| PAmy99 a întrebat:

Am o intrebare, cum pot avea dinti mai albi? prietenii mei ii spun ca ii amdestul de albi, dar eu vreau sa ii am mai albi big grin

Răspuns Câştigător
| FemeiaPisică a răspuns:

Buna!

Iti recomand sa folosesti bicarbonatul de sodiu alimentar. Este o metoda sigura si eficienta de albire a dintilor. Spala-te de 3 ori pe saptamana. Evita lamaia deoarece distruge smaltul dintilor.

6 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Iti poti albi dintii astfel ( nu am incercat, insa am tot auzit de la apropiati aceste metode si am inteles ca au dat rezultat, stiu ca sunt copy-paste, insa t asigur ca sunt cele mai intalnite metode si, dupa cum am spus, cele care sunt cele mai laudate pentru rezultate):
Bicarbonat de sodiu şi peroxid de hidrogen

Pentru mulţi, albirea dinţilor în mod natural este sinonimă cu bicarbonatul de sodiu. Acesta funcţionează însă cel mai bine în combinaţie cu alte ingrediente.

O metodă bună de albire a dinţilor este combinarea bicarbonatului de sodiu cu un praf de sare şi cu jumătate de linguriţă de peroxid de hidrogen. Amestecul poate fi întins pe dinţi cu degetul sau cu periuţa şi, lăsat câteva minute, apoi curăţat cu delicateţe, fără apăsare puternică.

Efectul abraziv al bicarbonatului şi capacitatea de albire a peroxidului funcţioneză bine împreună pentru albirea dinţilor, dar nu lăsa amestecul să te atingă pe piele.
Asociaţia medicilor stomatologi din SUA nu recomandă albirea dinţilor cu bicarbonat de sodiu pe termen lung, deoarece acesta ar putea dăuna smalţului dinţilor.

Pericole şi mai mari pentru smalţ sunt înălbitorii naturali ce conţin zeamă de lămâie sau oţet. Conţinutul ridicat de acizi dăuneaza smalţului, iar prea multă vitamina C lipseşte dinţii de calciul esenţial.

După albirea dinţilor, efectele unui tratament natural pot dispărea rapid în cazul unui consum frecvent de sucuri acidulate (în special cele cu cola), cafea, vin roşu şi chiar fructe de pădure, care pătează puternic smaltul dinţilor.

Taie o capsuna in doua si freaca usor jumatatile de dinti. Lasa sucul sa actioneze timp de un minut si apoi clateste cu apa. In plus, fibrele din capsune constituie un produs de curatare natural, ajutand la indepartarea bacteriilor.

Succes!

| SAMM0603 a răspuns:

La dentist:*
Si spalandu-te zilnic pe dinti. Sarbatori fericite.

Răspuns utilizator avertizat
| PAmy99 explică:

Ma spal p dindi de 3 ori pe zi daca chiar te intereseaa...
daca nu pai a dai un raspuns concret mai bine nu mai scriee nimic

| mrjohanys a răspuns (pentru PAmy99):

Atunci ce vrei? du-te la dentist si nu mai stresa oameni cu intrebarea ta

| PAmy99 explică (pentru mrjohanys):

Nu amstresat pe nimeni, pana la urma este un sit de intrebari...