| Inela a întrebat:

Salut fetelor!
Cind ma trezesc dimineata am cearcane si nu vreau sa merg asa la scoala...
Stiti ceva remedii naturiste anti-cearcane?
Dar a rog sa-mi explicati cind si cum se aplica, inainte de culcare sau dimineata etc.
Mersi!

Răspuns Câştigător
| RandomGirl a răspuns:

Un tratament care l-am incercat si a dat roade a fost sa imi pun pliculete cu ceai de musetel pe ochi si sa stau asa cam o ora.
Fierbi 2 pliculete de ceai de musetel si dupa ce s-au racit le pui pe ochi, daca rezisti poti sa si dormi cu ele. Poti sa le aplici cand doresti tu nu are importanta, dar cred ca cel mai bine este sa le aplici inainte de culcare.
Eu am facut asta timp de vreo 2 saptamani si cearcanele mi s-au redus, nu s-au estompat de tot dar se vedea diferenta.
Solutia cu lingurile este buna dar este numai pe moment.
Te sfatuiesc sa te hidratezi mai mult, pentru ca nu numai somnul este cauza cearcanelor ci si hidratarea pielii, alimentatia etc.
Good luck happy

4 răspunsuri:
| Charmant a răspuns:

Spalate,pui apa pe maini si iti dai pe fata

| bellatrix24 a răspuns:

Poti lasa 2 linguri in congelator dimineata cam 5-10 minute si apoi sa le aplici sub ochi.

| ThinkOfMeWhenYouKissHer a răspuns:

Nu e chiar un remediu naturist, dar ajuta. pune dimineata 5 minute la frigider 2 lingurite din metal si pune-le pe ochi (sa nu cumva sa ai ochii deschisi cand faci asta), asta e ca sa-ti pui in circulatie sangele. apoi spala-te cu apa calduta pe fata, ca sa-ti revigorezi pielea fetei (inclusiv partea de sub ochi unde se formeaza cearcanele). daca nu merge da cu niste anticearcan pe baza de plante (gasesti la farmacie). sper sa ajute happy