| justmisterious a întrebat:

Intrebarea urmatoare se adreseaza baietilor deoarece doar ei ma pot sfatuibig grin. Am o problema destul de importanta oentru mine. Am 18 ani si de fiecare data cand ma barbieresc ( 1 data pe sapt) in primele 2-3 zile ma irit mai ales pe gat si tocmai din aceasta cauza vreau sa imi cumpar un aparat de ras electric. Poate asa scap de iritatii ca nu mai stiu ce sa fac. Mi-am luat enspe mii de aparate de ras, geluri, spume, creme, after-shawe-uri si nimic. Cine imi poate spune referitor la aparatul de ras electric ( doar cine foloseste si stie) la ce sa ma uit cand cumpar? Cum sa fie, ce sa aiba ca sa fie bun?

Răspuns Câştigător
| Zazu a răspuns:

Pot sa ridic si eu doua degete?
Mie cand imi creste barba ...glumeam!
Spuma de ras inmoaie firul de par, cu cat o lasi ceva mai mult cu atat mai bine.Inainte de a te rade, cu 10-15 minute foloseste o crema hidratanta, altfel eviti iritarea pielii in timpul rasului.

9 răspunsuri:
| andreutz a răspuns:

De regula, un aparat electric e si bun. Eu iti spun din proprie experienta ca folosesc doar Gillette, am avut mai multe aparate de la ei, de la mach 3 pana la fusion. Dar daca nu folosesti si un gel bun (pentru mine e mai bun gelul decat spuma) cum ar fi cel de la gillette sau nivea, s-ar putea sa ai degeaba un aparat electric scump si bun. De asemenea, conteaza si un after shave, eu folosesc de cand ma stiu doar nivea, si doar balsam. Sincer, iti recomand toate astea care ti le-am enumerat, eu unul am tenul relativ sensibil, dar cu produsele astea nu am avut niciodata probleme.

| justmisterious explică (pentru andreutz):

Pai Gillette mach 3 si fusion sunt aparate electrice?big grinbig grin Din cate stiu eu nu si am avut si de alea. Cat despre gel si spuma am folosit si folosesc doar de la gilette la fel si after shawe

| andreutz a răspuns (pentru justmisterious):

Chiar e nevoie sa fac poza la aparatele mele de acasa sa le vezi? am 3, sunt suficiente? happy

| Decrepit a răspuns:

Te-ai gandit ca iritarea asta tine mai mult de modul in care pielea ta reactioneaza la substantele din after shave-uri, decat tine de aparat? Aparatul electric nu face nimic in plus fata de...sa zicem, fata de un Proglide, care e cel mai bun aparat non-electric si cel mai bun pentru o piele sensibila.Tu asigura-te totusi ca nu faci doua chestii timp de 4-5 ore dupa ce te barbieresti : sa nu stai intr-un loc unde e praf mult si sa nu iesi afara pe frig, pentru ca reactioneaza pielea data cu after shave-ul care contine din plin glicol si alcooli cu frig-ul si de aceea ti se fac acele "pete" pe obraji, ca si cum ai avea varsat de vant.Plus,daca te barbieresti o data pe saptamana - depinde asta totusi si de cat de repede iti creste parul - chiar daca pielea va fi mai "moale", mai ales in zona barbiei si a gurii, iar aparatul aluneca mai usor, si pauza asta este o posibila cauza.Incearca sa te duci la un interval de 4-5 zile in care barba sa nu creasca foarte mult si sa te obisnuiesti cu ritmul asta, in asa fel incat sa nu mai aiba pielea timp sa se irite.Normal,trebuie sa fii si atent cand te barbieresti, pentru ca e de la sine inteles ca te iriti daca tai aiurea.Gilette are cele mai bune aparate de ras electrice, insa nu le tine bateria prea mult. Daca nici astea nu functioneaza, treci la brici.

| justmisterious explică (pentru Decrepit):

Spui sa ma barbieresc mai des pentru a nu avea timp pielea sa se barbiereasca. Cum sa ma barbieresc mai des daca ma irit ca imi fac si mai mult rau daca nu astept 2-3 zile sa imi dispara iritatia? De la gillette ce aparate electrice sunt ca din cate stiu eu sunt doar biguri? sau ma rog, non-electrice

| servicelaptopuristorepc a răspuns:

Aici e putin tricky, ca exista posibilitatea sa iti cumperi un aparat electric si sa patesti la fel, eu d exemplu daca ma rad cu aparat electric de ala normal ma irit la greu, ce stiu este ca aparatele care folosesc sistemul patentat de Philips e cel mai bun si nu cred ca te irita dar ma rog, ma refer la sistemul circular cu 3 rotite dispuse piramidal ce se muleaza pe suprafata, din pacate Philips sunt costisitoare dar au furat si alti ideea si sunt mai ieftine nu stiu cat de bune sunt cele mai ieftine dar deh, eu as testa unu inainte sa il iau, vb si tu prin prieteni daca are cineva un aparat de gen asta si verifica, eu cred ca nu o sa ai probleme cu ala dar ma rog poate ai o problema de ten si orice ai face tot te iriti ca asa oi fi tu iritantlaughing))

| Catalinnnnnnn a răspuns:

Salut,depinde foarte mult de tipul tenului tau dar nu uita, aparatele de ras sunt de unica folosinta si incearca sa faci o baie inainte de a te barbieri pentru a inmuia mai bine firele de par.Totusi..ai putea contacta un medic dermatolog pentru problema ta. Succes!

| FaNMeSSy a răspuns:

Boss, lasa after-shawe-ur de`oparte daca te barbieresti 1 data pe saptamana si stai cateva secunde cu partea barbierita in apa rece :*