentru intinderea musculaturii).S
Si incearca sa eviti stresul.Mancarea sanatoasa si relaxarea te vor ajuta sa pui in greutate si sa te dezvolti fizic.Trebuie doar sa fii fericita si multumita de tine!

| looveee a răspuns:

Ionela daca vrei sa iti creasca sanii sa mananci asa o saptamana seara si dimineata ...seminte de marar uscate si daca nu merge cu o saptamana intr-o luna tongue

| dwoo a răspuns:

Mori.

| KatyaSmt a răspuns:

Eu am cam aceeashi problema,sunt foarte slaba,dar si inalta,si de asemenea,nu prea ma dezvolt, insa, daca ai trecut de 14 ani si nu te-ai dezvoltat deloc,ar cam trebui sa te duci la doctor,este anormal,poate fi vorba de vreo boala sa maladie,in rest,daca la tine mama/tata sunt slabi(figura),si bunicii(ori unul din ei)la fel,poate fi genetif,ptru ca eu sunt slaba si am recurs chiar si la pastile ptru am ma ingrasa,dar fara rezultate,la mine e genetic, la fel si cu pers mai plinute, poate fi genetic.TOTUSI,ADRESEAZA-TE LA UN DOCTOR, NU E NORMAL SA NU TE FI DEZVOLTAT DELO APROAPE. SPER K TI-A FOST DE FOLOS CE TI-AM SCRIS

| Andreea111_8356 a răspuns:

Nu te stresa cu chestiile astea. Ar trebui sa te intereseze scoala acum, nu sanii tai si cum sa-ti faci sani.Ei cresc in timp, nu ii poti trage tu in jos sa creascalaughing, nu te mai stresa tu cu astea.

| Anomis2495 a răspuns:

Ce coincidenta... si eu sunt la fel; tot asa mananc, mama imi tot spune ca-s prea slaba... am 41-42 kg la inaltimea de 1.57m, dar eu ma simt bine asa.

Bafta!

| djng a răspuns:

Foarte important este sa pui pe tine masa musculara nu grasimi nu trebuie sa apui paine in exces nici dulciuri deoarece nu ai rezultate foarte bune. FaTI UN MENIU UNDE SA AI 500 calorii este necesarul tau zilnic.Este deosebit de important sa ai cele 5 mese pe zi micul dejun pranzul cina plus gustarile la ora 11 si la 16