| countessbathory a întrebat:

Piercingu meu face probleme...am un piercing in buric de o luna...si din gaura de jos intotdeauna curge ceva alb... buriku nu e rosu si nici nu e tare e normal parca numai ca curge chestia ceia...si inca ma mai dau cu unsori si dezinfectez cu spirt...nu ma stiu ce sa fac...nu vreau sa scot piercingu...

9 răspunsuri:
| bruno9432 a răspuns:

Buna! si eu am pierce in buric de 4 ani. Daca l-ai facut la un salon ok nu ar trebui sa ai probleme. in principiu se vindeca destul de greu, mai multe luni, dar in acest timp trebuie sa ingrijesti cu atentie zona, sa cureti bine cu un pansament si apa oxigenata (mai buna ca spirtul si nu ustura) buricul si sa dai cu kanamicina pe rana - este un unguent oftalmologic dar este ideal pentru vindecarea buricului tau, previne si infectia deoarece are antibiotic. Pierce-ul trebuie sa fie din otel chirurgical(titan) preferabil pentru a nu avea probleme, sunt persoane care au tot felul de reactii la metalele pretioase, iar metalele obisnuite coclesc si risti sa ai probleme. a trecut doar o luna happy ai rabdare si ingrijeste bine zona... cei care ti l-au pus trebuiau sa te avertizeze ca vindecarea totala poate dura si pana la 6 luni. bafta!

| PauLa.M a răspuns:

Eu am pierce in limba si tot asa timp de 2 luni apoximativ mi-a curs puroi, nu ai de ce sa ti faci griji. Ai in continuare grija de el si va fi bine. Oricum incearca sa schimbi pierce-ul.

| bibiii a răspuns:

Pey cred ca ar fi trebuit dat l tatoo:p.sh mai mult k sg ar trebui sa-l scoti pentru a se vindeca rana

| kenzo a răspuns:

Incearca sa mergi la un medic mai tanar, care te-ar putea intelege, ca iti doresti sa pastrezi acel piercing, sa afli un diagnostic corect, si sa ceri eventuale sugestii cum sa te feresti te infectii.

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai fost la un cabinet... cum trebuie si autorizat nu ar trebui sa faca probleme...
poti merge la farmacie si roag-o sati dea tinctura de galbenele e buna si pentru fata
Daca nu trece ar trebui sa consulti doctorul dermatologul sau sa mergila cabinetu' unde tiai facut piercingu'

Sanatate.

bybye

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este normal sa curga ceva alb din buric. si eu am pierce de 5 luni. si inainte am mai avut unul numai ca sa infectat rau... dar likidul acela alb este normal sa curga. mie asa mi-a zis femeia aceia de la salonwinking

asa ca don't worrywinking doar curatal mereu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, eu la fel am piercing in buric de 4 ani, si la mine la inceput facea probleme, dar eu mi l-am tratat cu levominica, e foarte bine daca o sa gasesti ca sincer ajuta, si inca ceva...mai bine puneti un piercing din aur, el te scapa de toate grijile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa dezinfectezi cu spirt?:O nu se face cu spirt distugi toate tesuturile pieli! du-te la doctor ai grija sa nu-ti fi facut puroi inauntru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da asa mi-a facut si mie la inceput, si pana la urma cercelul mi-a mancat toata carnea si a picat cercelu, mi-a ramas cicatrice, da ma gandesc sa imi fac iar tonguetongue, arata super big grin