| anonim_4396 a întrebat:

Am două întrebări pe aceași idee.

1. De ce aproape toți șefii (incluzând și femei) au o doză mai mare sau mai mică de aroganță, chiar dacă unii sunt diplomați și încearcă să-și țină aroganța în frâu?

2. De ce se promovează ideea că trebuie să muncești din greu?
Eu merg pe ideea să se muncească eficient, nu (neapărat) din greu.

Răspuns Câştigător
| SharpEagle a răspuns:

1. Pentru ca "s-au ajuns". Dar asta se intampla la venetici, la sefii proaspeti, fara experienta, care au tendinta, deci, de a-si da aere si "basini". In timp, lucrurile se mai aseaza, se mai maturizeaza. Plus ca au tot timpul sa primeasca feedback negativ pentru aroganta asta si ca atare, sa renunte la ea.
2. Pai, eficienta asta e mai greu de atins. Si conform cu statisticile, s-ar zice ca romanii nu-s chiar eficienti. Bine, aici e o discutie amplca, caci eficienta asta nu e doar un apanaj al angajatului, ci si al managementului, al acelora care definesc procese, care trebuie sa le mai si optimizeze, astfel inca sa inlature piedicile care aduc ineficienta (oricat de muncitor ar fi angajatul). Deci, daca la noi in romanica treaba cu sefia merge mai degraba pe PCR (pile, cunostinte, relatii) si pe pupat in dorsal, e clar ca nu mereu vom avea parte de sefi care sa stie sa aduca eficienta, dimpotriva, unii chiar aduc ineficienta pentru echipa respectiva. Asadar, s-au obisnuit sa ceara "compensatii" de la angajat, mai degraba...

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa iasa banul la patron, ala nu se gandeste ca munca grea si multe ore strica productivitatea, omul nu da randament cum trebuie, daca erau mai putine ore si bani mai multi erau fericiti muncitorii (numai ca romanii fac pe smecherii in orice situatie) nu le convine nici daca e bine sau rau

| Violleta2022 a răspuns:

1. Vezi ca-i usor sa confunzi superioritatea cu aroganta, pentru ca a terminat o facultate, pentru ca are o pozitie mult mai inalta ca a ta, pentru ca are experinta in domeniu, pentru ca este pus acolo sa te controleze si tu sa executi si sa raportezi ceea ce seful iti da de lucru samd.

2. Nu se promoveaza ideea sa muncesti greu, asta este prost inteleasa de toata lumea, ci sa faci munca pentru care este angajat, ca-n ziua de azi este extrem de greu sa-i ceri unui tanar sa faca ceva, cand el este invatat sa stea cu mobilul in mana si sa comunice cu prietenii, sau sa se uite la fiecare 10 min pe internet samd.
Muncitul ala greu nu s-a mai intamplat din comunism!
Acum ti se cere sa-ti faci munca pentru care ai fost angajat, fara sa pierzi timp inutil cu problemele personale, cand esti la servici.

In occident, deja sunt mentioante reguli ca nu ai voie sa iesi la fumat sau sa stai pe telefon. Bineinteles ca poti raspunde scurt daca te suna cineva, dar nu mai sunt permise povestitul la telefon si iesitul la fumat, decat in pauza de masa. Toate astea nu sunt ca sa te faca sa muncesti din greu, ci sa muncesti pentru ce ai fost angajat, fiindca acele ore sunt platite de firma care te-a angajat.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu cred ca tie nu iti place de sefa ta.

La prima intrebare, probabil se confunda acea "aroganta" cu alte momente prin care au trecut si de factorii care i-au influentat. Astfel ca dupa un timp... ori chiar sunt aroganti de-a dreptul, pentru ca si-o iau in cap, ori nu vor sa fie, dar asa par.

Si la a doua intrebare, ideea din punct de vedere al cui? Cine merge pe ideea asta?
Poate acele persoane care vor sa ajunga "sus" muncind din greu. Dar nu am auzit vreun sef sa zica asta.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Ba e chiar nice șefa mea. happy

| Mosotti a răspuns:

1 - De prosti, sunt si destui sefi care nu-s asa, deci nu majoritatea sunt asa.
2 - Trebuie si eficient dar si destula munca, ca in ziua de azi se cere mult, si daca nu ti pasul dai faliment.
Daca altul lucra mult si eficient ca sa scoata un produs la concurenta cu tine, si tu trebuie sa faci la fel, altfel zbori de pe piata.
Ca asta inseamna din greu, adica si volum mare de munca.

Daca se cer 100 de TV-uri calitative lunar, degeaba faci tu 30 eficient ca nu merge, trebuie 100 si eficiente.

| Brizbriz a răspuns:

Depinde de factori multiplii, cum ar fi
- firma ruleaza personal, adica stiu ca la un moment dat un angajat v-a pleca, asa ca ii doare in cot de ce rahat mananca sefii
- sau invers job-urile angajatilor, mai ales daca sunt de birou, care se gasesc greu, si deci un angajat nu o sa isi permita sa plece, atunci iar, se comporta de rahat

iar daca vrei sa vezi pana unde poate ajunge rahatul uman, cauta Stanford prizon experiment, psihologia e absolut aceeasi

sau mai rau, cauta despre psihiatrul care au vorbit cu Himmler dupa razboi si o sa vezi ca, tipul chiar a ajuns sa se sinucida, pentru ca dpdv psihiatric, nu a reusit sa gaseasca nimic rau la Himmler, era un om normal, insa cand situatia i-a dat ocazia, a apucat-o si s-a comportat ca ultimul animal

| RxTx a răspuns:

Inafara de toate javrele care mi-au fost șefi.
Am avut un șef care îmi spunea cu 1 săptămâmă mai înainte ce am de făcut
Îmi dădea salariu 2000 euro și pe cartea de muncă mare parte din ei

Dacă eu terminam treaba în câteva ore
Nu mă stresa pe unde sunt
Si de ce nu am venit la munca sa stau degeaba

Când avea nevoie de mine mă suna și spunea Domnule inginer se ppate ca MIERCURI să vin pe la Dumneavoastră pe la ora 14
De si eu ar fi trebuit sa fiu la munca ca pentru asta ma platea
Si eu ii spuneam daca se poate sau nu de poate sa ajung miercuri la munca.

Ma lasa sa fac in firma lui biroul lui clientii mei

Imi daduse si secretara

Superb superb

Ma trimetea la cursuri in elvetia America Grecia

SUPERB

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Iti raspund la a2-a intrebare, destul de sigur :
Se promoveaza clar ideea ca trebuie sa muncesti din greu pentru a reusii cel care este deaspura ta(seful) sa-si atinga obiectivele mai usor.El stie clar ca nu vei da totul absolut, dar te influenteaza sa muncesti din greu si sa vada care este maximul tau, spre beneficiul lui.
El iti cere sa muncesti din greu si tu muncesti eficient.El iti cere eficient si tu muncesti putin acolo... intelegi?