| AliceBodomChild a întrebat:

Hey TPU.Imi tot vopsesc de la o vreme parul roscat insa vopseaua se duce foarte repede.Am auzit ca daca te speli cu apa mai rece pe cap nu se duce chiar asa de repede ca atunci cand te speli cu apa calda...dar si asa, mi se decoloreaza repede spre un portocaliu-maroniu si nu imi place.Mentionez ca folosesc vopsea Loncolor Natura.Mi-am luat si o vopsea Syoss si as vrea sa va intreb ce parere aveti, e buna vopseaua? O prietena s-a vopsit cu ea de muuulta vreme si nu i s-a decolorat mai deloc.Si ce vopsele bune de par stiti, care nu strica asa de tare parul si pentru o culoare rosu aprins.Multumesc.

4 răspunsuri:
| ammona a răspuns:

Cauta aici www.pisica-neagra.ro
Apa calda deschide cuticula si permite pigmentului sa iasa...la fel uscatorul de par, soarele, etc; apa rece inchide cuticula.
Dar nu este suficient...samponul este de vina pentru spalarea culorii - toate fac asta, sunt niste detergenti pana la urma.
Cauta un sampon cu ph mai acid, care nu isi pierde din aciditate in contact cu apa sau murdaria din par, iti va pastra cuticula inchisa iar culoarea se va spala mai greu.

| lumy4u a răspuns:

Daca ti se decoloreaza asa repede parul inseamna ca vopseaua nu este permanenta, foloseste pallete, syoss, l'oreal sau wellaton

| AliceBodomChild explică (pentru lumy4u):

Vopseaua este permanenta insa nu stiu de ce mi se decoloreaza si mi se face roscat deschis confused poate nu e asa buna.

| lumy4u a răspuns (pentru AliceBodomChild):

I-ati o vopsea de calitate, mai scumpa, merita..de la Wella de ex, 47 de lei un tub+ oxidant nu stiu exact cat costa.o gasesti la magazinele cu produse profenionale pentru saloane Profi Hair. daca esti din Bucuresti gasesti magazinul acesta in afi palace cotroceni la etajul 1 sau in cora lujerului pe culoar.aaa si.i-ati oxidat de 9% pentru vopsea.te pup bafta