| mariiiiiiiiiiiiiiiiiiiii a întrebat:

Va rog ajutati-ma! am nevoie de un sfat luni sunt chemata in proba pentru angajare intr-un magazin de haine si nu stiu exact cum sa ma port cum sa ma port cu clientii ce sa le spun cum sa ii abordez in ce moment cand intra in magazin sau cum va rog ajutati-ma cu un mic sfat nu prea stiu cum sa fiu ca sa ma angajeze si sa fiu buna in acest sens va rog

2 răspunsuri:
| BlackheartQueen a răspuns:

Buna!
Nu am lucrat in domeniu dar am observat cate ceva pe parcursul timpului.
1.Zambeste tot timpul, nu trebuie sa fii incruntata sau altceva
2.Cand intra in magazin clientul ii spui Buna ziua, depinde de momentul zilei
3.Il lasi cateva minute sa isi clateasca ochii pe la produse apoi il intrebi, zambind bineinteles, daca il poti ajuta cu ceva
cel mai probabil va spune nu dar tu ti-ai facut datoria
4.Stai pe langa el dar pastreaza o distanta, nu intra in spatiul sau personal si nu incepe sa aranjezi hainele imediat dupa ce el le admira, pe mine ma enerveaza chestia asta. Le poti aranja dupa.
5. Daca se uita la o haina anume ii poti da mai multe detalii despre ea:e din material fin, croiala vine bine, la asta nu ma pricep dar le inveti cu timpul
6. Daca probeaza spune-i cat de minunat ii vine si alte chestii, dar fii convingatoare
7.Cand a plecat ii spui La revedere chiar daca a cumparat sau nu
Nu stiu, sper ca te-am ajutat.
Sa ai o zi frumoasa!

| KaterinaРомановский a răspuns:

Cel mai simplu e să mergi prin magazine de genul și să studiezi comportamentul și atitudinea fetelor care lucrează acolo ca să îți faci o idee.