| anonim_4396 a întrebat:

Deci am o problema. Am 15 ani, si am avut parul cam mare pe picioare(sunt baiat), am inceput sa ma epilez, prima oara am incercat cu crema, iar parul nu s-a luat in unele locuri, asa ca am dat cu lama de ras. Iar acum, de fiecare data cand ma epilez(cu crema), dupa o zi sau doua, incepe sa-mi creasca parul pe picioare, si deja e insuportabil(ma epilez de aproape 1 an jumate), ca trebuie sa-l epilez odata la o saptamana sau o saptamana jumate.(Si parul creste cam dur), cum credeti ca as putea face, sa nu mai fie asa de dur, si sa creasca mai greut?

6 răspunsuri:
| mOBSCENE a răspuns:

Lama de ras ia parul doar de la suprafata pielii=>nu are nicio legatura cu radacina firului de par=> nu are cum sa creasca mai des. Este posibil, insa, sa iti creasca acele fire de par. "cate doua", cum ar veni. Si da, e posibil ca firul de par sa fie mai aspru.
Daca nu vrei sa iti creasca asa repede, poti incerca sa folosesti epilatorul (iti creste dupa aproximativ o luna), sau ceara (poti merge la salon, e mai indicat).

| alex495 a răspuns:

N ai ce sa faci. O data ce ai dat cu lama numai ai cale de intoarcere. Parul ras creste mai repede si este mai sarmos. Nu trebuie sa te razi, in locul tau ma interesam dinainte daca vreeam si nu stiam absolut nimic despre ras

| BeHappyAndSmile a răspuns:

Crema are exact acelasi efect ca si lama. Parul o sa iti creasca indiferent ce metoda folosesti din acestea doua mai gros pentru ca se ingroasa radacina. Te poti face cu ceara insa la inceput te va durea destul de tare avnd in vedere ca deja ai radacina groasa, dar cu timpul daca te faci frecvent firul tau de par va incepe sa se suptieze pentru ca il smulgi din radacina.

| aniri2000 a răspuns:

Ceara e cea mai buna, chiar daca e si cea mai dureroasa metoda.

| Didm a răspuns:

De ce nu incerci sa te epilezi cu ceara? O sa te doara la inceput destul de tare, dar dupa ce te faci de cateva ori durerea o sa devina din ce in ce mai suportabila si parul o sa iti creasca mai greu.