| MoroșanuGigi324 a întrebat:

Salut TPU!
Cred că ar trebui să îmi pun aparat dentar și as avea câteva întrebări:
1. Cât costa?
2. Cât de tare doare pe o scară de la 1 la 10?
3. Cât timp ar trebui sa stau cu el daca am dinții aproximativ drepți foarte puțin strâmbi.
4. Există vreun aparat dentar care în același timp să îmi îndrepte dinți dar și mușcătura?

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Depinde de care îți pui, cele metalice sunt ieftine(2500 pe arcadă), durerea este 3.5 după 2 ore de la activare, și scade la zero in 2-3 zile. Timpul este variabil, de regulă când sunt drepți e gata tratamentul, deci depinde de corpul tău. Toate aparatele ortodontice aliniază dinții și fac mușcătura corectă.

| Sophieka a răspuns:

Urmaresc

| haileewatson a răspuns:

Un stomatolog iti poate raspunde la toate intrebarile astea. Mai intai iti face o consultatie si dupa iti vorbeste despre tratament. Preturile variaza in functie de cabinet, pot incepe de la 2500 per arcada pentru aparat metalic (5000 in total), sau 3000-3500-4000 per arcada in functie de tipul de aparat (safir, transparent, etc). In afara de asta trebuie sa mergi o data pe luna la cabinet sa il activeze si sa schimbe elasticele, asta poate costa in jur de 100 de lei in functie de cabinet.
Durerea e suportabila, poti lua ibuprofen daca te doare.
Doar medicul iti va spune cat trebuie sa stai cu el. In medie intre 1 an si 3 ani.
Toate aparatele indreapta si muscatura in acelasi timp, pentru asta o sa porti niste elastice speciale in gura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este recomandat sa te duci la o clinica stomatologica deoarece sunt mai multe variabile: starea danturii, tipul de aparat si preturile clinicii, etc. Iti faci un consult si iti vor face un plan de tratament pe care il poti accepta sau nu.
Totusi sa iti faci o idee, eu am dat putin peste 2000 lei pentru un aparat metalic fix pe o arcada, si am avut reducere. Pe ambele arcade te va costa probabil peste 4000 lei(in jur de 5000 lei), plus activarile regulate care sunt in jur de 150 lei. Din nou, pretul poate varia destul de mult, mai ales daca trebuie sa iti corectezi si muscatura.
Ca durere, pentru cateva zile(in jur de 3 zile) am simtit o durere continua de intensitate joasa/medie(3-4) plus o durere de intensitate mai mare la muscatura(6-7), durere care revenea dupa fiecare activare(schimbarea arcului).
Durata de purtare a aparatului depinde de varsta, starea danturii si ceea ce incerci sa obtii. Pentru mine a fost de 6 luni, ceea ce cred ca este minimum, dar a fost ceva situational. Durata poate fi de 1 an, 2 sau mai mult. Din nou, sunt variatii.
Iar in ceea ce priveste "un aparat dentar care în același timp să îmi îndrepte dinți dar și mușcătura" sunt destul de sigur ca este.
Asta a fost experienta mea, ceea ce probabil nu este un indicativ destul de bun pentru tine, de aceea repet, fa-ti un consult.

| Jessica1235 a răspuns:

Am eu aparat dentar și pot să te ajut cu mai multe informați. Aparatul costă de la 2500 lei (doar pentru dinți de sus sau de jos) dar pentru toată gura o fi pe la 5000 lei. În prima zi o sa doară groaaaaznic, deci eu am avut dinți destul de strâmbi, în prima seara nu mi-am luat medicament dar crede-mă când dinți de sus îmi atingeau puțin dinți de jos simțeam ca îmi crapă dinți și craniul. Oricum poți lua un medicament dacă te doare prea tare și scapi de tot chinul. De obicei aparatul dentar se porta aproximativ un an dacă ai dinți aproape drepți dar poți ajunge să-l porit și 2 ani, în căzul în care îi ai mai strâmbi sau lucrează mai încât aparatul dentar. Poți întreba dentistul. Aparatul dentar îndreptată și dinți dar și mușcătura. Mie înainte să-mi pună aparatul dentar s-a uitat la mușcătură.
Spălatul pe dinți o sa dureze puțin mai mult fata de acum fiindcă prima data te speli cu periuța de dinți iar apoi trebuie să te speli cu cea interdentară iar apoi cu ceva ce poți baga între dinți deoarece cu ață dentară nu o sa mai poți. Pentru rănile pe care o sa ți le facă aparatul dentar o sa primești o ceara specială pe care o pui pe aparat când simți ca începe să-ți facă rana. Sper ca ți-am fost de ajutor.