| Gabriela_Ariana_1998 a întrebat:

Niste creme hidratante si exfoliante bune? Ce parere aveti de cele de la yves rocher?
Ce folositi?

Răspuns Câştigător
| Yurisa a răspuns:

Creme hidratante folosesc de la Clinique (zi, noapte si pentru ochi, trei in total, ma dau cu ele cand e nevoie doarece tenul meu se ingrasa destul de repede)
Si exfoliante... brb sa ma duc sa vad la baie :))
Asa, eu am Garnier pure active
https://www.garnier.co.uk/......17-big.png
Miroase bine si aree multe granule din acelea, eu sunt multumita
De la yves rocher are mama o creema hidratanta, si aceea este buna, nu am ce sa comentez

| Gabriela_Ariana_1998 explică (pentru Yurisa):

Apreciez ca te-ai dus la baie sa verifici!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am incercat mai multe produse pentru ingrijirea fetei de la Yves Rocher si unica proprietate pe care am observat-o e ca stau pe piele, nu fac absolut nimic bun, au ingrediente daunatoare pentru sanatatea pielii, iar recipientele tip borcanas nu sunt deloc igienice.

Nu imi place exfolierea mecanica pentru ca irita tenul, afecteaza bariera naturala a pielii si produce microleziuni care sunt o poarta de acces pentru bacterii. Pentru punctele negre n-are nici un beneficiu, doar indeparteaza partea oxidata. Scrub-urile din comert contin tot felul de iritanti. Cea mai buna metoda pentru scrub mi se pare folosirea unui prosop moale si umezit, executand miscari blande circulare, pe tenul ud pe care s-a aplicat si un produs de curatare. Eu prefer exfolierea chimica pentru ca are multiple beneficii pentru ten.

Momentan folosesc o crema de la neutrogena, sunt la al 2-lea recipient, vezi raspunsul meu de aici pentru mai multe exemple de creme formulate bine : https://www.tpu.ro/......-a-ars-in/

In sezonul rece crema se poate amesteca cu cateva picaturi de ulei vegetal presat la rece. (ulei de : samburi de struguri, migdale, masline, avocado, caise etc. )
Exfolianti folosesc de la Paula's Choice si The Ordinary.