| Pisicatttrgbg a întrebat:

Salut!
Vreau sa îmi fac un piercing in ureche pe lob, nu contează care(am auzit că mai indicat e sa o faci pe cea stanga) si m-am gândit sa il fac acasă cu un ac steril pentru că și la salon tot asa a zis că îl face. Problema e că am auzit că trebuie să port cercel medicinal sau argint și aur.
Unele zvonuri zic că argintul nu e bun altele că aurul nu e bun. Îmi puteți da o idee de ce ar fi cel mai indicat să pun primele 2 sapt?
Și in cazul unei infecții...cu ce as putea da?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Genevaaa a răspuns:

Fa ti sincer, si eu mi-am facut acasa si nu am dat de infectii.
1. Inainte de a-ti strapunge urechea cu acul, atinge sa fie moale. Caci daca nu e partea moale adica zcarciul, risti sa atingi niste nervi.
2. Cu acul inauntru, lasa l un minut sa se obisnuiasca pielea.
3. Scoti acul, dai cu saliva pe gaura si pe cercel si il bagi in ureche.
4.incearca sa nu dormi pe partea cu pierce ul nou facut și dă-ți cu betadină dar cu cercelul pus. Nu il freca prea mult. Betadina vindeca.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine renunță la piercing, este o prostie nu ai nevoie de infectii, sau ai?

| Wr3nch a răspuns:

Eu zic sa nu zgarcesti si o faci ca lumea la salon. Dupa vii si ne intrebi cu ce se poate trata x, y, z.

| Eireann a răspuns:

La salon macar este facut de cineva care se pricepe si are experienta.
Cat despre zvonuri nu inteleg ce nu este clar - se stie de sute de ani ca argintul este dezinfectant - distruge membrana celulara a bacteriilor.