| mirakonto a întrebat:

Acum câteva luni m-am angajat. De la început a fost totul "Red flag", bârfă, jigniri, mereu puneam bani de la mine fiindcă erau lipsa. Acum câteva zile am avut o discuție cu managera, am fost numita în fel și chip peste tot și din nou mi s-a vorbit foarte urat.
Într-adevăr și eu am avut de câteva ori discuții în care spuneam în fata ceea ce ma deranjează, poate ca s-a considerat ca o jignire faptul ca eram directa. Îmi pot anula contractul?

Răspuns Câştigător
| TheGentleman a răspuns:

Să nu cumva să îți depui demisia! nu vei mai beneficia de suportul legii (șomaj și altele)

Adună probe, plângere la ITM și tribunal. Să scoată bani grei din buzunar sau să plece managera. Este clar că are un management toxic și defectuos.

Demisia este un act unilateral, iar angajatul nu poate fi constrâns să și-o depună

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce puneai de la tine banii?
Da-ti demisia.

| Sophieka a răspuns:

Da, ai dreptul sa te retragi. Da-i naibii!

Si managera ti-a vorbit urat?

Asa trebuie, sa fi direct...Nu sa fi printre toate gunoaiele si sa iti ti gura pentru jeguri!

Poti face reclamatie si la ITM pentru aceste scene si pentru faptul ca ai dat din banii tai cand se intampla sa fiti in lipsa.

Daca mai ai nervi sa rezisti, ai putea filma pe deascuns ca probe pentru ITM si pentru a-i da in judecata pe toti.

| StoicAnalysis a răspuns:

In mai toate locurile de munca ai parte de barfa si de jigniri. Mai ales daca nu iti este frica sa spui verde in fata. Totul tine de tine de cum abordezi situatia. Unii te vor lucra pe la spate, altii te vor lucra pe fata, etc. oriunde ai parte de asa ceva. Important este daca iti place sau nu meseria pe care o practici.

| Lupică27 a răspuns:

Ai mai intrebat o data, n-are rost sa-ti pierzi timpul cu retardatele alea, daca esti fata desteapta nu mai sta nici-o secunda acolo desi ar merita sa le faci belea pe cap doar asa se invata cu ITM si tribunal cum zic ceilalti pe la raspunsuri.

Răspuns utilizator avertizat