| Aries90 a întrebat:

Poate ca s`a mai repetat intrebarea. Dar cum as putea sa am parul cat de cat ondulat? Dar fara sa il deteriorez cu ondulatorul sau placa. Multsumesc anticipat. :*

5 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

In adolescenta aveam parul lung si pentru ca mi-l doream ondulat, il puneam pe moate. E simplu!
Iei fiecare suvita si o dai cu spuma (eu foloseam berea, pentru ca nu exista spuma de par), apoi o rasucesti pe o fasie de material sau pe o panglica de 10-15 cm, iar la capat o legi. Stai cu moatele in cap pana se usuca parul. Poti sa si dormi asa, pentru ca nu sunt incomode. Ai grija sa nu faci buclele prea stranse ca o sa obtii un par foarte cret.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune-l pe bigudiuri calde, ultima moda. Temperatura e rezonabila, deci nu cred sa-ti strici parul. Nu ma pot abtine sa remarc: suntem niste ingrati, noi oamenii. Nu ne multumeste nimic din ce avem. Stiai ca parul considerat "genetic corect" este parul drept, ca al tau?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

P. S. Ca sa-l indrept pe al meu asa cum il vezi in poza m-am chinuit la coafor o ora si rezista maxim o zi. Ce sa-i faci? Am ceva gene afro. =)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Poți folosi și bigudiuri mijloci sau mari, pe fiecare șuviță de păr pui un pic de spumă de păr, rulezi pe bigudiu spre interior, lași câteva ore (poți folosi câteva minute și uscătorul de păr pentru a usca spuma din păr), iar după ce le-ai desfăcut pulverizezi de la 20-25 de cm fixativ pentru bucle definite. Părul va rezista 2-3 zile.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand ma gandesc cu unii vor sa fie creti sau aibe parul ondulat innebunesc...nu de alta eu ma chinui sa mi'l indrept o ora daca nu mai mult. Oricum, foloseste bigudiuri, cunosc persoane care dupa isi spala parul le pun si lasa parul sa se usuce asa...sau poti sa iti iei suvitele de par si sa le tot invarti pana se fac ca un fel de coc si le prinzi asa... dupa ce se usuca le desfaci si voila ai parul ondula!