| Gabrielutza2003 a întrebat:

In cit timp iti creste parul daca te dai cu ulei de ricin?happyFundabatting eyelashes

Răspuns Câştigător
| Katoky a răspuns:

Buna!
Uleiul de ricin folosit în mod regulat pe rădăcinile părului şi scalp este util pentru:

- creşterea părului;
- îngroşarea firului de păr care începe să se subţieze;
- prevenirea deteriorării părului;
- tratarea părului uscat;
- strălucirea şi hidratarea părului şi scalpului;
- prevenirea scalpului uscat;
- îmbunătăţirea stării generale de sănătate;
- prevenirea despicării vîrfurilor şi creşterea părului.
ată care este tehnica pentru aplicarea uleiului de ricin pe podoaba capilară, pas cu pas:

1. Cu vîrful degetelor se va aplica ulei de ricin la rădăcina firelor de păr şi pe scalp.
2. Se va distribui uleiul uniform prin masaj uşor al scalpului.
3. Nu se va folosi ulei în exces pentru că acesta va fi mai greu de îndepărtat şi spălat de pe scalp.
4. După aplicarea uleiului, părul se acoperă cu o bonetă din material plastic şi se va înveli într-un prosop.
5. Uleiul se va lăsa să acţioneze aproximativ 15-20 de minute asupra părului sau chiar întreaga noapte.
6. Se va spăla părul cu un şampon pînă cînd se elimină complet uleiul de ricin.
7. Se va repeta procedura o data pe săptămînă timp de 6-8 săptămîni pentu ca rezultatele să fie vizibile.

În funcţie de preferinţe, uleiul de ricin poate fi amestecat cu alte tipuri de uleiuri (de struguri) pentru a-l face mai puţin consistent, iar mirosul mai plăcut.
In orice caz sa nu te astepti sa creasca cu 15 cm in plus...15 cm creste anual de sigur am gasit asta si sunt despre mai multe lucruri ''ciudate'' despre noi
https://www.google.ro/......https?/url
Totusi ai pute folosi si:https://www.google.ro/......https?/url
Te pup!

| Gabrielutza2003 explică (pentru Katoky):

Multumesc! Imi va fi de folos! Dar daca tot sti atatea despre pari, ai putea sa imi spui daca uleiul de ricin face paduchi?

| Katoky a răspuns (pentru Gabrielutza2003):

Buna!
In nici un caz, paduchii se inmultesc numai prin oua. Daca ai luat de la cineva un paduche si acesta isi depune ouale pe parul tau om te-ai facut.La farmacie se gasesc diverse solutii pentru a rezolva probleme de acest gen.
Te pup!

3 răspunsuri:
| SonnyFlameFan a răspuns:

In general, parul creste zilnic cam 0.3-0.4 milimetri, ajungând anual la 15 cm.(asta daca nu il tunzi)... Uleiul de ricin ajuta foarte mult, nu numai la crestere ci si la regenerarea firului.Nu stiu sigur cat, dar creste. Pont:poti incerca si uleiul de masline sau argan, bun si pentru par cat si pentru sprancene daca vrei alta forma!happy