| razadeluna a întrebat:

Voi ce ati face daca parintii nu v-ar da voie sa folositi farduri si cosmetice pana la 18 ani :-(? adica zero vreau sa zic

6 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Nimic ce sa facem... E bine intr-un fel ca o sa iti arate mai bine tenul la maturitate, insa te inteleg si pe tine. Ia-ti pentru inceput un balsam/gloss colorat dar discret si roaga-ti parinti sa te lase sa te dai cu el la ocazii speciale zile de nastere etc apoi ia-ti un mascara ca e discret si tot asa asigura-i ca nu te dai cu el la scoala, biserica etc apoi poti incerca un creion de ochi, blush. Ideea e sa o iei incet, pas cu pas, sa le dai ocazia sa se obisnuiasca cu ideea si sa nu le folosesti zilnic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pur si simplu as folosi, n-ar mai avea ce sa iti faca, zic eu...ai deja 18 ani, le poti reprosa. Oricata dreptate ar avea, ar trebui sa te lase sa alegi singura ce vrei sa faci.

| Melcul a răspuns:

As asculta sfatul parintilor pentru ca tenul tau este inca tinar ca sa il fardezi.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Le-aş mulţumi pentru înţelepciune.

| SaschaM a răspuns:

As folosi. Ce-o sa faca, o sa te dea afara din casa? Stai linistita, o sa se obisnuiasca. Eu am 20 de piercing-uri, 10 tatuaje si sunt fericita. Crezi ca m-au lasat vreodata sa-mi fac vreunul? laughing) La un moment dat trebuie sa incepi sa-ti mai pese si de tine si de psihicul tau, lasa cum vor altii sa fii (inclusiv parintii) tongue Parerea mea, nu-mi sariti in cap.

P.S. Daca ai 11-14 ani, zic totusi sa nu incepi sa te fardezi de acum, nu de alta dar o sa arati ridicol. Liceul e perioada ideala sa incepi sa faci chestiile astea big grin

| MayaVeve a răspuns:

La ce iti trebuie farduri? happy au dreptate. fardurile imbatranesc, distrug si schimba textura tenuluiwinking asculta-i si nu te mai lua dupa moda cu fardurilewinking eu am 17 ani si nu ma fardez. decat ft rar si atunci fardul implica un balsam de buze sau un ruj de culoare naturala si creion sau tushappy