| xSNGHOSTx a întrebat:

Mi-am luat mărimile și am așa
Soldul-85cm
Lungimea piciorului de la talpa la sold-105cm
Lungimea piciorului interior-85 cm

Ce mărime mi-ar veni la blugi?
Mărimile internaționale
Gen:28-30-32-34-36 etc.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Blugii se probeaza in magazin inainte sa i cumperi, nu i cumperi aiurea de pe net deoarece măsurile nu vor corespunde.

| dullcat a răspuns:

Buna.Marimile internationale rar corespund 100%. Trebuie sa probezi mereu, nu sa te iei doar dupa eticheta.La barbati mai corespund cat de cat, insa la femei marimile acestea sunt date maxim peste cap in functie de brand.Acestea fiind spuse, probeaza 30 sau 32 cand esti in magazine.

De vazut https://youtu.be/RPeW0QeNMvY

| relian a răspuns:

Mai omule laughing alea nu-s masuri internationale, is masuri US. Masurile internationale is alea S, M, L, XL etc, astea is internationale.

Ce arati tu is masuri in inch din US. Pui aceiasi intrebare iar, ce vrei mai omu lu Dzeu sa stii? Tiam raspuns ce inseamna acele masuri si cum se masoara, dar se pare ca nu vrei sa asculti nicicum.

Soldul cei aia? laughing Nu am auzit de sold ca masura, aia se numeste talie, nu sold.
Inca odata iti repet, nu se masoara de la talie si pana la talpa piciorului jos, asa cum faci tu, nu o sa gasesti nimic in felul asta.

Talia este aia unde pui tu cureaua ce spui, aia e talia dar US masurile ce arati, se masoara pe jumate circunferita, aia inseamna acele numere.

La talie o sa ai W 32 sau W34, etc, inseamna, iti spun iar, ca avand blugii aia inchisi la fermoar si la nasture, intinsi pe masa, pe pat, masori in sistem regal sau cum ii mai zice si ai 32 sau 34 inchi aia inseamna W32, sau W34.
Adica o sa ai 64 inci daca ai masura de jur imprejur.

L 32 sau L 33 este lungimea si se masoara dintre picioarele, exact dintre picioare si pana jos.

Ok hai sa iti zic cit are un inch - 1inc =2, 5 cm

Ca urmare daca tu ai W32, aia inseamna 32 x 2.5 =80 cm deci daca ai blugi si scrie pe ei W32, daca masori acei blugi inchisi la nasture, asa cum am spus, o sa ai acolo 80 cm.

Daca ai blugi si scrie pe ei L32, atunci daca masori exact dintre picioare si pana jos, o sa ai 80 cm.

Acu esti lamurit?
Daca pe pantalon scrie aceste cifre si cand masori e mai mult sau mai putin, aia tine de cit de bine au croit aia cand au facut acei pantaloni, dar normal odata ce scrie masurile alea, asa ar trebuie sa fie.
Acu ce vrei, chinezii poate tot masurind asa intruna laughing li sau uzat metru laughing cand fac mai scurti, cand mai lungi.

Eu am blugi balamuc, Levis, Boss, CK, MK, Tommy H, Tommy Bahamas, toti asa sunt, cit scrie, daca masor cam acolo ies.

Daca vrei iti fac poza, iti arat ce scrie pe eticheta, apoi pun ruleta masor si fac poza sa vezi ca este asa cum am spus.

Daca tu te-ai masurat si ai 85 cm la talie, aia inseamna ca ar trebuie sa cumperi W 34. asta la talie.

Dar cel mai bun este sa masori pantaloni daca ai, unia care iti vin bine, in care te simti tu cel mai bine, masori pe aia, stii sigur ce sa cumperi.
Asa sa te masori tu la talie, poti sa te sugi, sa iti stringi burta laughing masuratoarea nu-i buna.

Eu asa am cumparat la cei din RO, i-am pus sa masoare camasa, blugi, tricouri care le vin lor bine, aici am masurat, dar deja stiam ce masuri sunt de astea US.
Tot ce am luat pentru cei din ro, ma refer la fratii mei, la surori, au zis ca au fost croite dupa ei laughing tocmai de aia, ca eu i-am pus sa masoare ce au ei, asa este cel mai bine sa procedezi.

| relian a răspuns:

Inca o chestie de stiut si de retinut. Blugii spalati te simti in ei prima data mai ficsi, apoi dupa om purtare se mai lasa, se mai maresc.
Asa si tricouri, spalatu si uscatu ii face sa se tringa nitel, apoi purtindui se lasa tesatura, ca de altfel si la pantofi.

Asa si pana la urma tiai luat blugi, sau inca esti tot in stadiu de masuratori laughing
Zii mie ce blugi vrei si iti trimit eu, sa nu te mau aud, se pare ca esti aceiasi masura ca si mine intre 32 si 34 la talie si lungime 32. Gasesc blugi ieftineala, dar de astia brand nu vraja marii.Iti trimit si iti ajunge pachetu la usa, fara sa umble, fara sa te controleze cineva, absolut pachetu sigilat la usa ta, doar ca dureaza intre 1 si 3 luni de cand pun pachetu.
O sa fac pachet sa trimit si eu mamei in RO, numa ca acu or marit astia pretu la transport, dar asta e.

Daca esti curios, fa cum ti-am zis, eu ies in weekend la mall ma uit, vaz ce are la clearance, sale, iti zic ce preturi is si cum vrei.

| xSNGHOSTx explică (pentru relian):

Nu am nev, am blugi amiri la 250 lei de la 4-500 deci mna

| anonim3247 a răspuns:

Trebuie să mergi în mall în magazin de firmă și să probezi blugi mărimea 32 și 34.