| LadyCrazy999 a întrebat:

Va rog sa imi dati niste idee cum sa scap de punctele negre...cel care va da cat mai multe detalii fundahappy

Răspuns Câştigător
| juliaxo a răspuns:

Punctele negre nu se pot elimina "curatandu-le", deoarece sunt ca niste fire de par, doar ca aceste fire se gasesc dupa piele, in interiorul pielii, cum sa-ti spun, si pe piele se vad doar punctele acelea, capatul firelor de par :-) Probabil ca observi ca dupa ce te speli pe fata, acele puncte se curata, dar in contact cu aerul, ele se fac negre din nou, deci nu poti scapa doar daca le scoti. Le poti scoate si acasa, folosindu-te de o oua si servetele. Te folosesti doar de albusul oualor, lasi sa stea albusul pentru vreo 2 minute, dupa care aplici albusul pe fata. Stai un minut pana se usuca un pic, dupa care iti pui bucatica de servetel pe fata si iar te dai cu un strat de albus (iti poti turna tot albusul pe fata, peste servetel bineinteles, deoarece va avea un efect mai eficient :-) ) Trebuie sa ai rabdaree cand faci asta, e greu, nici eu nu am timp sa fac asta de mai multe ori pe saptamana! Stai vreo ora pana se usuca, sau poate doua, cand simti tu ca servetelul e foarte uscat, atunci tii de servetel si il tragi in jos sau in directia opusa cresterii firelor de par (pe nas, in jos, bineinteles), dar ai grija, sa nu tragi prea repede! Sincer sa-ti spun mi s-a mai intamplat sa raman cu urme, dar urmele alea dispar dupa vreo saptamana sau ceva mai mult, si acum, ca ma pricep mai bine, nu mai am "urme"! Trebuie sa ai experienta, nu am sa mint, dar te poti invata :-) Inainte de a aplica masca e bine sa te speli cu apa fierbinte in zona punctelor negre, pentru a deschide porii. Iar cand ai eliminat servetelele, e bine sa te speli cu apa rece pentru a inchide porii. Eu am incercat metoda asta si imi place cum lucreaza, oricum, nu cred ca poti scapa de puncte negre altfel decat sa le scoti, e aproape imposibil :-) Poti merge si la salon pentru a ti le scoate, sau poti cumpara niste benzi, cum ar fi skinlite, pentru a elimina punctele (eu nu am gasit asa ceva la mine in oras si cred ca varianta naturala e mai buna :-) )

Un sfat xx niciodata nu iti folosi degetele / unghiile pentru a-ti elimina punctele negre, nu e igienic si poti ramane cu urme urate pe viata, urme care nu vor trece.

Bafta! ♡

| juliaxo a răspuns (pentru juliaxo):

Folosindu-te de oua* scuza-ma pentru greseli, m-am cam grabit :-) xx

10 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Bună!
Primul răspuns, de aici, te va ajuta foarte mult : http://www.tpu.ro/......nt-cosuri/
Întrebarea aceasta a mai fost postată o dată şi de aceea am ales să îţi postez link-ul.
Succes, şi să scapi cât mai repede de punctele negre!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumpara-ti zynerit de la farmacie face minuni atat cu punctele negre cat si cu cosurile. Mai incearca si benzile de nas pentru puncte negre. Acestea sunt cele mai bune:http://www.wiseshe.com/......eview.html
Zynerit este de culoare galbena iar aceste "benzi de nas impotriva punctelor negre" verzi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu ai alta solutie decat mersul la cosmetica, o data pe luna, in timp poate ajungi sa fie suficient sa mergi o data la 2 - 3 luni. In nici un caz nu te chinui sa le scoti tu acasa. In principiu, daca mergi un an de zile la tratamente cosmetice, tenul se curata foarte mult. In rest trebuie sa ai grija de el (demachiere dimineata si seara, si cate o masca aplicata acasa din cand in cand). Poti sa iti cumperi cele mai scumpe produse, ca singurul tratament eficient este mersul la cosmetica. Eventual incearca la mai multe saloane, posibil ca gama de produse folosita la un cabinet sa nu fie foarte potrivita pentru tine.
Te pup!

| negat1ve a răspuns:

Fa bai de aburi de 2 ori pe zi ( o data dimineata si o data seara ). Pune-ti in lighean sau in chiuveta apa fierbinte sau un ceai de musetel, si dupa iti pui un prosop in cap si stai acolo 3-5minute.

| ArmywCode a răspuns:

Daca te referi la punctele negre de pe fata, foloseste solutia blackhead clearing, imoi pe un tampon de vata, si cureti fata.

| NCN a răspuns:

Poti merge la un asa zis doctor dermatologic.

| crazypretty a răspuns:

Buna! eu am folosit niste benzi produse de firma balea se gasesc in magazinele dm in cutie sunt 6 benzi de regula benzile astea se falosesc pe nas sau barbie cand vei trage acea banda pe banda vor fi toate punctele din zona pe care ai aplicat banda eu am dat 13 lei pe ele.Pui seara acel plasture si dimuneata magie au disparut punctele negre iar pentru a prevenii urmatoarele aparitii degreseaza bine tenul dimineata si seara aceste benzi se gasesc si in farmacii de la alte marci dar nu stiu pretul lor eu am folosit si am fost multumita de ele

| Babydoll100 a răspuns:

Buna! Inainte de toate trebuie sa iti spun ca va trebuie sa ai multa rabdare cu punctele negre pentru ca rezultatele se vor vedea in timp.Eu de exemplu de doua ori pe saptamana imi fac o masca exfolianta din miere si malai:o lingurita de miere si o lingurita de malai.Masca te ajuta sa indepartezi celulele moarte. De asemenea si baile de abure cu musetel sunt foarte utile. Dupa baia de abure ia doua fasii de tifon si strange incet unde ai puncte negre. Daca nici unul dintre aceste tratamente nu da rezultate si punctele negre nu doar ca nu dispar ci continua sa apara, cel mai indicat este sa consulti un medic dermatolog. Baftahappy

| GyoChriss a răspuns:

Hello! Fii atenta, si eu aveam aceeasi problema, si intr-o zi cand am fost la medic pentru un control cu totul diferit de cel facial, a zis ca totusi sa imi dea niste plasturi pentru puncte negre.Acestia se numesc "Pore streps" si au 3 plasturi.Nu are rost sa iti mai dau detalii cum ar fi ca trebuie folositi doar o data pe saptamana.Ii gasesti la farmacii sau supermarketuri si sunt pentru diferite zone ale fetei de exemplu eu am pentru nas, iar pe ambalajul lor arata o fata cu un plasture din acela pe nas dar exista pentru mai multe zone.Si inca ceva:Inainte sa aplici plasturele trebuie sa umezesti zona faciala si apoi sa umezesti partea neteda a plasturelui, dar toate aceste detalii sunt scrie pe spatele ambalajului.happySper ca ti-am foste de ajutor happy. Daca vrei tu imi poti da si funda laughing! Sper sa gasesti, sunt dei mai buni plasturi happy