| Denisseq a întrebat:

Ma puteti ajuta? Am o problema cu parul meu ...Firul de par e uscat si rebel desi ma tund regulat.Ma puteti sfgatui cu niste remedii, solutii, balsamuri etc

4 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Din proprie experienta iti recomand masca cu ulei de ricin, ulei de masline si galbenus de ou ( sau doar Ulei de ricin si galbenus de ou ) iti face parul mai frumos, fin, des si rezistent.

Eu o foloseam de doua ori pe saptamana.

| Denisseq explică (pentru Ririru):

Pai cum o folosesc si aplic?

| Alicezzz a răspuns:

Remedii pentru parul aspru

Ulei fierbinte
Incearca tratamente cu ulei fierbinte pentru a mai inmuia si hidrata parul uscat si aspru. Uleiul de masline, uleiul de ricin, uleiul de cocos (este foarte bun), uleiul de jojoba sunt uleiuri extrem de benefice pentru acest tip de par.

Pune uleiul preferat dintre cele 4 de mai sus, intr-un borcan de sticla pe care il scufunzi apoi intr-o cratita cu apa calda. Lasa-l sa se incalzeasca si intinde-l apoi cu mana pe toata lungimea firului de par dupa care strange parul in coc si infasoara in jurul capului un prosop cald. Lasa-l sa actioneze 20-30 de minute si spala bine apoi parul cu sampon.

Incearca sa faci tratamente cu ulei cald o data pe saptamana, deoarece acestea ofera parului nutrientii si hidratarea de care are nevoie.

Maioneza - tratament minune
Un ingredient arhicunoscut pentru ingrijirea parului, maioneza face minuni si pentru parul aspru. Incalzita pana cand se transforma intr-o pasta uleioasa, se aplica apoi pe parul nespalat si se lasa sa actioneze timp de 15 minute, acoperind capul cu o folie de plastic sau cu o punga. Dupa cele 15 minute, se spala parul cu sampon si se clateste bine pentru a indeparta orice urma de maioneza sau sampon.

Masca cu iaurt
O data pe saptamana iti poti hidrata parul cu o masca de iaurt natur, simplu, fara fructe sau alte ingrediente. Maseaza-ti scalpul si parul pe toata lungimea cu continutul unui pahar de iaurt si lasa-l in par sa actioneze timp de 15 minute inainte de a clati cu apa calduta.

Vitamine
Ia vitamine pentru par: vitamina A, B, C, D, acid folic sau biotina, insa nu le lua la intamplare ci la recomandarea unui medic.

| oanaaa16 a răspuns:

Mască hidratantă cu ulei de măsline
Amestecă un gălbenuş de ou cu ulei de măsline presat la rece, aplică amestecul pe păr şi acoperă-l cu o pungă pentru a nu te păta şi a permite absorbţia substanţelor hidratante. Cu cât stai mai mult cu masca pe păr, cu atât mai bine. Se îndepărtează prin spălarea normală a părului. De asemenea, dacă nu ai prea mult timp la dispoziţie aplică doar puţin ulei de măsline călduţ şi masează bine scalpul, lăsând câteva minute să acţioneze.
Mască hidratantă cu avocado
Amestecă 1/2 avocado bine copt cu 2 ouă şi 2 linguri de ulei de măsline extravirgin. Aplică pe păr şi lasă să acţioneze cât mai mult timp, chiar şi o zi întreagă dacă timpul îţi permite. Apoi se spală părul şi se foloseşte balsamul.
Mască hidratantă cu banană
Pisează o banană cu ajutorul unei furculiţe şi combin-o cu 1 lingură miere de albine şi o jumătate de pahar cu lapte sau mai puţin, în funcţie de consistenţa dorită. Aplică masca pe păr, lasă să acţioneze 15 minute şi îndepărtează cu un şampon blând. Dacă nu îţi place ideea de miere de albine în părul tău, amestecă banana cu 2 linguri de ulei de migdale dulci presat la rece.
Si evident uleiul de ricin. E minunat..Pe toate le.am incercat si merg happy