| mirakonto a întrebat:

Acum 8 luni m-am angajat la un loc de munca, de la început am observat acel "Red flag" sau mai multe pot spune, bârfă, minciuni, colectivul destul de rau, în fine, am trecut peste am spus ca poate asa va fi la început. Cu trecerea timpului, din cauza lipsei de personal am lucrat cu o singura zi libera pe săptămână, pe lângă asta mereu erau probleme și bineinteles eu eram buba, mereu când lipseau bani eu trebuia sa ii pun la loc și de fiecare data era bârfă. Au ieșit conflicte pe care le am evitat, am acumulat destul de mult stres, oboseala. Concediu nu am primit când am avut nevoie și a trebuie sa ma rog câteva luni ca să primesc concediu. Exista diferențe și un angajat cocolosit ce face aceleași lucruri ca și toți dar na, am trecut și peste asta. Pe lângă faptul ca am acceptat bârfă la adresa mea, jigniri și multe altele. De la o perioada am refulat puțin pot spune și am spus lucrurilor în fata, ceilalți interpretând ca o jignire. S a făcut o "sedinta" la adresa mea, fiind perceputa rea, mi-au spus tot felul de lucruri jignitoare, făcându ma sa ma simt prost.
Întrebarea mea este, îmi pot anula contractul de munca pentru toate aceste lucruri pe care sincer nu le înțeleg de unde vin?

6 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Cauta intai un alt loc de munca si apoi iti poti da demisia linistit

| Vladaduletzzzzz a răspuns (pentru AdelinaC):

De ce ai pus bani de la tine? Exista firme de dispaceri video care verifica daca ai furat sau nu.

| Lupică27 a răspuns (pentru AdelinaC):

Ce demisie sa-si dea, nu se mai duce deloc si inchide si telefonul sau nu le raspunde, asa merita sa le faca.

| Simpatic a răspuns:

Sigur ca iti poti da demisia oricand! oricum asta este si indicat din cele ce scrii, s-a ajuns la o ura catre tine
este posibil sa mai stai dupa semnarea demisiei o perioada in preaviz (daca asa este stipulat in contractul individual de munca), de regula perioada de preaviz este de maxim 20 de zile

| Violleta2022 a răspuns:

Contractul de munca nu se anuleaza cu una cu doua, tu trebuind sa-ti dai DEMISIA in scris, dar esti obligata sa stai pe toata perioada de preaviz la munca, adica 2-3 saptamani, asa cum prevede contractul legal de munca, semnat de tine si angajator.

| Lupică27 a răspuns:

Si eu si multi altii am patit la fel, m-am plans si eu pe aici de problemele astea si am vazut ca si altii au facut-o la randul lor.
E o problema generalizata, e clar ca nu poti lucra acolo in mediul ala cu oamenii aia de ****, trebuie sa pleci cat mai repede, cauta-ti un loc de munca unde nu ai de a face cu oamenii, daca nu, asa o sa patesti peste tot.