| viorelalyn a întrebat:

Salut, daca fac sala si iau proteine, forma muschilor se va mentine mult timp sau doar pe moment?

Răspuns Câştigător
| georgevlad a răspuns:

Buna,

Mi-am facut cont special ca sa-ti raspund, ca nu am vazut ceva asa de superficial.

http://www.doctor.info.ro/concentratele_proteice.html

Eu sunt sportiv de performanta ( skandenberg ) si am folosit proteine aproximativ 10 ani. Si in sportul meu forta conteaza de 10 ori mai mult decat "volumul", si ca sa vezi, mi-a crescut forta foarte mult.

Sa arati ca un monstru de la proteine? Cred ca le confunzi cu steroizii sau hormoni sintetici, proteinele sunt obtinute DIN MANCARE, nu exista proteine sintetice. Uita-te si tu la Frank Zane, Stallone si altii care au folosit zeci de ani si la batranete inca arata foarte bine si au FORTA. Sau la sportivii de performanta naturali ( cei care NU au luat steroizi ).

Dopaj? Am facut 4 teste de doping pana acum si am fost foarte ok dupa fiecare. Deci fa diferenta intre doping si suplimente alimentare.

Deci, suplimentele cu proteine se obtin din mancare in urma unui proces prin care proteina este separata de restul continutului ( grasimi, etc. ).

INCEARCA macar sa te documentezi inainte sa aberezi, ok?

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu te dopa cu proteine, are efect de moment. O să arăți mai târziu ca un monstru și îți mai pui și sănătatea în pericol.
Forță în mușchi, nu volum gol.
Pa, pa.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru georgevlad):

Bună.
Vezi cum vorbești, fără atac la persoană, da?
Nu ai voie să ai mai mult de două conturi.
Mă pricep la acest capitol. visezi cu ochii deschiși.
Întreabă medicul de familie. Cei de la sală să nu-și facă vânzare?
Dopaj de proteine sintetice, nu de droguri!
E greu pentru mintea ta...
Lasă-te de sport și mai vedem ulterior cum o să arăți.
Pa, pa.

| georgevlad a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Buna

Cunosc destui care s-au lasat de ani de zile si arata la fel.

Nu cumpar de la sala produse dubioase, ci de la firmele specializate, avizate medical si FDA ( optimum nutrition, gaspari ). E doar o proteina din zer.

Eu am dus suplimentele pe care le folosesc in laborator ( nu voiam sa risc amenda de doping ) si chiar contineau ce scria pe cutie.

1. Te pricepi la acest capitol? Ce experienta ai?

2. Arata-mi un singur om care arata ca un monstru dupa ce s-a lasat de suplimente, eu iti pot arata peste 50 care arata perfect normal si dupa ani buni, oameni pe care ii cunosc personal sau si exemple de oameni pe care nu-i cunosc personal dar sunt cunoscuti la nivel mondial ( Stallone, frank zane, jack lalane ( parintele fitnessului ), joe weider si altii ).

| georgevlad a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Buna,

Mi-am facut cont special ca sa-ti raspund, ca nu am vazut ceva asa de superficial.

http://www.doctor.info.ro/concentratele_proteice.html

Eu sunt sportiv de performanta ( skandenberg ) si am folosit proteine aproximativ 10 ani. Si in sportul meu forta conteaza de 10 ori mai mult decat "volumul", si ca sa vezi, mi-a crescut forta foarte mult.

Sa arati ca un monstru de la proteine? Cred ca le confunzi cu steroizii sau hormoni sintetici, proteinele sunt obtinute DIN MANCARE, nu exista proteine sintetice. Uita-te si tu la Frank Zane, Stallone si altii care au folosit zeci de ani si la batranete inca arata foarte bine si au FORTA. Sau la sportivii de performanta naturali ( cei care NU au luat steroizi ).

Dopaj? Am facut 4 teste de doping pana acum si am fost foarte ok dupa fiecare. Deci fa diferenta intre doping si suplimente alimentare.

Deci, suplimentele cu proteine se obtin din mancare in urma unui proces prin care proteina este separata de restul continutului ( grasimi, etc. ).

INCEARCA macar sa te documentezi inainte sa aberezi, ok?

| 95Cosmin a răspuns:

Din cate stiu eu proteina te ajuta sa iti repari muschii mai repede iar creatina te ajuta la forta.De exemplu:daca la piept faci cu 60 azi si tot de azi nu mai iei proteine, data viitoare tot cu 60 vei face, doar cred ca vei progresa putin mai lent.

| Cosmin86 a răspuns:

Fara proteine muschii NU CRESC, deci nu ai ce forma sa mentii.

Pentru cultura ta generala, proteine = carne, branza, oua, peste, lactate, suplimente, etc.

Daca iei proteine din alimentatie sau din alimentatie + suplimente ( prafuri in termen popular ) e fix acelasi lucru, nu e nicio diferenta.

Daca tu iti poti asigura 2 grame de proteine / kg-corp ( daca faci sala stii desigur ca de atat ai nevoie pentru o dezvoltare optima ) doar din alimentaite, atunci nu are rost sa cumperi nimic, altfel cumperi cat sa-ti acoperi aceasta necesitate.