| Syrten a întrebat:

Îmi poate recomanda cineva ceva cremă sau un remediu pentru coșulețele albe din zona ochilor? Nu am alte coșuri în afară de cele mici și albe.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Si dermatologul le sparge, altfel nu ar avea cum sa scape de ele.
Atata timp cat acul e steril, degetele sunt curate si dezinfectate si isi ia un tifon nu se intampla absolut nimic.
Nu exista creme pentru puncte albe, exista exfolianti dar nu e de joaca cu ei. Exfolierea in profunzime (care e necesara pentru a scapa de pct negre sau albe) trebuie facuta la cosmeticiana exfoliere superficiala) sau medic (exfoliere in profunzime).

Ce poate fi asa periculos daca iti spargi un punct de grasime ca sa scoti grasimea de acolo? Nu umbla milioane de oameni, chiar pe strada prin praf si bacterii, cu cosuri sparte si sangele la vedere? Si nu li se intampla nimic. Alea nu mai sunt periculoase?

5 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Puncte de grasime sunt, nu umbla la ele, du-te la un dermatolog pentru a scapa de ele.

| Denisa0954 a răspuns:

Sunt puncte de grăsime. Le spargi dacă vrei sa scapi de ele

| lorena1gianinak a răspuns (pentru Denisa0954):

Poate fi foarte periculos dacă le sparge. Plus ca nu sunt atât de ușor de spart precum un coș normal. Mai bine un dermatolog ar ajuta. Sau produsele speciale pentru punctele de grăsime pe care le găsim în farmacii sau pe Internet.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru lorena1gianinak):

Si dermatologul le sparge, altfel nu ar avea cum sa scape de ele.
Atata timp cat acul e steril, degetele sunt curate si dezinfectate si isi ia un tifon nu se intampla absolut nimic.
Nu exista creme pentru puncte albe, exista exfolianti dar nu e de joaca cu ei. Exfolierea in profunzime (care e necesara pentru a scapa de pct negre sau albe) trebuie facuta la cosmeticiana exfoliere superficiala) sau medic (exfoliere in profunzime).

Ce poate fi asa periculos daca iti spargi un punct de grasime ca sa scoti grasimea de acolo? Nu umbla milioane de oameni, chiar pe strada prin praf si bacterii, cu cosuri sparte si sangele la vedere? Si nu li se intampla nimic. Alea nu mai sunt periculoase?

| Username272 a răspuns:

Deci, iei un ou il bati bine il întinzi pe fata cu o pensulă, după pui un șervețel iar dai cu ou iar pui șervețel, dai asa de 4 ori, astepti 30 minute, se usca si iti ia toate impuritățile de pe fata, ai sa găsești si pe Youtube

| Lovelypeaches100 a răspuns:

Acele punctulete albe se numesc ‘milia’ si se duc doar daca le indepartezi fizic