| bb_5971 a întrebat:

Ieri am fost pentru prima data la solar. o sedinta de 5 min.azi as vrea sa ma duc iar dar sa fac o sedinta de 10 minute. e indicat sau ar trebui sa fac o mica pauza intre sedinte?

Răspuns Câştigător
| Angiutssa a răspuns:

Ar fi fost mult mai bine asa:
-prima zi:3 minute
-a doua zi:pauza
-a treia zi:6 minute
-a patra zi:pauza
-a cincea zi:9 minute
-a sasea zi:pauza
Dupa care te poti duce o data pe saptamana pana ajungi la 15 minute, iar dupa ce te colorezi putin ajunge sa te duci de 2 ori pe luna, 15 minute fiecare sedinta.
Dar fiindca ai inceput cu 5 minute, ar fi indicat sa mai faci o sedinta de 5 minute maine, dupa care sa incepi cu 6 minute si cu programul pe care ti l-am dat mai sus.
Beneficiile bronzarii la solar:
- ajuta la fixarea calciului in organism si la formarea vitaminei D3
- intareste sistemul imunitar
- regleaza metabolismul
- boli de piele precum acneea, psoriazisul sau neurodermatitele sunt tratate cu succes cu ajutorul razelor ultraviolete
- rezultatul este o piele frumoasa si catifelata

In ce conditii nu se recomanda bronzarea la solar
- copiii sub 16 ani si persoanele blonde cu ten foarte deschis trebuie sa se fereasca de solar - cei care au restrictie medicala pentru solar
- persoanele cu pistrui multi, negi si alunite foarte dese
- cei cu arsuri ale pielii
- persoanele care sufera de lupus sau cancer de piele nu au voie la solar
- gravidele trebuie de asemenea sa evite solarul
Sfaturi atunci cand mergeti la solar:
- inainte de a merge la solar este recomandat sa faceti un dus pentru a indeparta orice produs cosmetic si sa va scoateti bijuteriile
- tineti ochii inchisi si purtati ochelari de protectie pe toata durata expunerii
- zonele mai sensibile ale pielii, alunitele si petele cu un pigment mai pronuntat trebuie acoperite cu crema protectoare
- parul trebuie si el protejat
- dupa expunere pielea trebuie hidratata cu un lapte de corp
Care sunt pericolele la care va expuneti
- Aparatele pentru bronzare artificiala sunt capabile sa induca nivele inalte ale razelor ultraviolete, tocmai pentru a se obtine o bronzare rapida. Din aceasta cauza, pielea celor care se bronzeaza constant la solar imbatraneste mai repede, ducand la aparitia mai devreme a ridurilor.
- Neutilizarea ochelarilor de protectie in timpul expunerii la solar poate provoca iritatii ale ochilor, conjunctivite si chiar cataracta in timp indelungat.
Si expunerea indelungata la soare poate fi daunatoare pielii. Daca faci exces de solar poti sa te astepti la efecte negative, dar daca te duci cu masura ce se poate intampla?

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Deja ai sta mult pentru prima şedinţă.
Cel mult de 3 ori pe săptămână şi se fac 2-3 minute în primele şedinţe şi apoi creşti 5-6 minute în următoarea săptămână şi tot aşa.
Nu uita să aplici pe piele şi o cremă de protecţie solară cu factor ridicat (50+), solarul este la fel de periculos ca şi soarele dacă nu se respectă nişte timpi extrem de importanţi pentru a preveni cancerul de piele.
Pa, pa.

| BruneTTe a răspuns:

Si vara tot solar?! Nu e sanatossss... dar degeaba spune lumea happy

Pai sincer.lasa`l incolo de solar si du`te la strand...
Nu`mi pasa ca votati "stupid"rolling on the floor) din moment ce am dreptate happy

| Angiutssa a răspuns:

Multumesc pentru fundita.Ma bucur ca te-am ajutat.
Imbratisari.

| asya a răspuns:

Nu doar pauza, ci sa faci mai multe sedinte de mai putine minute! Ai fost ieri, mai mergi sambata si saptamana viitoare, insa tot cate 5 minute! Apoi dupa vreo 4-5 sedinte poti trece la 7.Nu 10...Sunt prea multe!

| Mar a răspuns:

Nu e bine sa te duci la solar.gandeste-te cate persoane au fost acolo si cati microbi au ramas straight face. mai ales ca daca i luminile alea microbii iti intra prin piele. ia un Dove autobronzant. sau macar face-ti plaja nomral (eu imediat dupa ce ies din apa ma prinde soarele laughing)

| aumih16 a răspuns:

Iti arzi pielea! una or mai fi si altele a doua! da e bine ca iti schimba oleaca culoarea pielii dar nu stiu cat de bine e asta! oricum imi dau seama ca e mai mult de fetelaughing baietii nu au nici o treabalaughing

| Corina1998 a răspuns:

Ti-as recomanda sa nu te mai duci deloc la solar deoarece poate provoca, cancer de piele... daca chiar vrei asa de mult sa te bronzezi du-te la strand, la mare...