| anonim_4396 a întrebat:

M-am epilat ieri la salon pe picioare pentru prima data cu ceara, eu de obicei ma epilam cu bigul (i-am dat 60 de lei si nici nu m-a epilat bine, mi-au ramas multe fire mari vizibile!) si azi de dimineata am observat ca mi-au aparut pe picioare si pe barbie niste bube rosii care au un punct micut alb plin cu puroi! Este foliculita din aceea, nu? Sau cum se numeste?
Ce ar trebui sa fac sa imi treaca? Ce remedii cunoasteti? Ati trecut prin asta? In cat timp v-a trecut ca voiam sa merg si eu la piscina... :'( si acum nu mai pot...

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Epilare cu bigul? Ala se numeste ras, barbiere. big grin
La epilşare se scot si radacinile firelor de par, care - evident - irita pielea.
Trebuia sa te speli bine inainte ca apa si sapun, iar dupa eăilare sa dai imediat cu spirt sanitar peste aceea zona, pentru dezinfectare.
Acele puncte sunt ramasitele radacinilor de par smulse, iar urma lor va disparea in cateva zile (daca nu se infecteaza).

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

M am spalat bine inainte, dracu, doar nu ma duceam cu transpiratie si praf pe mine la epilare, dar nu m-am dat cu nimic dupa pentru ca asa mi-a zis aia de acolo, sa nu ma dau cu nimic. M am dus astazi si mi am luat baneocin si ulei de cocos si m-am dat cu ele

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Ulei de cocos nu e indicat, fiindca contine grasimi organice, care pot dezvolta infectiile.
Cel mai bine este sa te dai doar cu spirt sanitar, de 2-3 ori pe zi, pana trece.

| Simpatic a răspuns:

E treaba de dermatolog foliculita...

| Sonia822 a răspuns:

Foliculita e mai degraba punguta de puroi ce apare la radacina firului de par, atunci cand creste. Sa nu fi fost ceva in ceara, de pe la alta clienta si te-ai infectat Fiind prima data, era bine sa te dai cu ceva alopat (medicament) de ex crema baneocin sau ceva holistic ( baza de ulei de cocos, sau masline, sau argan in care sa pui ulei esential fares de ti tree si lavanda) Daca sunt multe, exclus soare cateva zile. Mergi la farmacie