| NoOne18 a întrebat:

Salut am cosuri si puncte negre, puteti sa-mi dati niste retete pentru punctele negre si niste masti faciale pentru. cosuri? as mai dorii si masti faciale pentru. imi face pielea stralucitoare fina si frumoasa ca la fotomodele? Dau funda

Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

Fiind fată, şi eu mă chinui cu punctele negre şi coșurile. Am tot încercat diverse loțiuni, săpunuri, dar majoritatea fără nici un rezultat. M-am gândit să-mi mai cumpăr o loțiune pentru coșuri de la Oriflame, şi pot spune sincer, că se vede o diferență; usucă coșurile.
Măşti, sunt multe, dar nu ştiu dacă toate au un rezultat mai complex.
" Masca de fata cu prune
Datorita conținutului mare de antioxidanți, prunele sunt perfecte pentru a fi incorporate într-o mască de față nutritivă. Pentru început, fierbe 6 prune într-un vas de mărime medie. Lasă prunele înmuiate sa se răcească, apoi zdrobește-le cu o furculiță. În final, adaugă o linguriță de ulei de migdale. Amestecul trebuie aplicat pe tenul perfect curățat și lăsat timp de cel putin 10-15 minute. Apoi, spală-te cu apă călduță.

Masca de fata cu portocale si iaurt
Iaurtul poate fi utilizat pentru a curăța porii precum și pentru a furniza pielii un tratament pentru coșuri, care să o răsfețe şi să o hrănească. Tot ce trebuie sa faci este să iei un bol de mărime medie și să amesteci o linguriță de iaurt simplu cu o linguriță de suc de portocale proaspăt stors. Când amestecul va avea textura dorită, vei putea să o întinzi pe piele. Lasă masca de faţă să acționeze timp de 15-20 de minute și încheie tratamentul calmant prin spălarea fetei cu apă călduță.

Masca cu drojdie de bere, rosie, iaurt si lamaie
Tenul problematic are nevoie de un tratament deosebit. Drojdia de bere stimuleaza circulatia sangelului in piele, in timp ce rosia va absori excesul de grasime. Lamaia exfoliaza tenul, iar iaurtul va hrani si va calma tenul.
Sunt necesare:
- doua linguri de suc de rosii
- o lingurita de drojdie de bere
- o lingurita de iart natural
- o lingurita de suc de lamaie
Se urmeaza acelasi procedeu: se amesteca toate ingredientele pana cand se formeaza o pasta. Se intinde pe fata si pe gat cu ajutorul unei pensule sau cu o spatula. Evitati zona ochilor. Dupa un sfert de ora se clateste cu apa calduta si in final cu apa rece. "

13 răspunsuri:
| MadalinaElly a răspuns:

Buna, incearca cu zas de cafea... chiar functioneaza...sau daca nu vrei incearca, cu spirt

| NoOne18 explică (pentru Marius1985):

Mersi, dar vroiam ceva simplu natural, altadata sa ma mai ajuti si iti dau funda

Răspuns utilizator avertizat
| NoOne18 explică (pentru Aniquel):

Scuze dar poti sa ma ajuti cu ceva? Uite iti dau funda daca ma ajuti cu accesoriile, am doua intrebari si iti dau funda la un raspums, OK
?

| StamateAlina1987 a răspuns:

E adevarat ca trebui sa ai grija de tenul tau mereu din cauza excesului de sebum. Daca nu ai o curatare corecta a tenului ai toate sansele sa iti apara puncte negre.
Eu am avut problema asta cu punctele negre si cosurile timp de 10 ani de zile.
O curatare atenta a tenului si produse de calitate e tratamentul perfect pentru a scapa.
Am mers la un medic f bun si ff scump si mi-a dat sa imi cumpar creme pe baza de 100% ulei pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation si sa schimb sapunul normal cu sapun de ulei pur de arbore de ceai tot de la Thursday Plantation.
Mi-a zis ca cremele sunt naturale, si nu imi irita tenul sau usuca iar calitatea uleiului de arbore de ceai este excelenta pentru a distruge orice infectie de puncte negre sau acnee.
Dupa cateva folosiri tenul meu a inceput sa iti revina iar punctele negre sa dispara.
La mine a functionat asa ca l-am recomandat la o prietena buna care avea tenul gras si avea multe cosuri. Dupa o perioada de folosire a scapat si ea de cosuri.

| Evelina_Eva_1984 a răspuns:

Am folosit eu produsele de la Thursday Plantation pentru puncte negre si cosuri si va pot confirma ca sunt foarte eficiente. Recomand spuma naturala, lotiunea tonica, crema hidratanta si gelul medicianal. Numai bine

| sunrise009 a răspuns:

Deci cand faci sex inghite sperma, te vor invidia colegele pentru viitorul tau tenwinking

| NoOne18 explică (pentru sunrise009):

Esti chair nesimtit plus ca sunt fata de 12 ani.

| 19diana99 a răspuns:

Tratarea porilor dilatati si a punctelor negre se dovedeste de multe ori ca fiind dificila si necesitand multa rabdare. Ati incercat numeroase tratamente, masti faciale, saloane de cosmetica, iar ele tot nu dispar. Din pacate acestea apar mereu daca nu exista un "ritual" zilnic de curatare profunda si delicata a pielii, caci glandele sebacee vor secreta mereu acel sebum care risca sa dilate si sa umple porii.

Ce e de facut? Odata aparute nu le puteti lasa sa existe pur si simplu caci sunt extrem de inestetice si devin tot mai numeroase pe zi ce trece. Prin urmare ceva trebuie facut. Am sa expun mai jos cateva metode care s-au dovedit statistic a fi utile, insa ele nu dau rezultate pe orice ten. Puteti combina mai multe dintre ele, important este sa aveti rabdare si sa nu va agresati tenul.

Primul pas pe care trebuie sa il faceti atunci cand incepeti curatarea tenului si scoaterea punctelor negre il reprezinta o baie cu aburi fierbinti pentru fata. Fierbeti apa cu musetel (are efecte antiseptice) si puneti-va deasupra recipientului cu un prosop in cap. Astfel aburii va vor inmuia tenul si vor deschide porii, asa incat scoaterea punctelor negre va fi mai usoara. Apoi, fie stoarceti porii (eventual pe cei mai mari dupa o curatire stricta a mainilor si unghiilor), fie inrolati pe aratator un tifon cu care frecati tenul acolo unde este nevoie. Nu trebuie sa frecati excesiv, caci pielea fetei este foarte sensibilia si riscati sa va produceti singure rani care nu numai ca vor arata ca zone rosiatice, dar vor prinde si crusta, ceea ce e destul de inestetic. Pentru un efect abraziv mai bun puteti freca tenul si cu malai.

De asemenea se poate prepara acasa o masca din cateva lamai (doua- trei), trei albusuri batute spuma si 100 ml alcool de 70 de grade. Toate ingredientele se amesteca si lotiunea rezultata se aplica pe fata zilnic. Puteti pastra lotiunea in sticle bine inchise la loc racoros si intunecos, dar aveti grija sa nu o pastrati mai mult de o saptamana. Cantitatea...

| NoOne18 explică (pentru 19diana99):

Scuze dar poti sa ma ajuti cu ceva? Uite iti dau funda daca ma ajuti cu accesoriile, am doua intrebari si iti dau funda la un raspums, OK
?