| Erin28 a întrebat:

Salutare!
Voi ce folosiți pentru căderea părului? De când am început clasa a 12-a îmi cade parul de la stres, încât am ajuns sa am jumătate din cat aveam anul trecut pe vremea asta. Aveam parul foarte des, dar acum mai rar, îmi cade foarte mult par. Vreau sa ma tund, pentru că lung arata ciudat, dat fiind faptul că este rar. Am folosit tot felul de șampoane, dar nu prea au funcționat.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Schimba-ti modul de viata si redu stress-ul la minim!
Acum stress-ul iti mananca doar parul, dar in viitor iti va distruge sanatatea!

| Erin28 explică (pentru Bula):

Că sa fiu sinceră, o să scap de stres când o sa termin și acest an de liceu, până atunci, nu cred că voi reuși.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Șampon Revalid și tratament cu Minoxidil, dacă e gravă căderea.
S-ar putea să fie calviție ereditară, caz în care tratamentele doar amână "răsăritul" laughing
Uleiul de ricin doar hrănește părul. Frecatul cu ceapă, usturoi, ouă și alte prostii, doar favorizează căderea.

| Drimmero a răspuns:

Aa, esti fata, credeam ca esti baiat ca se schimba datele problemei. La baieti/barbati chelia e aproape strict genetica, adica o mostenesc din familie, ceilalti factori nu prea conteaza.
La fete/femei caderea parului e mult diferita, e vorba de hormoni, nu aveti prezenti in corp in cantitati mari testosteron si nici nu mosteniti decat foarte rar chelia si se manifesta altfel.
De obicei la voi e vorba de dereglari hormonale, dieta deficitara in vitamine si nutrienti sau e vorba de socuri emotionale/stres care pe voi va afecteaza mai mult, se pare ca aveti o sensibilitate mai mare la factorii astia. Nu incepe sa te dai cu minoxidil sau prostii de sampoane ca alea nu au niciun efect, minoxidilul e singurul care functioneaza pentru barbati dar cand au incetat sa se mai dea le cade inapoi ce le-a crescut. Du-te la medic si fa-ti analize, ori e vorba de dereglari hormonale, ori ai carente de vitamine, de obicei lipsa fierului duce la rarirea parului in multe cauze, sau lipsa alimentatiei bogate in proteina animala precum carnea, lactatele, oua, ori e vorba de stresul ultimului an de liceu unde ai examene de dat, pregatiri pentru facultate, de obicei daca e vorba de rarirea parului din cauza stresului parul isi va reveni dupa ceva timp cand va inceta factorul stresant, se va regenera inapoi la fel de des cum era, trebuie doar sa elimini factorul pentru ca organismul sa 'repare' stricaciunile. Cel mai probabil ai alopecie difuza, adica pica par din tot capul si se rarefiaza uniform, e clasica pentru femei.

| Erin28 explică (pentru Drimmero):

Sunt stresata pentru bac, profesorii nu prea predau, iar acum, cu o săptămână înainte de simulare, au pretenția că noi să știm tot, eu am învățat mai mult singura, dar am nevoie sa repet, și nu am timp.
Sunt stresata, de aceea cred că îmi cade parul. Am fost la medic, dar nu m-a ajutat ce mi-a prescris. O sa incerc sa iau mai multe vitamine.

| Drimmero a răspuns (pentru Erin28):

In primul rand ia-o usor, bac-ul e un examen foarte simplu si usor, cu putina pregatire il iei cu nota mare, pana la vara cand se mai ai timp de sa inveti si sa fii pregatita, simularile sunt doar de forma, ca sa ti se vada pregatirea de acum, pana la bac te mai poti pregati destul.
La ce medic ai fost, la cel de familie sau dermatolog? La dermatolog trebuie ca sa examineze scalpul si sa spuna ce forma de alopecie e pentru ca e important in tratarea ei. Iti cade par din tot capul? ai o rarire uniforma de peste tot? daca da, asta e alopecia difuza si e reversibila, parul se va regenera inapoi daca scapi de cauza. Ar trebui sa mai insisti cu medicii, cu analizele pentru ca e posibil sa fie si o dereglare hormonala cauzata de glanda tiroida.

| Erin28 explică (pentru Drimmero):

La dermatolog am fost.

| Smolbean a răspuns:

Bună! Și eu m-am confruntat cu căderea parului, mai acentuat în clasa a 12a.
Am încercat șampon cu usturoi de la farmasi cred(dr tuna) și și-a făcut efectul parțial, în sensul ca tot cădea, dar nu asa mult.
De când am intrat la liceu pana în momentul actual, pot sa zic ca mi-a căzut cam un sfert din cât par aveam.
Sfatul meu e sa încerci sa mănânci sănătos, cât mai puțin fast food, multe fructe, și sa nu te stresezi cu bacu, chiar dacă suna imposibil. Eu de la stres am făcut gastrita, și am ajuns destul de rău... Pana am zis ca nu ma mai interesează, și fie ce o fi.
Daca înveți serios, câteva ore pe zi, o sa vezi ca o sa fie bine.
Poți sa te tunzi, asa poate nu mai cade asa mult.
Încearcă și sapon de la gerovital, contra cădere.
Va fi bine!

| Silviullet a răspuns:

Ai incercat cu ACM Novophane șampon?
Stiu mai multi care s-au dat si a mers

| Erin28 explică (pentru Silviullet):

Am fost la medic, mi-a recomandat un sampon pe care l-am folosit din decembrie până la începutul lunii martie, nu a avut rezultate bune.
Voi incerca si cu acesta.

| AnubisGod a răspuns:

Apeleaza la medicul dermatolog, care iti va prescrie produsul potrivit.Acesta va incetini caderea parului, dar efectul va dura doar pe durata tratamentului.
Dar nu dispera! Un barbat care isi asuma masculinitatea se va impaca cu ideea ca are chelie? Gandeste pozitiv, mai ales ca esti intr-o companie selecta, multi actori celebri la Hollywood purtand-o cu mandrie.
Daca totusi nu te impaci cu ideea si decizi sa cumperi o peruca, alege una care sa fie similara cu culoarea, grosimea si tipul de par pe care l-ai avut.
Exista si varianta transplantului. Procedura este costisitoare si de durata. Va trebui sa astepti in jur de sase luni de la implantarea firelor noi pana sa iti creasca efectiv si sa arati cum ti-ai dori.