| anonim_4396 a întrebat:

În cât timp trece roșeața de la soare? Adică ieri am fost și pe față m-am înroșit puțin. mai exact nas, partea stanga si partea dreapta a nasului..Intrebarea mea e când vor trece? E o intrebare cam stupida dar aștept păreri.
Funda

5 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

In circa o saptamana, plus ca te vei coji si vei ramane putin cioara pe unde te-a prins soarele happy
Data viitoare foloseste crema cu protectie solara 30-50, atat pe corp, cat si pe fata; pe termen lung, soarele puternic are efecte nocive asupra pielii.

| WorldTraveler2553 a răspuns (pentru AutumnDay):

Am folosit.

| AutumnDay a răspuns (pentru WorldTraveler2553):

Atunci bine ai facut! happy Posibil sa nu te cojesti, ci doar te-a prins putin soarele. In maxim o saptamana se duce si roseata, in functie de pielea ta. Mie in cam 4 zile imi trece roseta de la soare, de pe fata.

| ROB3RT89 a răspuns:

Depinde cat de rau esti.
Poate dura de la 2 zile pana la o saptamana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atunci cand stai foarte mult timp in soare ( la plaja, munte etc ) protectia trebuie reaplicata o data la doua ore intr-o cantitate generoasa. Pe fata trebuie sa aplici 1, 25 ml de produs, in mai multe straturi cu pauza de cateva minute intre ele ca sa-i dai timp produsului sa se absoarba.

Foloseste anti-iritanti : suc de aloe vera, ceai de musetel sau ceai verde. Ceaiul trebuie sa fie caldut si sa il folosesti intr-o ora de la prepararea lui ca sa beneficiezi de puterea maxima a ingredientelor. O sa-ti treaca roseata in 4-7 zile.

Soarele distruge celulele pielii si bariera protectoare a tenului, ar trebui sa folosesti o crema reparatoare si sa te feresti de produsele iritante. ( alcool, parfum ) Crema Dermoreparatoare de la Farmec este folosita de persoanele de la ten uscat pana la ten gras, nu contine iritanti si are ingrediente reparatoare. Momentan e crema mea preferata :)) O gasesti cam la 37 lei in Sensiblu cu reducerea data de card.

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10043048

https://www.farmec.ro/......a-429.html