| UnBaiat439 a întrebat:

La ce alimente sa renunt pentru a slabi 5-10 kg pana in septembrie?

11 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

La fast food ( Mc, gyros, shaorma, cartofi prajiti etc), prajeli (oua ochiuri, snitele, peste prajti etc), patiserie (covrigei, croisant, strudel, foietaje, tot ce e cu aluat), sosuri, dulciuri, bauturi carbogazoase.
Mananca lactate slabe, degresate (lapte, iaurt simplu, mozarela etc), carne slabe adica peste, pui, curcan eventual vita insa doar fiarta sau la gratar, poti manca maxim 1-2 felii de paine pe zi insa sa fie neagra sau integrala, oua fierte, multe legume de orice fel, mananca fructe (doar proaspete) insa nu foarte multe ca au zahar, mananca nuci, seminte, fistic, alune etc insa nu mai mult decat iti incap in palma, mananca cereale integrale, fasole, mazare, supe ciorbe de legume, bea minim 2 litri de apa pe zi. Mananca in porti mici, in mod ideal cam 5 mese pe zi cu pauza de minim 2-3 ore intre ele.
Daca faci cum ti-am zis eu, faci miscare ( e ok si doar sa te plimbi zilnic vreo jumatate de ora) slabesti poate si mai mult pana in septembrie.

| dianainsta01 a răspuns:

Este important sa mananci des si putin, la ore fixe daca poti. in rest, ceea ce stim toti. bea 2 l de apa, iesi la alergat si fa sala cu instructor personal ar fi cel mai bine. asa, renunta total la dulciuri, fainoase si tot ce contine faine, carne grasa, lactate cu grasimi (poti sa iei degresate), cereale cu zahar (poti manca integrale) zaharul din cafea sau ceai, ce stim cu totiilaughing. ar fi bine sa renunti si la numite fruncte si legume: mazarea, caroful(!), porumbul, strugurii, capsunile, bananele(in general fructele dulci), alunele, nucile... mananca in portii cat mai mici happy

| BeHappyAndSmile a răspuns:

Renunta la paine, la prajeli sau orice este gatit cu ulei ( si sa nu prajesti nimic cu ulei de masline pentru ca devine cancerigen), cartofi, fasole, orez. Incearca sa mananci mai multe fructe, legume sau carne macra, peste.
Poti sa iti faci intr-o zi salata de legume, in alta o salata de fructe, in alta o salata de ton.
Sau dimineata fa-ti un green juice ( caute pe internet retete si vezi ce legume iti plac), apoi sa mai mananci un iaurt ca si gustare sau grau expandat si seara mananca ceva usor, peste sau o salata nu stiu vezi tu, dar pana in ora 6 maxim 7. Si fa sport, mergi la sala sau alearga intr-un parc apropiat. Sper ca ti-am fost de folosbig grin

| aniri2000 a răspuns:

Tine cura aia de slabire cu bananelaughingsau poti incerca dukan-ul dar nu prea iti recomand.

| Adinnaaaa a răspuns:

Pai nu stiu ce sa-ti zic despre alimente, dar eu alerg in fiecare seara 20 min, fac 50 abdomene, 50 genoflexiuni, 20 flotari. Si arat despul de bine, zic eu. Sper ca te-am ajutat. O seara buna!

| Luiza_Xenia_1996 a răspuns:

Incearca cura asta de slabire!
P.S: eu am inceput de ieri

Luni: lactate (nu neaparat degresate) – branza de vaci, iaurt natural, telemea, cascaval, lapte batut, lapte dulce, sana, kefir.

Marti: legume – orice tip de legume si verdeturi, inclusiv salata, consumate proaspete, coapte, pe gratar, sub forma de supa-crema
sau fierte.

Miercuri: carne – pui, curcan sau vita, fiarta, coapta sau la gratar, asezonata cu diferite condimente (busuioc, oregano, piper negru,
boia iute).

Joi: fructe – orice tip de fructe, inclusiv 2 banane, consumate ca atare sau sub forma de salate de fructe.

Vineri: peste – orice tip de peste, fiert, la gratar sau la cuptor.

Sambata: astazi poti alege sa mananci o singura categorie alimentara, dintre cele din zilele anterioare.

Duminica: astazi poti alege sa mananci o singura categorie alimentara, dintre cele din zilele anterioare, insa diferita
de cea aleasa pentru sambata.

| CrazyKiddd a răspuns (pentru Luiza_Xenia_1996):

Joi sa manance doar fructe? Nu e bine...

| Luiza_Xenia_1996 a răspuns (pentru CrazyKiddd):

Luni cu lactatele astea mori de foame, fara painelaughing
P.s: mananci cu cap, nu in prostie :-s
Incerc eu si va spun raspunsul
Cica cu cura asta, ajungi sa slabesti 5 kg pe saptamana happy

| Gyo5 a răspuns:

Paine!

| Gyo5 a răspuns:

Cartofi,paste,orice tine de paste fainoase. Funda

| AndreeaLove18 a răspuns:

Multe persoane neavizate ne recomanda diverse diete, care, de cele mai multe ori, fac mai mult rau decat bine. Pe de alta parte, adevaratii specialisti sustin ca este indicat sa nu urmezi haotic diete drastice. Nicio persoana nu va slabi in mod sanatos prin infometare!

Cea mai buna cale de a slabi este , fara excese si alegand alimente care sa ne ofere intreaga gama de substante nutritive. Dietele drastice (cu supa de varza, orez sau grau fiert fara sare etc.) nu fac altceva decat sa te priveze de nutrienti esentiali, precum proteinele, vitaminele, acizii grasi Omega-3 si carbohidratii. Nu trebuie sa uiti ca ingrasarea este, in general, determinata de combinarea gresita intre alimente, cum ar fi carnea cu cartofi sau paste ori orez cu paine!

Specialistii afirma ca unele diete pot fi benefice pentru organism, insa, pentru ca o dieta sa functioneze corect, trebuie sa fie adaptata la stilul tau de viata si trebuie privita nu ca o solutie-minune ca sa intri rapid intr-o rochie sau o pereche de blugi, ci ca un mod de a trai. Asta inseamna sa faci , pe care sa le poti respecta pentru o perioada foarte lunga de timp – luni intregi sau chiar ani, iar ceea ce a inceput ca o dieta sa devina un comportament natural. In acest fel, nu vei mai simti ca esti „pedepsita" sa te abtii de la mancarurile preferate, ci vei invata sa gatesti si sa combini aceste mancaruri in mod sanatos:
- fiert sau copt in loc de prajit;
- ulei de masline in loc de floarea-soarelui;
- peste si curcan in loc de carne de porc;
- legume sotate in loc de cartofi la garnitura;
- cereale integrale in loc de paine alba;
- mic dejun din fructe si cereale in loc de ochiuri cu bacon;
- ciocolata amaruie (cu 70-90% cacao) in loc de prajituri cu ciocolata, etc.

Sper ca te-am ajutat!