| MaliceThemen a întrebat:

Se pare ca nu mai aveti chef de TPU! ca dupa cat mi-ati raspuns si mie la intrebari... 1 rasp maxim 2 rasp rolling eyes (astept minin 5 raspunsuri!) Vreau sa ma ajutati cu ceva, mi-am luat ieri un cercel de piercing in buza. Mi-am dat piercing in buza acum 4 zile, si nu s-a infectat, chestia e ca mereu il dadeam jos inainte de culcare si in noaptea asta am dormit eu acul ( cu acu mi-am dat eu piercing ). Totusi mereu cand bag acu se infunda putin inauntru gaurii din spate sad si mereu trebuie sa bag si sa faca carenea " poc " straight face ceva de genu. Chestia e ca gaura e cam micuta avand in vedere ca am facut-o cu un ac (desinfectat si cu spirt pe el! ) si nu stiu daca v-a intra piercingu sad imi este frica ca doare. Sau daca bag acu la loc :-

3 răspunsuri:
| MaliceThemen explică:

Sin... dap mi-am dat singura, nu cu un ac de cusut laughing este un altfel de ac, mi-am bagat piercingul si nici nu a durut si nici nu ma doare. L-am dat singura pentru ca mama nu avea timp sa ma duca la un salon nu este problema de bani... oricum multumesc pentru indicatii

| snowflake a răspuns:

Din cate stiu trebuia un piercing medicinal, macar 14 zile, are rolul lui, de a preveni infectia.

| Sin a răspuns:

Aoleu...de unde sa incep.
Ti-ai dat gaura singur(a)? Si cu ce fel de ac l-ai facut? De cusut?(sper ca nu, am mai auzit cazuri.) Chestia e urmatoarea, nu te poti juca cu astfel de chestii, mai ales cand e vorba de zone puternic vascularizate ca buzele, daca loveai o venisoara mai importanta, un nerv puteai sa faci alte prostii; nu conteaza cat de dezinfectat e acul.Trebuia sa mergi la un cabinet de piercing-nu te costa mult.Trebuia folosit un piercing medicinal, dupa cum a zis si snowflake, are rolul lui.Plus ca e mai maricel si automat si gaura era mai mare.
Piercingul nu va intra, prin urmare te va durea de fiecare data cand ti-l bagi, carnea tot va pocnii pentru ca gaura se tot infunda fiind prea mica, iar tu practic acolo vei avea o mica rana tot timpul si riscul de infectie e foarte ridicat.
Te sfatuiesc sa mergi la farmacie/un salon de pierce si sa-ti cumperi un piercing medical special pentru buza si sa-l porti 2-3 saptamani fara sa-l scoti deloc.

Si eu am piercing in buza (il am de aproape 15 ani).