| Andrei199114 a întrebat:

Salut, cum pot sa slăbesc 10-20kg in 3-4 luni?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prin mancare mai putina si miscare /alergare zilnica multa.
Ideea este sa mananci doar jumatate din caloriile ce le consumi, iar organismul va completa diferenta necesara din rezervele (grasimile) depuse pe corpul tau.

| Andrei199114 explică (pentru Bula):

Poți să îmi dai un exemplu?

| Bula a răspuns (pentru Andrei199114):

Mancare: o farfurie de supa /ciorba, fara paine si fara "imbunatatiri" care contin multe calorii (grasimi, carbohidrati etc.).
Miscare: alergare cel putin 5 km /zi.

| RAY a răspuns:

Daca te gandesti la 10-20 de kg nu o sa slabesti,eu m-am gandit la urmatorul kg nu la cate vreau sa dau ca vei deveni frustrat,neros, in fapt cei care au slabit au pus dublu, dramatism, trebuie inteles de ce ai ajuns in situatia asta, desi
1, restrictia alimentelor rele dulciuri,cola,sprite,suc de fructe,pizza,prod de patiserie,fast food,facut mancare acasa,daca nu scapi de aceste otravuri nu o sa slabesti niciodata si daca slabeti te vei ingrasa dublu, trebuie intelesa valoarea nutritionala a alimentelor, de ce sa consum alimentul asta, ce imi aduce mine, sa pui accentul pe nutritie
2, limitarea portilor, te limitezi la porti mai mici de mancare, de exemplu eu nu consum mai mult de un lucru din fiecare, nu 5 banane si una
3, aflarea ratei metabolice prin imc https://www.calculator.net/calorie-calculator.html?
e atatea calori consumi cat e rata ta metabolica, nu mai mult, nu mai putin
4, cantarirea zilnica, dimineata
5, si cel mai important din asta rezulta slabirea sportul, pers care fac sport si consuma cat au nevoie iti pastreaza greutatea pe viata,plus rata lor metabolica nu scade,cand facem dieta rata metabolica scade mult, cand mancam ca inainte punem pe noi rapid, desi e vb de schimbarea stilului alimentar, recomand instalarea Samsung health

tot ce scriu aici e din experienta propia si functioneaza si desigur foarte este sa te informezi, sa fii in contact care sa te sfatuiasca, daca vrei da-mi mesaj, daca chiar vrei cu adv

| Andreeush a răspuns:

Dietă + mult sport.

| Bunycutzu12b a răspuns:

Salut
Daca uarasti sportu sau sala am o varianta pentru tine testata
1.manaca o data pe zi
2. dimineata si seara bea cate o cana de ceai de scortisoara(pune la fiert o cana de apa si 3 lingurite de scortisoara si poti adauga n cana o lingurita de miere) scortisoara ajuta metabolismul care o sa arda grasimile mult mai repede

| RAY a răspuns (pentru Bunycutzu12b):

Asta o sa faca toata viata lui? cu dieta asta o sa ajunga mai mult mort decat viu,omul asta nu vrea sa slabeasca, omul asta vrea sa se mentina slab toata viata lui, si veniti cu minuni de astea, toata viata lui, saracul de el, daca are 20 de ani pana la 70 de ai, ca daca consumi apoi mai mult te ingrasi la loc, reingrasarea dubleaza riscul de infart, tensiune, diabet, va jucati cu sanatatea voastra