| Lifer619 a întrebat:

Salut!
Unde pot verifica daca un accesoriu/haina este originala?
In Constanta.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicăieri. Nu cred că există un loc anume pentru așa ceva. Cauți pe net și poate afli ce semne distincte ar trebui să aibă originalul

| dullcat a răspuns:

Buna.Ce inseamna orginala in acest caz?

| TheGentleman a răspuns (pentru dullcat):

Cel mai probabil nu contrafăcut, fake

| dullcat a răspuns (pentru TheGentleman):

Considerand ca toate hainele si accesoriile sunt facute in aceleasi tari sarace, e amuzant cand cineva intreaba asta. Ca fapt divers, inclusiv Romania produce pentru Gucci si nu mai stiu ce,, branduri''. Si e cat se poate de tristut ca ne intrebam de cat de valoroase sunt niste obiecte, pe cand oamenii respectivi nu sunt platiti cu salariul minim, desi acesti giganti au profit de zeci de miliarde de euro anual, si si-ar permite.Dar na, e important sa faci masele sa creada ca ce vinzi are valoare, in timp ce afacerea nu respecta valorile si drepturile umane.

,, o fabrică din Brașov a dat afară 78 de angajați, invocând creșterea salariului minim impus de Guvern. Gucci și Dior, brandurile de lux ale fabricii, nu au acceptat costuri de producție mai mari. Când o firmă pentru a cărei pereche de pantofi plătești și mii de euro nu poate accepta câțiva euro în plus la salariile angajaților, e momentul ca noi, cetățenii, să luăm atitudine.''

,, Compania gigant care deține brandurile Bershka, Zara, Stradivarius, Massimo Dutti, Oysho, Pull&Bear obține profituri exorbitante în România. Asta în timp ce angajații din fabrici sunt plătiți cu salarii de mizerie.''
sursa : Declic.

| johnnny123 a răspuns:

Nu prea există așa ceva.

Cea mai la îndemână modalitate de a te asigura că produsul este original este să-l cumperi din surse sigure (direct de la producător sau de la distribuitori de încredere care nu ar risca să-și distrugă reputația cu produse contrafăcute).

| AvakinAndrei a răspuns:

Trebuie sa aibă un cod QR pe spate, iar tu când îl scanezi ar trebui sa te bage pe site ul producatorilor

| johnnny123 a răspuns (pentru AvakinAndrei):

Și dacă are un QR code pe spate înseamnă automat că produsul e autentic? Cât de greu este să generezi un QR code care duce pe situl brandului?