| yssa15 a întrebat:

Va rog... miste metode de albire a dintilor acasa! dau funda!

Răspuns Câştigător
| PinkkRosee a răspuns:

Buna!
Nu cred ca vrei sa cumperi vreun produs de la magazin(nu cred ca este recomandat sa cumprei produse scumpe si de care nu stii pera multe-mai degraba intreaba un dentist-va stii cel mai bine ce este potrivit pentru tipul tau de dinti).
Uite ce fac eu:mă spăl pe dinți dimineața, punând puțin bicarbonat de sodiu pe periuța(se cumpără de la magazin-o punguță nu costă mai mult de 1 leu și 50 de bani), apoi pun câteva picături de lămâie.
Nu trebuie sa te speli pe dinți cu bicarbonat și zeamă de lămâie prea des(eu ma spăl cu ele o data la 3-4 zile),deoarece te vor durea gingiile ( am pățit-o și eu ).Si seara ar cam trebui sa te speli pe dinți, se vor ''curata și albi'' puțin mai repede. Sper ca te'am ajutat, alte soluții ''ieftine și ușoare'' nu mai cunosc.
O să-ți scriu mesaj privat daca aflu alte soluții 'noi''.Pa-pa happy.

24 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Si eu am avut problema asta, eu folosesc o pudra pentru albit dintii, am incercat toate pastele de dinti posibile pentru albirea dintilor si nici una nu a avut efect. Du'te la farmacie si cere pudra de albit dinti, mie mi-a albit dintii.

| Karelia123 a răspuns:

Buna.
Multi se confrunta cu aceasta problema.
Pui pasta pe periuta ta de dinti, iar deasupra presari bicarbonat de sodiu.Repeta asta pana obtii rezultatele dorite.
Fundita?

| xOneTwoThree a răspuns:

Pune pe periuta niste bicarbonat de sodiu si cateva picaturi de zeama de lamaie. Spala-te pe dinti cu ce ti-am zis mereu si ti se vor albii =). Cu placere.

| BubbleShoot a răspuns:

Spala-te pe dinti de 3 ori pe zi. dupa fiecare masa :*:*

Răspuns utilizator avertizat
| Scherimuvi a răspuns:

In primul rand se scrie niste nu miste
In al doilea rand incearca o pasta pentru albirea dintilor Colgate sau Blen-a-med asteas cele mai bune paste de dinti

| adiina11 a răspuns:

Sensodyne.eu am folosit dar cea pentru sensibilitate si a functionat...cred ca si cea de albire o sa mearga

| xlollypop a răspuns:

Poti sa te speli pe dinti cu putin bicarbonat, dar km 2 saptamani in fiecare zi.o colega a facut asta si arata super binehappy

| BlackRoseMary a răspuns:

Spala-i cu sare... efect garantat!

| maryus92 a răspuns:

Pui unpic de bicarbonat pe peruita si pe urma pasta de dinti

| valeeExpress a răspuns:

1. du.te la dentist si ceri o albire a dintilor
2. spala-te zilnic cel putin o data pe dinti
3. sper ca te.am ajutat!

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun sper sa te ajute

| Tzukushi a răspuns:

Citeste aici despre albirea naturala a dintilor, experienta personala

http://mariabeautytips.wordpress.com/......i-sfaturi/

| Kid_4219 a răspuns:

Buna. Chiar saptamana trecuta am fost la denist pentru acesta intrebare. Acesta m-a spus, ca, nu poti oamenii au dintii albi, pentru ca nu vor putea nici daca ar face pe naiba in 4. Iar daca vrei sa incerci tot felul de geluri si de chestii ( se gasesc la farmacie) este bine sa ai peste 17 ani. Pentru ca pana atunci, radacinile dintilor sunt fraede, si daca dai cu subsanet pe ele, s-ar putea sa ai surprize neplacute.dar. eset bine sa te speli de 3 ori pe zi.

| Sclipiciii a răspuns:

Freci cu sare dintii.Cu sare dura iti iesa albi dar iti ramane un gust naspa.

| Ela234 a răspuns:

Spala-te pe dinti

| Popdianna a răspuns:

Eu am găsit aici https://albiredinti.cabanova.com

Sper sa te ajute

| traie994 a răspuns:

Incearca cand te speli pe dinti sa iti faci cu periuta ca si o roata pe dinti si incearca sa folosesti pasta aquafresh eu asa am reusit...Bafta...funda?

| Mar1an a răspuns:

Pasta de dinti pentru albire

| OnYxXx a răspuns:

1. Consulta un medic dentist:
Unele persoane au probleme cu depunerea placii dentare, motiv pentru care merg la medicul dentist mai des. Stomatologul tau iti poate da si alte sfaturi cum sa iti transformi dintii galbeni in albi si cum sa ai un zambet sanatos si stralucitor.

2. Foloseste bicarbonat de sodiu:

Spala-te pe dinti cu bicarbonat de sodiu. Daca ai la dispozitie o periuta de dinti electrica sau sonica rezultate sunt vizibile. Amesteca bicarbonatul de sodiu cu apa pentru a-ti fi mai usor sa te speli pe dinti si sa ai parte de un periaj bun. Nu trebuie sa insisti cu periajul dintilor, nu trebuie sa fii agresiv, in schimb, trebuie sa ai grija ca ai spalat suprafata fiecarui dinte. Intreaba-ti medicul stomatolog, ce zone nu ai atins prin periaj si care dinti au nevoie de atentie sporita.

3. Foloseste apa oxigenata:

Amesteca 2/3 apa cu 1/3 apa oxigenata (peroxid de hidrogen), cea din urma o poti gasi in orice farmacie. Foloseste un pahar unde sa le amesteci. Poti folosi aceasta mixtura ca apa de gura. Apa oxigenata are proprietati antibacteriene si este folosit cel mai des in dezinfectarea ranilor. De asemenea, are proprietati de decolorare, folosita si in decolorarea parului. Apa oxigenata nu doar indeparteaza petele de pe dinti, ci si previne aparitia petelor si a bacteriilor.

4. Foloseste "laptele de magneziu":

Dupa kitul de albire a dintilor folosit acasa dintii devin sensibili. Pentru a reduce aceasta sensibilitate, foloseste "laptele de magneziu", aceasta este denumirea populara pentru hidroxidul de magneziu, o substanta folosita in medicina. Are denumirea de "lapte" pentru ca are o compozitie alba, laptoasa, contine minerale naturale de magneziu. Aceasta substanta actioneaza ca o bariera protectoare pentru dinti, care reduce sensibilitatea dintilor, fara a interefa cu eficienta gelului de albire.

5. Evita anumite alimente:

In special cele care se lipesc de dinti. Alimentele care pateaza dintii au in compozitia lor coloranti puternici fie artificiali fie naturali. Cafeaua, ceaiul, mustarul, vinul rosu, afinele au coloranti naturali. Multe dintre aceste alimente sunt sanatoase si trebuie sa le consumi. Dar, sa nu uiti ca trebuie sa te speli pe dinti corect dupa fiecare ce le consumi.

6. Renunta la fumat:

Fumatul nu doar ca iti fac dintii galbeni, dar este periculos si pentru sanatatea ta. Fumatorii trebuie sa foloseasca o pasta de dinti speciala, daca acestia continua sa fumeze.

7. Dar incearce cu niste paste de dinti pentru albit metodele de mai sus sunt mai complicate si mai greu de gasit sau consulta un dentist si intreaba iti va da niste remedi mai sigure. FUNDA?

| noreliableanswers a răspuns:

Deci se ia un burete de sarma, si se freaca cu entuziasm de dantura pana se obtine efectul dorit.