| anonim_4396 a întrebat:

Se apropie banchetul meu de clasa a VIII-a si nu stiu ce pantofi sa port. Am cumparat o rochie bleu-marin cu bej. Vreau sa stiu daca la 15 ani sunt potriviti pantofii cu toc gen stiletto (as dori negri deoarece am o poseta asortata), sau balerinii. Eu as prefera tocurile, insa nu stiu daca sunt potriviti. Pareri?

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Sunt potrivite tocurile la ocazii de genul, însă la rochii elegante arată mult mai bine sandalele decât pantofii. Poți să-ți cumperi și o pereche de balerini, ca să-i schimbi după câteva ore. Dacă nu ești obișnuită să porți tocuri și mai și dansezi, o să vrei cât mai repede să te descalți.

| anonim_4396 explică (pentru anamariarot):

Sexul cu prezervativ, cafeaua fara cofeina, berea fara alcool si balerinii sunt cele mai proaste inventii ale omenirii. Nici macar un accident rutier grav nu ar putea face o femeie mai neatragatoare decat o pereche de balerini!

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuză-mă, stimabile domn. Ar trebui ca toate femeile să se încadreze în tiparul tău? Nu știu cum să-ți spun, dar dacă ți se pare neatrăgătoare, ai tot dreptul să întorci capul în altă parte. Trebuie să se simtă bine în pielea ei, nu să-ți facă ție pe plac :p.

| anonim_4396 explică (pentru anamariarot):

Eu incercam sa fac o gluma dar daca tot vrei sa fim seriosi...

Femeile "se simt bine in pielea lor" atunci cand sunt admirate sau idolatrizate. Mi se pare hilar cand aud femei ca isi fac operatii estetice pentru ele. Sau cand se machiaza pentru ele. Sau cand se imbraca sexi pentru ele. In realitate, le faceti pentru ceilalti. Pentru ca voi va simtiti bine doar cand ceilalti va admira, asta inseamna pentru o femeie "sa se simta bine in pielea ei", pentru ca egourile voastre imense au nevoie constant sa fie hranite. Uite, drept exemplu, poza ta de la avatar. Ai un kilogram de ruj pe buze, un litru de var pe fata si nici nu stiu cate carioci ai irosit in jurul ochilor. Sunt sigur ca pentru tine ti le-ai aplicat, nu ca sa iti faci o poza pe care sa o pui pe un site unde baieteii sa te complimenteze ca tu "sa te poti simti bine in pielea ta", in timp ce iti repeti ca nu te intereseaza ce zice lumea. Partea amuzanta e ca nu conteaza ce zice lumea doar in cazul in care lumea nu te complimenteaza. Cand lumea te complimenteaza, dintr-o data, e ok ce spune...

Si acum sa revenim la subiect, da, femeile trebuie sa se incadreze in tiparul meu. Pentru ca de tiparul meu tine direct "simtitul lor bine in propria piele". Intelegi unde bat? Ti-ai dedicat macar 5 minute in viata asta, dintre sutele de ore dedicate machiajului, ca sa te autoanalizezi, sa incerci sa intelegi de ce faci anumite lucruri, in realitate?

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

Regret că nu ți-am sesizat intenția de glumă și crede-mă că nu intenționez să mă cert cu tine. E de bun simț să mulțumești când cineva îți face un compliment, însă nu trebuie să-ți ghidezi viața după opiniile celorlalți. Ține cont de ele, atât timp cât rezonează cu tine, pentru că dacă încerci să-i mulțumești pe toți, nu-ți vor ajunge nici 100 de vieți să o faci. Dacă ele încearcă să se încadreze în tiparul tău, ar trebui să încerce să se încadreze și în tiparul altor n persoane ale căror gusturi sunt în contradicție cu ale tale. Unde ar ajunge?
Alea 10 creioane pe care le-am consumat în jurul ochilor, pentru mine, reprezintă un mod de a mă exprima. Cum am poza asta cu machiaj, am avut și altele fără. Cum mă îmbrac frumos în anumite zile, așa ies și în pijamale.
Dacă vrei, continuăm discuția în privat. happy

| anonim_4396 explică (pentru anamariarot):

Am un mod de abordare direct si acid, spun lucrurilor pe nume pentru ca mi se pare pierdere de timp sa aplici tactul acolo unde nu are ce cauta. Asta face multa lume sa creada ca doresc sa ma cert cand eu nu doresc decat sa-i fac sa-si puna niste intrebari care ii vor ajuta sa se inteleaga mai bine si o intelegere profunda le va folosi in viitor, in diferite situatii. Nici nu mi-am pus problema sa ne certam, pari o persoana bine intentionata si asta e de apreciat.

Evident ca uneori doresc sa ma cert dar incerc sa folosesc ironii foarte evidente pentru ca interlocutorul sa nu aiba indoieli in privinta modului in care doresc sa interactionam.

Ca sa clarific, totusi, ceea ce spuneam mai devreme, pentru ca am impresia ca tu l-ai perceput ca pe un repros adus direct tie. Fiecare dintre noi se simte bine in pielea lui in functie de ce cred cei din jur despre el/ea. Pentru unii conteaza toti, pentru altii mai mult cei apropiatii, pentru unii doar cateva persoane. Dar fiecare dintre noi se percepe prin ochii celorlalti! D-asta toata lumea poarta masti, fie ca mastile sunt un machiaj, o situatie materiala, o stare emotionala, un comportament, o pasiune. Si e normal, e natura umana sa ne dorim sa fim placuti de cat mai multa lume, invidiati, doriti, etc. Eu subliniam doar ca mi se pare ipocrizie sa spui ca faci ceva pentru tine cand, in realitate, tu o faci pentru ceilalti si pentru lucrurile pe care le simti prin prisma atitudinii lor fata de tine.

Sunt sigur ca in pijamale mi-ai fi mai simpatica. Cu cat mastile sunt mai putine, cu atat mai personala si naturala devine si legatura dintre oameni.

In rest, va trebui sa picam de acord ca nu suntem de acord happy

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu zic sa-ti iei tocuri, dar ai grija sa fie comode ca sa poti rezista pe ele. Poarta-i ceva timp prin casa si mergi pe ei ca sa te si obisnuiesti cu mersul.
Lasa balerinii, pe aia ii porti mereu. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pantofii Stiletto sunt foarte incomozi, poti opta pentru o pereche de pantofi comozi, cu toc mic, astfel incat sa te simti si bine, dar sa fii si eleganta.

| alexandru0995 a răspuns:

Merge normal, o sa iti stea si bine si sunt foarte confortabili, stiu de la sotia mea bafta o sa iesi in evidenta

| IJustDeath a răspuns:

Sa ști ca dacă poți merge bine pe ei fără probleme este super, asa vei arata altfel fata de celelalte fete

| valitza123 a răspuns:

Si eu sunt a VIII-a. Merg foarte bine pantofii stiletto, dar daca o sa fi pe ringul de dans destul de mult ti-as recomanda sa-ti iei si o pereche de balerini cu tine. Mult succes anul asta :*