| Daiurs28 a întrebat:

Am o intrebare cum imi pot albi tenul?

Răspuns Câştigător
| spiridus25 a răspuns:

Albirea tenului – 10 Metode de albirea tenului acasa

Sunt unele persoane care au probleme cu tenul, fie ca au pete, fie ca isi doresc sa aiba un ten mai deschis la culoare, asa ca sunt in cautare de metode care sa-i ajute in albirea tenului. Exista mii de produse care sunt disponibile pe piata si care promit sa ajute la albirea tenului. Fie ca sunt sapunuri sau creme de albire faciale, toate promit astea, dar nu se stie la cate persoane vor avea si efectul asteptat. Daca nu vrei sa te simti si tu printre cei dezamagiti ca nu au obtinut rezultate in albirea tenului cu aceste produse si ai cheltuit deja prea multi bani, ai putea sa incerci o alta varianta, aceea a tratamentelor naturiste pentru ca nu necesita decat putin efort si toate astea le poti face in intimitatea casei tale si nu la vreun salon de cosmetica, si foarte important, cu costuri minime.

Iata cateva metode de albirea tenului si pentru o piele natural mai luminoasa pe care le poti incerca acasa:

1. Ia o portocala, cojeste-o, iar cojile pune-le la uscat la soare. Dupa ce s-au uscat foarte bine, atat incat sa se poata pisa si transforma in praf, amesteca praful obtinut cu lapte crud si aplica pasta obtinuta pe fata. Cu o utilizare regulata ai toate sansele ca tenul tau sa capete o nuanta mai deschisa.

2. O alta metoda ar fi cea cu un amestec de fulgi de ovaz, iaurt si suc de rosii, la fel, amestec care se aplica pe fata.

3. Se amesteca o lingurita de lapte praf, o lingura de ceai de suc de lamaie, ½ lingurita de miere si ½ lingura de ceai de ulei de migdale si pasta obtinuta se aplica pe fata timp de 10 pana la 15 minute pe piele, apoi se clateste cu apa rece.

4. Luati cateva migdale pe care le lasati peste noapte in apa, iar dimineata le striviti si apoi adaugati peste acestea miere. Frecati-va pe fata cu acest amestec. Vei avea parte de un peeling si in acelasi timp de un ten mai luminos si albit.

5. Si feliile de cartof crud frecate pe fata vor elimina petele inchise la culoare.

6. Amesteca faina cu lapte crud si suc de lamaie si spala-te cu pasta obtinuta pe fata. Te poate ajuta la obtinerea unui ten mai luminos si mai alb.

7. Amestecati 2-3 linguri de suc de rosii natural cu 5-6 picaturi de suc de lamaie si compozitia rezultata aplicati-o pe piele timp de 20 de minute. Dupa, clatiti si veti vedea rezultatul imediat, tenul este mult mai luminos si mai relaxat.

8. Ceaiul de musetel poate fi de ajutor, acesta poate servi doar la obtinerea naturala a unei pieli stralucitoare. Musetelul are, mai mult efecte calmante si astfel ajuta la retragerea iritatiilor.

9. Ceaiul de trifoi rosu ar mai putea fi o solutie. Detoxifierea este importanta pentru a elimina toxinele din organism. Daca beti o ceasca de ceai rosu in fiecare zi va va ajuta la eliminarea substantelor periculoase si nocive din organism. Incercati si aceasta metoda de la bunica, de a va spala pe fata dimineata cu ceai de trifoi rosu, lasat la macerat de cu seara.

10. Lamaie si albus de ou, o alta posibila solutie. Albusuri de ou sunt adesea mentionate ca „strang" pielea fetei. Pentru a imbunatati tonusul pielii, se amesteca sucul de lamaie cu albus de ou. Utilizati aceasta compozitie ca o masca de fata. Aplicati masca pe fata, apoi lasati-o se se usuce de la sine. Dupa 50-10 minute, se spala fata cu apa rece. Rezultatul se poate vedea daca faceti acest lucru zi de zi timp de cel putin o saptamana.

5 răspunsuri:
| Drolja a răspuns:

Şi te interesează latura filosofică a aspectului?

| Sweet155 a răspuns:

Am auzit ca zeama de lamaie iti albeste pielea si indeparteaza petele.

| Lindoro a răspuns:

Faci ce a facut Michael Jackson.

| 24082000 a răspuns:

Nu se poate!

| LaryA a răspuns:

Faci baie in lapte laughing