| perceive a întrebat:

am o problema : am cosuri pe spate, MULTE! ce sa fac? sa ma bronzez nu vreau ( nu imi place sa stau la soare )... credeti ca cu mibazon as rezolva ceva? daca nu, ce alte metode stiti?( va rog fara sfaturi gen " du-te la dematolog, la medic, deoarece am 13 ani, stiu ca e normal, dar tot vreau sa-mi treaca ) mersi.

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Zineryt-ul este cel mai bun tratament, din punctul meu de vedere. thumbs up Incearca-l!winking day dreaming

Elianna
| Elianna a răspuns:

Mibazonul este o crema antibiotica de uz veterinar. Este adevarat ca are efecte si la oameni, dar... nu pot sa cred ca nici o crema de uz uman nu ti-a folosit! Soarele usuca, intr-adevar, cosurile dar nu trebuie sa stai sa te faci neagra!
Un unguent folosit la afectiuni ale pielii este si Baneocin.
http://www.egirl.ro/medicamente/display/1236/BANEOCIN-ung.html

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Off. din ce in ce mai multi dintre noi avem aceasta problema, inclusiv eu...de ceea azi m-am hotarat sa merg la dermatolog pentru ca imi e rusine sa mai ies si din casa.nu mai zic de faptul ca nu pot purta haine decoltate, cu spate gol pentru ca se ad cosurile(acum urmeaza sa vad ce imi da). eu pot sa zic ca am incercat mibazon nu a functionat absolut deloc, zinerit isi face efectul atata timp cat il folosesti, intr-adevar usuca cosurile, se cojesc iar apoi reapar.Am incercat si metode naturiste si pot sa zic ca lamaia este cat de cat mai buna(cu toate ca si aceasta usuca ca si zyneritul). poti incerca si skinoren (crema) care tot asa este mai bun si mai elimina din ele dar nu in totalitate.cu toate ca nu vrei sa te bronzezi sa stii ca daca te prinde soarele nu se mai vad asa accentuate...
sper sa iti treaca cat mai de curand happy

| loricel a răspuns:

Eu am folosit Zineryt pentru fata si mi-a uscat cosurile. O prietena de`a mea a folosit Mibazon si chiar a avut efect, mai greu, dar a avut.

| deeeeeeaaa a răspuns:

Si eu am aceeasi problema ca si tine.at wits' end. ia-ti un exfoliant. buun. si anotimpul astah evita hainele stramte etc.

poarta bluze din bumbac si largute :X

| eu.;] a răspuns:

Daca sunt puncte negre trebuie scoase.
dar daca sunt cosuri rosii, o sa treaca singure, bine.cu putin efort.
fa un dus in fiecare zi si spala-te pe spate.tot timpul cand simti ca ranspiri schimba-te si spala-te. si ai putea sa incerci sa stai la soare.
de ce nu iti place?happy si jumatate de ora daca stai, sau in apa,, o sa se usucehappy

succes.big hug
funda?:*

| BuBuRuZa_5540 a răspuns:

Fata mea nu rezolvi mare chestie cu dermatologu', bine ca eu am apelat intr'un final dar crede'ma ca a fost un caz extrem! Deci Zineryt-ul nu prieste tuturor tenurilor eu l-am avut dar la recomandarea dermatologului! O solutie destul de simpla este "lamaia" tai feliutele de lamaie si incepi sa dai pe spate le freci de piele[scuza-mi exprimarea, da nu vreau sa o luam in termeni medicali sau mult prea cizelati]. Deci asta ar fi o solutie destul de simpla zic eu.si mai este o crema "baby for you". Costa in jur de 5-6 lei daca nu ma insel este pentru bebelusi pentru iritatii dar face minuni crema aia! te pupa LoRe Spate cat mai frumosbig grin

| aumih16 a răspuns:

Poate sa fie doar un cos simplu! nu neaparat furuncul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tamponeaza-ti zilnic zona afectata cu o bucatica de vata inmuiata in spirt. Daca nu obtii rezultate cu spirtul, incearca cu Zineryt.

| StamateAlina1987 a răspuns:

Si eu am avut cosuri pe spate si am reusit sa scap de ele cu un tratament foarte eficent.
Eu am folosit creme pentru acnee si puncte negre pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation.
Cremele sunt incredibil de puternice si eficente, dupa un timp de folosire am scapat de cosuri.
Iti mai recomand sa iti mai cumperi si un sapun pe baza de ulei pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation. Sapunul ajuta sa iti controleze excesul de sebum si iti distruge cosurile.
La mine a functionat foarte bine, si ti le recomand daca nu ai reusit sa scapi de cosurile de pe spate sau fata.

| Novex0 a răspuns:

Salut, si eu aceeasi problema: cosuri pe spate doar ca incet, incet incep sa se extinda si pe cealalata parte adica pe umeri si in pe piept putin.
Cel mai bine este sa stai la soare vara, deoarece usuca, iar toamna o sa-ti inceapa iar sa apara... Nu e vina ta, e din cauza hormonilor.