| EugenEB a întrebat:

Am fost la in job la un hotel pentru postul de receptioner, unde am stat 4 zile in training, apoi am lucrat 2 zile. In acest timp mi-am dat seama ca nu este ceea ce vreau, iar între timp am primit o oferta unde câștig mai mulți bani, programul este mai avantajos si este mai aproape de casa. Am fost sa îmi dau demisia, iar patronul nu a vrut sa ma lase sa plec pe motiv ca,,nu se face așa" si ca,,nu contează ce ai găsit, ai făcut deja training-ul". In tot acest timp am trimis actele, dar contractul nu l-am semnat si nici măcar nu l-am văzut si nici măcar o copie nu am primit, așa cum este scris in codul muncii. Când am spus asta, patronul a spus ca,, este făcut contractul" si este trecut in Revisal. Cum adică este făcut contractul, dacă eu nu l-am semnat, adică nu mi-am dat acordul sa prestez acele servicii legal? M-a făcut nesimțit, a țipat la mine sa ies afara, iar de banii obținuți de pe cele doua zile lucrate nici nu se pune problema sa ii primesc. Este normal așa ceva?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Spune-i ca-l dai in judecata pentru fals si uz de fals. 3 luni la 3 ani inchisoare sau amenda penala "între 180 şi 300 zile-amendă (1.800 lei - 150.000 lei)". Ce-i intre ghilimele e preluat din lege. Daca poti sa si inregistrezi convorbirea este ok, daca ai si doi martori este extraordinar.

26 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebuia sa tipi la el sati bagi pul in masa apoi plecai, e un idiot care nu are angajati sa isi faca treaba. Fai plangere la ITM pentru bani si spune-i sa se pregateasca de un control

| sierra1 a răspuns:

"am stat 4 zile in training, apoi am lucrat 2 zile. Am fost sa îmi dau demisia..Este normal așa ceva?"

nu, nu e deloc!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. foarte normal. Adică o să întâlnești această situație de 100 de ori. Să nu ții cont de ce zice el, acel contract nu are valoare. Iar acei bani, uită de ei.

| relian a răspuns:

laughing frate rau ati mai ajuns,v-au speriat aia de ziceti ca sunteti speriati de bombe.
Tu puteai f bine sa nu te mai duci deloc,fara macar sai anunti,nu ai nici o obligatie,chiar de ai fi facut contract,te stergi undeva cu contractul lor laughing doara nu ai imprumutat bani sa spui ca trebuie sa dai inapoi.
Chestia ca le spui ca nu mai poti lucra la ei,este asa mai mult ce tine de morala, ca asa este fumos, sa pleci elegant, nu ca de la gard.

Dar legal te doare la palarie, nu stiu ce ai mai stat la povesti cu ala laughing trebuie doara sa-i spui ca nu mai poti veni la munca si aia era tot, il salutai direct din mers.
Acu ca ai muncit 2 zile si nu-ti va da ala banii, aia o sa se intimple, nu ai cei face, doara sa-l dai inn judecata, dar nu vad pentru 2 zile, n-are rost, asa ca exat ceti poate face el tie, la fel ii poti face si tu lui, adica nimic laughing
Asa vedetiva de drum si pe viitor ar fi bun sa te gandesti inainte dea merge undeva.
Ca de faci asa peste tot, o sa ti se duca vestea si no sa te mai primeasca nimeni nicaeri.

Bine in RO nu exista inca un sistem pus la pct ca in alte tari.De exemplu unde sunt eu,aia la care mergi,iti cer sa spui unde ai mai lucrat,ce indemanari ai,unde locuiesti,unde ai mai locuit.

Tu scriia colo ce doresti,dar ei uneori sau depinde ce job este te verifica,suna la companiile pe unde ai mai lucrat si intreaba ce om esti,cum esti etc.
Chiar de tu spui ca nai mai lucrat,ei tot te pot verifica,au acces la informatii,deci pot afla unde ai lucrat,suna acolo,aia or sa zica,e o lepra de om laughing atunci or sa te sune si o sa zica ca postu l-a luat altcineva laughing
Ce putea ala sa iti faca rau,ar fi fost ce zic eu,sa te vorbeasc de rau, adica sa zica adevaru, ca uite asta vine sta o vreme, apoi pleaca.
Dar mai exista si o perioada de proba, nu stiu in Ro cat e, dar in alte tari este 3 luni.Aia in 3 luni daca ceva nu le convine la tine, te saluta ei din mers, doara dupa 3 luni esti angajat cu contract.

Dar ca idee contractele astea de munca sunt un fel de frectie la piciorul scaunului, nu te poate obliga nimeni sa stai sa lucrezi la ei, indiferent ce ai semnat, pentru ca nu tiau dat aia nimic.

| BIoody a răspuns (pentru relian):

Asta zic si eu, nici nu stiu ce si-a mai batut capul cu aia laughing
In Romania nu se pune accent pe seriozitate, daca angajatorii nu sunt seriosi tu de ce sa fii?
Eu am invatat din propria experienta, pe angajatori in general nu-i prea doare la palarie de angajati dar na
Au fost locuri unde am lucrat si nu le convenea ca lucram incet, ca vezi doamne m-a durut pe mine fix in pI de parerea lor, eu le zisem in fata, daca le convine bine, daca nu iar bine, ca nu stau eu in loc de postul lor, ce sa iti povestesc, servicii gasesti la tot pasul daca cauti nu trebuie sa stai la discutii cu toti rapanii daca te respecta e reciproc daca nu ura si la gara.
Daca nu e respect reciproc atunci ce e, jungla?laughing
Angajatorul in prmiul rand ar trebui sa ofere asta daca are nevoie de angajati dar na cu figuri din astea de femeie nefututa toti sunt buni.

| relian a răspuns (pentru BIoody):

Nu este vorba de RO, oriunde in lumea asta poti pleca, fara nici macar sai saluti laughing singura chestie e ca ei ar putea sa scrie pe cartea de munca, sau ce mai este acu in locu ala, motivul plecarii.
Pt ca trebuie sa scrie de ce ai plecat.In rest te doare la basca, indiferent ce contract ai avea.
Ei functioneaza dupa ceva reguli, deci trebuie sa noteze legal motivul plecarii tale.
Pt ca tu te poti trezi ca mergi si ceri somaj, spui alora m-au dat aia afara laughing ori chestii de genu asta.
Oricum aia o sa sune sa intrebe, zic in caz de mergi sa ceri somaj.Deci scrie undeva de ce ai plecat.

Dar dupa doara 2 zile,aia nu se pune,nor sa scrie nicaeri nimic, dar depinde si ce spune legea in tara respectiva.

Sa iti faca rau, in sensu sa te oblige sa ramai, ori alte chestii de astea nu pot sa o faca. Oriunde ai fi, si pe Marte laughing

Chestia e ca si el e de vina, vii 2 zile, vezi ca munca nu-i de tine laughing hai ca plec la crasma din colt, tot gasesc pe unu sa dea un 50 laughing deci si el este neserios.
In viitor asa o sa fie si pe acolo, oamenii deja devin pe zi ce trece tot mai neseriosi, cei care vor fi ok o sa fie cautati, restul or sa se roage ce unu altul pentru un 50 cum am zis.

| EugenEB explică (pentru relian):

Unde sa scriu de ce am plecat, dacă contractul nu este semnat?

| relian a răspuns (pentru EugenEB):

Frate vorbeam in genral si nu de tine ca angajat, vorbeam de angajator, ala trebuie sa scrie in cartea ta de munca, ori unde se mai scrie in ziua de azi, motivu pentru care tu ai plelcat de la firma aia.

Daca nu ai semnat nici un contract atunci nu are nici ce scrie ala.Pe tine te doara la plarie, cum am zis nici nu trebuie sa anunti ca nu te mai duci la ei.
Dar e frumos sa o faci ca asa e mai bine, asa este moral.In rest du-te unde ai gasit mai bine, aia nu au ceti face.

Daca la fel pricepi cand citesti orice, nu-i de mirare de esti asa de speriat de bombe laughing Citeste si pricepe exact ce scrie cineva, nu una citesti si alta pricepi ok? Bafta la noul job

| Lukasssz a răspuns:

Pur si simplu pleci!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți întreba la ITM dacă exista contract de muncă înregistrat. Dacă da, atunci poți depune plângere la poliție pentru fals, uz de fals, fals în înscrisuri sub semnătură privată. Dacă cineva a semnat în locul tău nu ii va fi deloc bine.
Acestea sunt pedepsite de legea penală.

| EugenEB explică (pentru anonim_4396):

Deci eu știu ca trebuie sa îmi dea un exemplar al contractului acasă. Nu îl am, iar in Revisal sunt intregistrat, ( mi-a trimis cineva o poza), DAR NU AM SEMNAT NIMIC!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EugenEB):

Normal da. Trebuie sa îți dea un exemplar acasă. Au înnebunit angajatorii ăștia de tot. Am pățit și eu ceva de gen. Am fost sa ma angajez și m-a pus sa semnez fără dată. Iar copie după CIM nu mi-a dat deloc. Oarecum legal eu lucram din care zi dorea el pentru că acea data în care am început nu era trecuta pe contract. Și asa muncești și nu ești plătit. Eu nu am mai mers, mi-am făcut nevoia fiziologica în contractul lui și în neamul lui de angajator ratat. Oricum era în neregulă, nici aviz de la medicina muncii nu aveam pentru că nu m-a trimis sa fac medicina muncii. Nici protecția muncii nu am făcut. Iar fără aviz de la medicina muncii duce la nulitatea contractului de munca.
În cazul tău o plangere la politie pentru a trage la răspundere persoana care a semnat în locul tău.

| EugenEB explică (pentru anonim_4396):

Am si o poza cu datele din Revisal pe care mi-a trimis-o o colega. Sunt adăugat fără contract semnat,

| anonim_4396 a răspuns (pentru EugenEB):

Asta am citit după ce am trimis precedentul mesaj. Nu prea îmi pot imagina cum a putut înregistra pe cineva în revisal fără a avea contract. Tot ce se postează acolo este preluat de ITM, ca și cum ai angaja la negru și inviti ITM-ul în control. Nu știu ce sa zic. Sa răspundă cineva care are cunoștințe în codul muncii. Poate știe mai mult.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru EugenEB):

Fa i plîngere la politie patronului si ei o sa scoata contractul altfel nu o rezolvi cu idiotul ăla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar din opinia mea fostul tău angajator a încercat să te șantajeze. Probabil ți-a promis un salariu pe care nu avea de gând să îl ofere, apoi a făcut un contact între tine și el pe care l-a semnat cu mâna lui. A făcut asta fiind conștient că, dacă îți va da contractul să citești, tu poate vei observa speța cu salariul și nu vei mai lucra la el. Cum s-a întâmplat și în cazul meu. Am uitat sa zic ca, pe lângă lipsă dată în contract, nu prea am apucat să citesc nimic pe acolo pentru că era foarte grăbit nenea. Ăștia sunt niște gunoaie. Nu merita sa muncești la ei.

| EugenEB explică (pentru anonim_4396):

Bun si eu nu am semnat, iar el m-a înregistrat. Am trimis doar actele si atat. De uitat nu am uitat ca l-am semnat, deoarece as fi avut copia acasă. Probabil vroia sa îmi dea contractul sa îl semnez zilele ce urmau, dar eu mi-am dat demisia deja, cu scandal. De pe 7 Decembrie pana pe 12 Decembrie sunt 5 zile, eu n-am semnat nimic.

| EugenEB explică (pentru EugenEB):

Când i-am specificat asta a început scandalul

| EugenEB explică (pentru EugenEB):

Am mai descoperit ceva, in poza cu Revisal este trecut ca lucrez 8 ore pe zi, iar eu lucram 12 ore pe zi, o zi de zi si una de noapte, apoi doua libere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EugenEB):

Legal ca tura de 12 ore, obligatoriu urmat de o zi acasă. Legal este 40 ore pe săptămână muncite cu 8h/zi. Iar dacă este sa iei luni 12 de zi, apoi marți 12 ore noapte. Miercuri/joi acasa. Vineri 12 ore zi, sâmbătă 12 ore noapte. Ieși cu mult peste. Plus ca trebuie să plătească spor de weekend +spor de noapte + orele suplimentare. Iar dacă nu poate să plătească orele suplimentare, acestea pot fi recompensate cu zile libere. Iar dacă ți-a făcut asta, îți imaginezi ce chin te aștepta acolo. Mai bine ca ai plecat.

Se mai întreabă angajatorii de ce nu au oamenii să lucreze. Ca ei tare serioși sunt. Bine ca aduc forța de muncă din alte țări pentru că aia sunt prosti și tac din gura. Însă uite cum încearcă să ne ia de prosti. Eu de 2 ani ma chinui sa ma angajez și întâmpin dificultăți pentru că nu accept să lucrez la toți ciumalacii care se cred smecheri. Iar eu nu accept fel și fel de spețe dubioase trecute prin CIM și altele. Apoi interviurile ținute la mișto cu specificul. "vă sunam noi". Până la primăvară mai trag cumva, apoi prefer sa livrez mâncare pe bicicletă la food panda. Sau tazz, sau vad eu. Si asa sunt biciclist înrăit, în 2 ani am vreo 8000 km pe bicicletă. Asta pana găsesc ceva serios. Poate mă ajută Dumnezeu sa găsesc ceva pana la urma. Iar tu Ferește-te de angajatori din ăștia.

| 1234568807 a răspuns:

Daca nu ti-a facut contract nu are dreptul sa te tina, nici macar cu contract nu te poate tine obligat, poate doar sa te puna sa stai in preaviz pentru 20 de zile

| BIoody a răspuns:

Ce ai ma?
Daca vrei sa numai lucri nu te mai prezinti, asa se face e simplu
Eu am facut de multe ori asa daca te pune sa semnezi actele ok daca nu iar bine, de ce iti pasa?
Te angajezi oriunde vrei si lucrii cat vrei nu te poate tine nimeni nicaieri daca tu nu vrei.

| ContDeTest a răspuns:

Nu este normală atitudinea lui de patron de sclavi, acum ai certitudinea că ai făcut bine că ai plecat.
Atâta pagubă să fie, măcar de acum știi în că nu vrei să fii recepționer.

| EugenEB explică (pentru ContDeTest):

Eu nu am văzut contractul! Nu l-am semnat, cum vine asta? Sunt bagat in Revisal fără contract semnat!?

| ContDeTest a răspuns (pentru EugenEB):

Probabil a blufat ca să te convingă să rămâi, nu-ți mai bate capul, concentrează-te pe noul job.