| AlexVlc a întrebat:

Am o dilemă. Chiar trebuie să merg la facultate, neapărat? Ştiu că e opțională, dar majoritatea spun că mori de foame fără ea şi asta îmi cam dă de gândit ????. Eu nu doresc neapărat să merg întrucât cred că poți să câştigi suficienți bani cât să supraviețuieşti şi fără ea. Mă interesează opinia voastră.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu mori de foame fara facultate. Important este ca atunci cand iti inchei studiile sa stii sa faci ceva cat mai bine, daca se poate sa fii cel mai bun. Daca vei face un liceu tehnic si vei invata, de exemplu, foarte multa mecanica auto, asa incat la sfarsit sa fii un mecanic bun, atunci vei castiga bani suficienti sa te imbogatesti. Sau daca vei face o scoala profesionala si vei fi un tamplar exceptional de moblila.

| AlexVlc explică (pentru Brigaela):

Mulțumesc de răspuns. Eu nu vreau să merg la licee tehnice sau şcoli profesionale, dar oricum mulțumesc pentru răspuns!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Identifica-ti pasiunile si proritizeaza. Mergi la o facultate ca sa poti aprofunda latura teoretica in domeniul care iti place. Fara o diploma universitara nu poti optine acel post intr-un domeniu in care esti chiar si foarte bun. Bata deasa si mult succes!

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru AlexVlc):

Ti-am spus cu ce te-ai putea imbogati. Dar ca sa nu mori de foame, poti fi si agent de paza, vanzator, om de serviciu, muncitor in fabrici, exista multe meserii fara facultate care le permit celor care le practica o viata simpla, dar fara foame. Important este sa muncesti cinstit, pana la urma.

| sierra1 a răspuns:

Nu e obligatoriu dar nici nu strică!

| Mituca a răspuns:

Daca mergi la un liceu tehnic poti invata si sa iesi calificat pentru o meserie sau mai multe.
Daca nu vrei asta trebuie sa termini bio-chimie sau mate-info, de preferat intensiv pe o limba.
Daca familia ta are o afacere pe care o mostenesti poti sa nu faci facultate.
In Vest traiesti mai bine fara facultate dar in Romania nu strica. Da bine la dosar chiar daca nu ai invatat nimic si statul la camin e ieftin si te poate ajuta sa strangi bani. Vorbeste cu parintii tai, cu un psiholog/consultant poate? Intreaba oameni care nu au facut facultatea, intereseaza-te pe internet, compara regiuni/tari etc.
Mult noroc!

| AlexVlc explică (pentru Brigaela):

Ok. Mulțumesc!☺

| AlexVlc explică (pentru Mituca):

Mulțumesc, Mituca pentru răspuns.

Am vorbit cu părinții mei despre asta. Ei mi-ai spus că pot trăi decent fără o facultate. De asemenea, mi-au spus să mai am răbdare și să mă mai gândesc, pentru că la liceu, prin clasa a XI-a sau a XII-a, îmi voi da seama ce-mi place să fac cu adevărat.
Eu am postat această întrebare pe TPU pentru a vedea sfaturile altor oameni.

| Lioana a răspuns (pentru AlexVlc):

Dacă nu vrei licee tehnice sau scoli profesionale, adică nu vrei sa înveți o meserie, atunci e bine sa faci si o facultate pentru a te specializa într-un anumit domeniu.
Cel mai bine ar să-ți definești ce vrei sa faci in viața, care sunt așteptările tale și în funcție de asta sa iei o decizie.

| Kerre a răspuns:

Nu, nu este obligatoriu sa mergi la facultate, daca nu mergi la ea nu mori de foame, insa nu strica.