| Dumbi a întrebat:

Am cosuri pe brate, pe antrebat si de la cot pana la umar(putin si pe umar). Sunt mici, stiu ca se ia daca stau la soare, doar ca eu nu ma bronzez, ma prajesc, mai mult mi se face mai urata pielea si mai neagra, si nu imi place. Am pielea foarte sensibila la soare, si nu pot sta mult in soare, fara tricou…:/
Stiti niste creme care ma ajuta sa scap de cosuri? Vreau si eu sa port tricou…sad La dermatolog am fost acum 1 an si mi-a zis sa stau tot la soare…

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Să renunţi măcar la lactate ai încercat? Ai fi surprins. happy

| Dumbi explică (pentru NOname):

Nu prea consum eu foarte mult lapte. Rar, trei-patru zile din luna. Branza, smantana, etc., la fel…

| NOname a răspuns (pentru Dumbi):

Contează în primul rând că le consumi. Cantitatea doar diminuează sau amplifică efectul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce dermatolog straight face incompentent ca sa nu zic altfel. Orice dermatolog de bun simt nu trateaza cosurile recomandand expunerea la soare, trebuia sa iti zica sa folosesti creme cu spf nu sa te pui la prajit in razele soarelui.

De epilat/ras nu cred ca se pune probema, nu?

Incearca duac gel sau mask rym.
Folosesti si un anume gel de dus sau sapun? Unele provoaca cosuri, ai putea sa te indrepti spre ceva care sa lase pielea curata, fara iritanti ( alcool, parfum etc. ) si sa nu formeze pelicule grase. Iti recomand balea med ultra sensitive duschgel, costa 8 lei si il gasesti in magazinele DM.

| Dumbi explică (pentru anonim_4396):

Am fost prima data la medicul de familie si apoi mi-a dat o trimitere la dermatologul respectiv.
Nu m-am epilat niciodata pe maini. Am cosurile astea de cand am fost mic, cam de 8-9 ani mi-am dat seama ca am cosuri, nu stiu daca am avut si inainte.
Eu ma spal cu sapun si gel de dus Nivea… o sa ma duc la farmacie sa vad daca gasesc cremele respective.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumbi):

Incearca sa inlocuiesti gelul de dus si sapunul pentru o perioada sa vezi cum iti merge. Am intrebat de ras/epilat pentru ca de la ras se face foliculita care de multe ori este confundata cu pustulele/cosurile.

| Frt_Andreea_2002 a răspuns:

Pai poți încerca orice crema, dar poți încerca și puterea ursului.