| anonim_4396 a întrebat:

Manichiura semi dăunează unghiilor? Se folosește ceva toxic?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Partea de substanta care se aplica pe unghie, deterioreaza unghia. Manichiura se compune din doua parti mari: curatarea si aranjarea unghiei si apoi aplicarea substantei si a unghiilor false (daca este cazul). Prima parte nu este daunatoare.

| apz a răspuns:

In afara de lampa UV si primerul folosit pe unghia ta naturala, nu dauneaza altceva. Parerile sunt impartite. Unele au gel/semi pe unghie de ani buni, altele refuza sa mai apeleze la aceste metode de manichiura deoarece au avut infectii la nivelul unghiilor. Daca stai s-o iei logic, nici oja normala nu este buna pentru unghii. Pana si ea dauneaza.