| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre cei care sunt mai mult sau mai puțin aroganți, dar care își ascund aroganța, știind că dacă ar manifesta-o ar fi în defavoarea lor?
Îmi dau seama de aroganța lor, deoarece o simt/percep, chiar dacă ei încearcă să și-o țină în frâu.

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Daca nu o arata inseamna ca sunt constienti ca nu e un lucru bun, ca nu sunt mai presus decat altii chiar daca in sinea lor sunt constienti ca poate sunt peste unele persoane, ei nu vor sa se poarte increzut cu acele persoane. Am dat un exemplu
De regula un om arogant nu isi tine chestia asta in frau, ei nici nu realizeaza ca se poarta arogant. Poate tu i ai perceput asa fiindca mai lasa se vada

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Doar nu esti Mama Omida? Aroganta se vede din comportamentul omului, nu se simte.

| sierra1 a răspuns:

Intrebare la răspuns: dacă-și ascund aroganța, de unde știi că ei sunt (o au)?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

O pot simți.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ori e o falsă impresie ori o falsă disimulare. Din două, una!

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este un pic arogant din partea ta să afirmi că poți "să simți" aroganța nemanifestată a altora?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Arogant = "Care se poartă cu aroganță; care arată, trădează aroganță." - DEX
Deci nu poți fi arogant dacă nu te porți cu aroganță. Aia nu e aroganță.

| Endy22 a răspuns:

Stii cum sunt oamenii. fiecare au cate putin din toate. Cum nu exista om bun si sa nu aiba si o parte de rautate si asta fara sa vrea, persoana respectiva sa isi doreasca sa faca numai bine.

| LifeLust a răspuns:

Simturile ne duc deseori la concluzii care nu sunt adevarate.

De ex. Pot simti ca sotul ma insala, dar asta poate sa nu fie adevarat. Sau pot simti ca nu ma insala si este adevarat.

Desi uneori se intampla ce simtim, nu ne putem baza pe simturi ca fiind realitate.

Daca spui ca o percepi cu simturile de ex. auzi in tonul persoanei cand spune ceva ca nu ar insemna acelasi lucru deja am trecut de la simt la perceptie, si nu e tot una.

Dar de la perceptie la concluzie iarasi nu este sigur in toate cazurile.

Exista un mod intr-adevar de a masca aroganta cu umilitate falsa. Se stie ca persoana era foarte judecatoare fata de alte persoane si se credea mai buna, dar cand cineva a intrebat-o ce parere are despre propria persoana a spus ca-i vai si amar.