| AlaBala111 a întrebat:

Imi doresc foarte mult sa slabesc.Am 1.69, 17 ani si 70 de kg.Am tinut dukan o luna vara trecuta si slabisem dar le-am pus imediat la loc.Prietenii iubitului meu rad de mine si totodata de el. Vreau sa slabesc pentru ca nu ma mai suport.Voi cum ati slabit? Stiti vreo dieta sau exercitii eficiente? Cum sunt exercitiile Pilates? Sunt in stare sa renunt la orice, numai sa slabesc.Astept cat mai multe raspunsuri.

18 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să mănânci, lasă dietele minune care te dublează!
Aici este marea te problemă, restul sunt numai răutăți, nimeni nu este perfect.
Crede mai mult în tine!
Pa, pa.

| LaLaura a răspuns:

Buna.
Eu te-as sfatui sa slabesti sanatos, cu o alimentatie echilibrata si cu cele 3 mese pe zi care sunt sfinte, daca sari peste mese, te ingrasi deoarece organismul are tendinta sa cera mult mai mult dupa o perioada de infometare.
Incerca sa mananci sanatos. Sa ai cele 3 mese, cea de dimineata sa fie cea mai bogata caloric si cea mai diversificata ( paine, oua, branza, ceai, lapte, orez, fructe), cea de pranz ceva mai usora ( supa, ciorba, gratar *din legume, vita, pui, peste, curcan*, linte, fasole), iar seara, o salata in principiu, si cina sa fie pana pe la 19).
Intre mese principale poti sa iei si gustrari ( doar dupa cea de dimineata si dupa amiaza), constand in fructe.
Masele sa nu inclda prajeli, prea multe paste, sau dulciuri.
Si sa bei cel putin 2 l de lichide ( de prefera apa, nu suc, daca doresti sucuri, iti faci freshuri de fructe acasa, neindulcite). Si mult sport, alergat, mers pe bicicleta, sarit coarda, aerobic.

| cristimihailov a răspuns (pentru LaLaura):

Spune-mi te rog, este corect ce spune asta: http://www.altamedicina.com/laptsolut-uimitor-walter-weith/?

| LaLaura a răspuns (pentru cristimihailov):

Din punctul meu de vedere da, eu am intoleranta la lactoza si nu prea beau sa mananc produse lactate. Laptele mater e bun doar pentru puiul a carui specie face parte. De exemplu laptele de vaca are nutrieti special pentru vitel ca sa ii dezvolte musculatura, iar laptele matern al omului are nutrieti speciali sa dezvolte creierul.
Acum fiecare mananca si bea ce doreste, e stapanul propriului sau corp.

| cristimihailov a răspuns (pentru LaLaura):

In episodul "laptsolut" se explica atat de lapte cat si de branza... care se pare ca este si mai dura.

Ma intrebam de ce ii sugerezi sa bage in dieta lactate.

Daca te uiti si in celelalte documentare din seria viata la superlativ... ma intreb de e ii sugerezi omului carne si oua happy

| LaLaura a răspuns (pentru cristimihailov):

Nu ii doresc sa ii impun ce beau, sau ce mananc eu. Eu sunt vegetariana, deci ar trebuie sa ii spun sa manance fara carne, plus ca eu consum lapte de migdale.
Oricum e mai bine sa consume o cana de lapte decat mezeluri dimineata, incerc sa aleg raul mai putin rau.

| cristimihailov a răspuns (pentru LaLaura):

Am inteles. Merci mult happy

| LaLaura a răspuns (pentru cristimihailov):

Nu ai pentru ce.
Am uitat sa spun ca fiecare are parerea sa despre lactate, multi medici recomanda laptele si branza, si nu doresc sa impun ceva ce poate ca mama/tata/medicul ii spune ca este bun.
Si tata are o parere foarte buna despre lapte si branza, tot imi spune de beau lapte si sa manac branza ca sa am calciu, ca ajuta la prevenirea osteoporozei. De aceea in mare parte nu i-am spus sa renunte la lapte, sau branza, si cum am spus mai sus, e mult mai buna o cana de lapte, sau o bucata de branza dimineata decat cateva felii de mezeluri.

| cristimihailov a răspuns (pentru LaLaura):

Se spune, pe scurt, ca laptele desi are calciu, acesta nu este biodisponibil.

Si in plus vine si cu o serie intreaga de alte probleme precum cazeina, antibioticele, hormonii, alte neamuri de bacterii, etc.

Asa ca ajungi sa consumi lapte doar ca asa se spune. Cand vegetalele par sa contina e adevarat mai putin calciu, dar mult mai mult calciu se absoarbe. Avand in vedere ca exista si restul de vitamina C si raportul cu fosforul este superior in plante.

Incearca sa vezi "laptsolut" si acolo vei vedea cum e cu galactoza, zaharoza, colesterolul, branza, ce inseamna maturarea branzei - cand nu mai au ce consuma bacteriile, bolile autoimune si alergiile pe care acesta le genereaza si cum o face, alte chestii care se mai gasesc in lapte, cand de contaminat este de fapt, etc. Si toate astea pentru calciu... cand cam orice sta in picioare in lumea vegetala contine calciu.

Asa cum spui, adevarul este ca alegerea este intotdeauna a ta. Problema apare la daca e etic sa fii informat asupra situatiei sau sa te bazezi pe interpretarile altora?

| LaLaura a răspuns (pentru cristimihailov):

Eu nu sunt cosnumatoare de lapte sau de branza, ocazional mai gust, ca inca nu pot renunata la ele, doresc sa fiu vegan, dar momentat nu sunt inca pregatita.
Tot ce ai scris, stiu, m-am documentat, eu mereu ma bazez pe mai multe opinii si caut opinia cat mai aproape de adevar

| BiuL a răspuns:

Tu vrei sa slabesti pentru tine sau pentru prietenii iubitului tau?
Daca vrei sa te schimbi pentru altii sa stii ca niciodata nu vei reusi sa fii pe placul tuturor...
Daca vrei sa slabesti nu mai consumi deloc : fast food, prajeli, dulciuri, bauturi carbogazoase, patiserie, sosuri, chipsuri, alcool.
Mananca : legume, fructe, supe si ciorpe, carne (pui, peste, curcan) fiarta sau la gratar, oua fierte, cartofi copti, lactate degresate, nuci, alune, seminte, cereale integrale.
Minim 2 litri de apa pe zi, eventual si ceai neindulcit.
Miscare zilnic (plimbari, jogging, mers cu bicicleta, rolele, urcat scari, orice! )nu e musai sa mergi la sala dar nu sta toata ziua pe scaun si in pat.
Intr-o saptamana doua ar trebui sa se vada schimbari.
Mesteca bine mancarea, mananca regulat, nu sari peste mic dejun, nu mananca intre mese.

| cristimihailov a răspuns:

Buna, se pare ca trebuie sa te uiti un pic si la alte raspunsuri, s-a mai pus aceasta intrebare de nenumarate ori.

Iti spun asta, pentru ca in alte locuri am scris mai pe indelete.

Oricum, parerea mea este ca ar trebui sa incepi sa incerci sa intelegi principiile din spatele dietelor si apoi sa incepi sa intelegi ca odata ce te-ai apucat de o dieta, aceasta nu inseamna doar o slabire, ci si o schimbare a modului tau de a manca in general.

Urmareste te rog documentarele: http://drcalinmarginean.blogspot.com.au/p/prezentari-video.html (conferintele rosii).

Apoi, dupa ce ai inteles ce este in spate, uita-te un pic si aici:

http://www.revelatia.ro/? page_id=501
(este un nene profesor Walter Veith - si iti explica de ce nu e bine sa bagi carne si lactate in dieta - oricum ar fi, uita-te doar la partea cu dieta. Se pare ca din pacate l-a pocnit arhanghelismul si in alte documentare o ia si cu religia. Nu iti pierde timpul cu alea).

Si ca sa te ajute sa te decizi, mai ai si acest link:

https://www.youtube.com/watch?v=cVdc2_LTEto (Vieturitoarele de pe pamant)... E cam dur.

In fine, dupa ce o sa le vezi pe toate astea, in ordinea anterioara, o sa iti fie foarte simplu sa te decizi.

Tine minte ca dieta cea mai buna este una care ar respecta cea mai mare parte din principii si care te atrage si cel mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
mergi la medic pentru un diagnostic/tratament corect, mi se pare ca inaltimea si kilogramele sunt cam la fel deci nu cred ca ar trebui sa slabesti neaparat, si nu cred ca ar trebui sa asculti de cei ce rad de tine, pentru ca oricum lumea e rea, nu fa nimic fara aprobarea unui medic, nu are rost sa-ti strici sanatatea din cauza unor oameni care rad de tine.
O zi buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii atent cum slabesc eu. Sunt o nebuna.
Fumez si imi trece pofta d emancare, fac sport alerg, dansez... abdomene. Okay dupa ce vad ca sunt strong ma las de sport cam o saptamaana si incep sa fac impachetari cu paprika sau pur si simplu masaje. Crede-ma lasa dietelea atunci cand mananci nu manca dupa ora 5 daca mananci mai mult incearca sa reduci din mancare si gaseste-ti fel si fel de preocupari. Nu fuma daca nu vrei pentru ca eu ti-am spus cum slabesc eu, e okay haha.
Iesi mult pe afara.

| kiri11 a răspuns:

Sportul zilnic si alimentatia corecta te ajuta sa dai kg jos. Daca slabesti asta nu inseamna ca poti renunta la sport. Alimentatia incearca sa ti-o programezi daca nu la ore fixe incearca sa faci tot posibilul sa fie ore aprodpiate sau cu intarzieri de max 1, 5 - 2 ore. Bafta!

| Syndre a răspuns:

Ai într-adevăr cam multe kilograme și ar fi cazul să dai jos. E important să înveți să mânânci sănătos și să ai niște principii alimentare okay. Dieta nu e ceva care durează 2 luni și apoi gata, revenim la mâncat prostii.
În primul rând, mâncatul sănătos. Încearcă să ai o dietă diversificată, mânâncă predominant pește, carne slabă și foarte multe legume. La fructe ai grijă la cantități(au aceleași beneficii ca legumele, dar dublu în calorii și zahăr). Evită făinoasele, prăjelile, dulciurile și sucurile(fie ele naturale, fiindcă într-un fresh pui mult mai mult fruct decât ai mânca normal). Dacă vrei să slăbești reduci numărul de carbohidrați. Încearcă să ai alea 3 mese pe zi, ca să nu-ți fie foame tot timpul plus 2 gustări între ele. La o masă nu se mânâncă până te simți sătul, ci se mânâncă puțin pe parcusul zilei. Nu mânca prea sărat și încearcă să bei măcar 2l de apă zi, ajută cu reținerea lichidelor.
Dietele care-ți spun să mânânci numai alimentele x și y sunt de fapt niște păcăleli ca să mânânci hipocaloric. Prima regulă și cea mai importantă atunci când slăbești este să ai un deficit caloric, poți mânca orice atâta timp cât la sfârșitul zilei nu ți-ai întrecut numărul de calorii. Așadar învață să îți numeri caloriile, pentru asta îți sugerez să te ajuți de un program în genul myfitnesspal, îți va arăta nu numai caloriile, ci și numărul de proteine, carbohidrații etc.
Sportul ajută la slăbit, dar mai mult de 90% contează dieta. Altfel spus, fă orice sport îți place ție, te va ajuta la modelarea corpului, dar nu pune baza în el. Dieta e cheia. Deși dacă te interesează, cele mai multe calorii se ard la cardio: jogging, coardă, aerobic etc.
E important să înețelgi că dieta nu e o chestie temporară. Acum, nimeni nu spune să renunți la dulciuri și la prăjeli toată viața, însă acestea sunt alimente care ar trebui consumate rar, doar la ocazii, nu săptămânal sau chiar zilnic. Mult succes! happy

| Alelulu a răspuns:

Eu am slabit 30 kg. Cand eram grasa (93) am incercat orice sa slabesc: herbalife( m-am ingrasat ee la el ) pastile de slabit, am tinut chiar si dukan si m am ingrasat la loc, si faceam si salaaaa multa 6/7. Si am zis ca e momentul sa merg la nutritionist. A fost greu la inceput, dar m am obisnuit vedeam rezultatele saptamana de saptamana ( mergeam odata la 7'zile) si am slabit 30.cum? Mancand la ore fixe.de exemplu o zi de a mea : 9:30 mic dejun ('2 felii paine neagra cu gem cu indulcitor gasesti la kaufland e 7 lei )'la 12 gustare ('fruct)la 14:30 pranz ( 150 g carne vita/peste/pui cu 250 g legume crude in salata sau trase lamtigaie fara ulei (pastai congelate, ciuperci, broccoli fiert, salata verde, de varza, ce e de sezon etc) la 17 gustare ( fruct) si intre 19-20 cina ( cantitatile de la pranz) apoi daca iti mai e foame fruct. La o ora doua dupa cina.trebuie sa bei si 2-3 l apa pe zi.si poti adapta orele programului tau zilnic.trebuie sa faci si un pic de miscare, mers p jos, sala 3-4'ori /sapt sau ex acasa pilates e bun. trebuie multa ambitie. Si daca vrei poti manca data p sapt ce ti e pofta de preferinta la pranz, sa fie portie normala.si ca sa ma indulcesc mananc zilnic 3-4 patratele cioco amaruie 45% cacao din lidl ( e mai dulce fata de altele amare). Daca doresti retete sau sfaturi scrie. Succes si sanatate si sa ai ambitie!

| Florin_Florin_1993_h91J a răspuns:

Ceai din radacina de boZ fara exercitii si prostii