| mariiiiiiiiiiiiiiiiiiiii a întrebat:

am nevoie de un sfat luni sunt chemata in proba pentru angajare intr-un magazin de haine si nu stiu exact cum sa ma port cum sa ma port cu clientii ce sa le spun cum sa ii abordez in ce moment cand intra in magazin sau cum va rog ajutati-ma cu un mic sfat nu prea stiu cum sa fiu ca sa ma angajeze si sa fiu buna in acest sens va rog

3 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Nu e chiar simplu sa lucrezi cu clientii, nu trebuie exagerat cu intrebarile, agasati sa aleaga si sa probleze ceva. Exista un echilibru in toate; trebuie sa te uiti daca clientul te cauta din priviri sa ceara ajutorul tau, sau se descurca singur.De multe ori am plecat din magazinele unde sunt asaltata de vanzatoarele prea "amabile" ce nu te lasa sa te uiti si sa decizi singur ce vrei. Politetea te va ajuta in acest job, desigur.Bafta,sper sa iei postul!

| Ben00 a răspuns:

Gandeste-te cum ti-ai dori tu sa fii tratata ca si client. Cred ca un client trebuie lasat putin sa caute ce doreste, si dupa un timp poti sa intrebi daca poti sa ajuti. Patronii insa vor mai mult, pentru ca vor sa vanda. Important e sa fii politicoasa si sa fii si tu imbracata elegant, cam in ton cu ce vinde magazinul.

| adelynaa a răspuns:

Pei poti saluta clintul cand intra in magazin, cand se apropie de haine poti intreba frumos "cu ce va pot ajuta?" sau "ce v-ar interesa?" sau cand un client se uita la o anumita haina ii poti spune " puteti incerca" si ii areti cabina de proba... daca iti cere ajutorul in legatura cu o anumita haina ii areti ce este in magazinul respectiv de ex daca clientul cauta o pereche de blugi poti sa intrebi cum ar vrea sa fie mulati negri albi taiati franjuri sau stiu eu si in functie de preferinte ii areti ce dispune magazinul
sper ca te-am ajutat si sport la lucru