| TheLoneyOne a întrebat:

Salutare TPU, azi eram prin oras si ma 'acosteaza' un tip cu niste flyere pentru o agentie de modelling, tipul m-a condus cativa metri mai departe intr-un birou ce avea si un studio foto.
Acolo o domnisoara mi-a spus ca o sa promovez diverse articole odata la cateva luni si voi fi platit pentru asta.Ca sa ma inscriu a trebuit sa achit 70 de lei taxa si am completat un chestionar de prezentare, a spus ca o sa ma sune prin ianuarie-februarie.am primit bon fiscal si chestionarul original stampilat si semnat.
Este teapa sau a mai trecut cineva prin asta?

6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Nu stiu daca se mai practica, dar acum cativa ani se practica treaba asta, plateai taxa si nu te mai suna niciodata.

Cauta si tu detalii pe net despre agentia respectiva si sigur vei gasi review-uri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teapa clar, tocmai ai pierdut 70 lei. Nu o sa mai primesti in veci telefon de la ei.

PS.
Ca am vazut ca ai dat si site ul lor, 100% teapa. Site ul ala e facut fix ca sa atraga naivi ca tine.
Adica sa fim seriosi... adresa de contact arata asa coantact@contact.contact - teapa clar, probabil nici nu e valida, sa fim seriosi domeniul contact.contact nici macar nu exista ca sa fie o adresa de mail facut acolo.

nu are niciun detaliu despre firma pe site - teapa clar

site ul ala e facut acum cateva luni, nu are nicio referinta pe net, doar 2-3 aparintii in niste comentarii la care se plangea lumea ca au luat teapa de la ei

http://newsbv.ro/......t-din-nou/

http://portalsm.ro/2015/03/la-satu-mare-au-revenit-tepele-cu-copii-model/

cauta prin comentarii.

Pe scurt ai platit cu 70 lei naivitatea ta

| Ana2333 a răspuns:

Buna! Imi aduc aminte ca acum mult timp am fost si eu abordata de o tipa care mi-a promis ca voi face reclama unor produse si alte bla bla bla-uri, dupa care ma invita undeva la un birou ca se va face un seminar iar acolo va trebui sa platesc o anumita suma de bani. Dar eu mi-am vazut de drum pentru ca am auzit de la alte persoane care au fost excrocate prin modul asta de operare. Nu stiu de ce sunteti asa creduli/ credule, mai ales ca totul pare atat de usor, pac am dat niste banuti inscriindu-ma acolo apoi ma astept ca peste cateva zile sau saptamani chiar si luni o sa devin fotomodel. Cu siguranta ca sa ajungi sa fii fotomodel sau sa fii imaginea unei firme nu este chiar atat de usor cat ai bate din palm. Acel bon fiscal si chestionar stampilat pot fi de asemnea doar ca sa castige increderea cat mai multor persoane. Eu te-as sfatui sa nu-ti faci prea mari sperante ca s-ar putea sa fie niste excroci, greu imi este sa cred ca este ceva serios in toata treaba asta, daar vei trai si vei afla in ianuarie- februarie. Daca se dovedeste a fi serioasa treaba chiar as dori sa revii cu vesti daca doresti ca sunt curioasa. Seara faina!

| TheLoneyOne explică (pentru Ana2333):

Am fost sunat azi de catre cei de la agentie, mi s-a spus ca pe 4 ianuarie sa vin la sediu pentru niste poze si interviul cu directoarea.

| Ana2333 a răspuns (pentru TheLoneyOne):

Se pare ca esti unul dintre norocosi care nu a fost intampinat de oameni neseriosi. Bafta iti urez si un An Nou fericit!

| TheLoneyOne explică:

Am intrat pe site-ul lor http://www.premiumgroupagency.com/ si pare destul de autentic dar cred ca ei decat promoveaza niste oameni si asteapta la randul lor sa fie contactati de agentii specializate