| xdiduuu a întrebat:

Va rog ajutati-ma spuneti-mi cum sa scap de cosurile astea de pe fata funda

Răspuns Câştigător
| blueeyes31 a răspuns:

Ai fost la un dermatolog? asta este cea mai buna solutie. vei primi un tratament dupa care se vor observa rezultatele. acneea nu se poate trata cu orice.

| xdiduuu explică (pentru blueeyes31):

Da am fost dar am primit o crema si nu prea ma ajuta

| blueeyes31 a răspuns (pentru xdiduuu):

Ce crema ai primit? tratamentul poate dura de la 6 luni la un an happy dar daca este o acnee mai pronuntata se dau niste pastilute.depinde si de varsta. mie mi-a dat isotrexin si brevoxyl happy

| xdiduuu explică (pentru blueeyes31):

Am primit xerolys cam asa

24 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cel mai bine ar fi să consulți un dermatolog, dar până una-alta îți prezint câteva posibilități de a scăpa de acnee (nu există însă o garanție că vor da rezultate pozitive și în cazul tău și nu vor exista efecte adverse de nici un fel).

La ora actuală unul dintre cele mai bune tratamente importiva acneei este Zineryt. Este foarte bun în lupta cu coşurile şi pentru prevenirea lor. Trebuie aplicat pe o piele curată şi uscată de 1-2 ori pe zi. Aici poţi citi mai multe despre acest produs: http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137 . Îl găseşti la orice farmacie şi costă în jur de 30-35 RON (se eliberează fără rețetă). Pe lângă folosirea Zineryt-ului trebuie să ai şi o alimentaţie sănătoasă. Mai puţine dulciuri, grăsimi, sucuri acidulate, mai multe fructe şi legume. Poţi să mai foloseşti şi apă termală (îmi place cel mai mult cea de la Avene), o cremă hidratantă, hrănitoare de la Avene, o cremă de gălbenele și/sau tinctură de propolis pentru cicatrici rămase în urma coşurilor, plus vitaminele E, A, C şi Zn pe cale orală (şi nu numai). Şi este foarte importantă curăţarea zilnică a pielii (dimineaţa şi seara). Ai nevoie de un gel de curăţare cât mai bun. Interesează-te la farmacie, şi vei fi ajutat/ă să alegi unul potrivit tipului tău de ten.
Nu uita să treci pe la dermatolog!
Succes.

| Adixuuu a răspuns:

Cosurile nu sunt ceva rusinos vor disparea singure este de la pubertate este absolut normal doar ca la fiecare persoana se manifesta altfel eu spun sa le lasi ca vor disparea, dar taca ti neaparat sa scapi de ele
cauta la plafar sau farmacie sapun antiseboreic, spala-te bine pe fata, curata-te cu tarate de grau sau o crema abraziva, comprese cu ceai de galbenele, codita-soricelului, musetel,
consulta si un endocrinolog, nutritionist si un dermatolog caci pot fi si alte cauze
ai grija la ce mananci.Multa bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o crema care se gaseste la farmacie si anume Ivatherm Akne-Syt . Crema este pentru acnee severa deci are o actiune rapida . Costa intre 40-50 lei .
Si sa iti zic o mica ( pe drecu') povestioara .
Eu aveam ditamai cosul in piele care nu mi-a trecut cu nici un leac babesc ( il aveam de 3 zile ) . De stors nu puteam sa il stors , deci nu ii puteam face nimic . Bineinteles ca el se razbuna pe mine si ma durea in ultimul hal frustrated . Si am primit la o revista monstra cu crema . Eu m-am dat in prima seara si de dimineata mi se formase coaja si tot asa ana in a 3 a zi cand coaja a trecut . Eu m-am dat doar o data pe zi , trebuia de doua ori pe zi . Mdea, poate avea un super efect si imi treaca intr-o zi thinking , cine stie. Ideea e ca aceasta crema are un efect foarte rapid , si eu iti recomand dupa ce scapi de cosuri sa o mai folosesti 1-2 zile ca sa nu ramai cu semn , sa se duca semnu de tot .

| blueeyes31 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu am primit de curand de la dermato akne-syt atunci cand am fost la control.dar nu pot sa spun ca se vad rezultatele...parca acum am mai multe.depinde de la persoana la persoanasad

| anonim_4396 a răspuns (pentru blueeyes31):

Eu am avut un cos in piele foarte mare, chiar deasupra buzei frustrated ( alt loc mai inspirat nu si-a gasit ) si mi-a trecut in 3 zile. Acum vorba ta, remedii diferite pentru tipuri de ten diferite. Ai incercat si zineryt-ul?

| blueeyes31 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu...nu am incredere in el si in skynoren happyam renuntat de cateva zile la ake-syt si la retin-a( pentru exfoliere) de cand le folosesc am cosuri ca inainte de a ma apuca de tratamentul cu isotrexin si brevoxyl sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru blueeyes31):

Dar de cat timp le folosesti?

| blueeyes31 a răspuns (pentru anonim_4396):

20 feb happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru blueeyes31):

Foarte ciudata treaba laughing, la mine zici ca dat cineva cu bagheta magica thinking

| blueeyes31 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda... depinde de ten sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru blueeyes31):

Cei drept eu nu am mare problema cu acneea dar ma asteptam sa functioneze, dar ma gandesc daca iti exfoliezi tenul nu e posibil ca sebumul ala sa se imprastie pe tot tenul si sa se produca noi cosuri :-s?

| Gamerita a răspuns:

Du.te la un dermatologbig grin sar pentru sa iti recomande o solutie(crema)winking bfta

| cosminvalerian a răspuns:

Cu zeama de portocala

| xdiduuu explică (pentru cosminvalerian):

Chiar?

| cosminvalerian a răspuns (pentru xdiduuu):

Asa facea o prietena

| xdiduuu explică (pentru cosminvalerian):

Si merge?

| cosminvalerian a răspuns (pentru xdiduuu):

Eu am vazut-o cand ma mai ducaem pe la ea si se dadea cu zeama de portocala.

| cosminvalerian a răspuns (pentru xdiduuu):

Merge

| m2704 a răspuns:

Fa'ti un control dermatologic! cea mai ok solutie!

| Lindaaa a răspuns:

Da-te cu spirt!

| MuscaNeagra a răspuns:

Cand am avut de-astea am folosit fond de ten & smth like that, dar, you know, nu-i o idee prea buna. si asta, cu controlul dermatologic e ceva, dar daca zici c-ai fost si crema nu te-ajuta, don't know. stii ce? am citit undeva ca ai putea sa mananci mai sanatos ca sa nu-ti mai apara cosuri. nu stiu cat de-adevarat e, dar poti sa incerci. vezi sa nu exagerezi cu nemancatu'. ai putea sa incerci si tratamente de cosuri, dar sa nu exagerezi.