| allynutzadragutza a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti ce sampon sa folosesc pentru parul indreptat cu placa? sau ce sa folosesc pentru imi face parul mai matasos? funda...love strucklove strucklove struck

Răspuns Câştigător
| onlyketoops a răspuns:

Daca vrei sa-l ai matasos si stralucitor, aplic pe par ulei de masline, apoi placenta ( http://www.google.ro/......tp?/imgres )
, inclusiv la radacina. Dupa stai cu masca pe par cam 40-50 min apoi te clatesti cu apa calda bine de tot, iar daca vrei sa ai parul stralucitor clatestete dupa cu apa rece.Eu nu imi dau la radacina deoarece racesc si te sfatuiesc sa nu o fac.Clatestete cu apa rece doar de-a lungul parului. Succes!

3 răspunsuri:
| deutSa a răspuns:

Foloseste un balsam hidratant si un ulei de par...eu folosesc de la semidilino diamante

am masca de par,ulei, balsam si sampon de la ei. iti face parul fin, nu ti se mai ingrasa si iti regenereaza firu de par

| BbqOmgWtf a răspuns:

Hey, Heey! Am sa iti ofer doua variante, le alegi pe care vrei! Ok?

I.) Secretul: balsam, balsam, balsam!

Ok, e ceva mai mult decat atat, dar legea numarul 1 este balsamul! Asa cum probabil stii, evenimentele de fiecare zi ii fac rau parului. Uscatorul, placa de indreptat, ondulatorul, vantul, poluarea, apa de piscina, supraexpunerea la soare afecteaza structura si frumusetea parului tau. Aceste lucruri ridica si umfla radacina parului si lasa parul sa arate batos si uscat. In acest caz, parul este vulnerabil si pentru ca nu se mai secreta suficiente substante grase si structura lui va suferi.
Daca simti ca parul tau este "abuzat" de rutina zilnica si de mediu, primul lucru pe care trebuie sa il faci este sa folosesti un tratament care sa il imbalsameze puternic. Sunt multe marci de renume, dar fii sigura ca ceea ce alegi are capacitate mare de hranire si hidratare si ca este construit pe o formula proteica. Aplica tratamentul conform instructiunilor si folosete produsul o data pe saptamana.
Urmatorul lucru pe care il vei face este sa iti confrunti samponul si balsamul. Samponul tau ar trebui sa fie usor, cu o formula hranitoare, in timp ce balsamul are nevoie de o baza hranitoare si mai mare. Acest lucru este foarte important daca obisnuiesti sa samponezi mult.
Daca folosesti ondulatorul, placa, uscatorul sau daca iti expui parul unor factori tehnici nocivi(lucrezi intr-un mediu neprielnic parului tau), ar trebui sa transformi un balsam puternic intr-o rutina de extraprotectie.
Desigur, toate cele de mai sus se aplica daca ai par "normal". Ceele care stiu ca au un par cu mult mai problematic, ar trebui sa se gandeasca mai mult la tratamente intense. Parul fin sau cel foarte ondulat sunt extremele care cer atentie deosebita. Nu te teme, vei gasi produsul potrivit, dar trebuie sa cauti si sa testezi. Alegerile costa--mai ales cele rele!

II.) 1. Masca de avocado - Columbia

Amesteca doua albusuri cu o jumatate de avocado pasat. Aplica masca pe par si las-o sa actioneze 15 minute, dupa care spala si adauga balsam. Este o metoda rapida si destul de ieftina pentru a avea un par foarte matasos.

2. Apa de nuca de cocos - Brazilia

O data pe saptamana aplica o masca pe baza de unt de cacao (din comert), las-o sa actioneze o jumatate de ora, iar apoi clateste cu apa de nuca de cocos. Combinatia lasa parul uimitor de moale, hidratat si stralucitor, fiind un truc folosit de multe femei din Brazilia.

3. Aloe vera - Argentina

Femeile din Argentina asociaza parul lung cu senzualitatea, iar pentru a-l mentine in forma multe dintre ele aplica sucul de aloe vera direct pe scalp sau adaugat in sampon, deoarece este foarte hidratant.

4. Sardine - Guyana

Sardinele reprezinta una dintre cele mai bune surse de acizi omega-3 si nu sunt nici foarte scumpe, iar consumarea lor in mod regulat va face ca parul sa creasca mai repede si sa straluceasca mai intens.

5. Prosop din tricot plusat - Mexic

Dupa ce isi spala parul, numeroase femei din Mexic obisnuiesc sa isi lege strans pe cap un prosop din tricot plusat si... mai mult

Sper ca te-am ajutaat! big grin

| diclorofosfat a răspuns:

De la un timp folosesac Sampon+Conditioner Dulgon, si sunt mega multumita, am parul mai matasos ca oricind, chiar daca folosesc placa/ PS ti-as recomanda sa ai si o placa buna cu \ioni, conteaza mult