| Dragoș_Cristi_1971 a întrebat:

Sunt agent de vanzari și de curând am făcut un accident in timpul programului. ITM- ul nu a fost anunțat. Iar șeful mi-a zis sa ii dau banii pe mașina. Iar eu neavând posibilitatea de a ii da pe toți i-am spus sa îmi oprească din salar, lunar. El nu dorește acest lucru. Ce îmi va putea face el?

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cu parere de rau pentru tine asta e cum te intelegi cu el. Nu are nimeni cu ce sa te ajute. Ideea e ca - intentia ta e corecta; presiunile lui nu prea sunt justificate. Si-a asumat si el un risc atunci cand ti-a incredintat o valoare neasigurata. Pe locul 2 in topul accidentelor de munca in Ro sunt accidentele rutiere. Deci vorbim de accidentele rutiere din timpul serviciului nu de cei care se plimba. Asa stand lucrurile dom' patron sa zica mersi ca isi ia banii in rate platibile la salariu. Nu fa greseala sa-i inmanezi bani fara chitanta. Pe vremuri cei care aveau gestiune sau raspundeau de valori li se crea un fond de garantie prin opriri din salariu. Acum nu se prea mai practica. Daca individului nu-i convine si nu intelege ca nu ai alte posibilitati sa te dea in judecata pentru 2-3 ani si la urma sa-ti ia praful de pe toba ca banui ca nu prea esti mare proprietar. Iti poate pune poprire pe salariu si atat.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai facut un accident rutier, din vina ta, nu este accident de munca, asa ca n-are legatura cu ITM.
Seful poate sa-ti daca o decizie de imputare si sa-ti retina suma din salariu, nu se poate retine mai mult de 1/3 din salariu, in fiecare luna.

| Dragoș_Cristi_1971 explică (pentru Ioandelasal):

Asta i-am spus și eu lui, dar domnul ii vrea pe toți.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dragoș_Cristi_1971):

El poate sa vrea, dar nu este legal si nu are dreptul sa incalce legea.
Conform Codului muncii, rep. in 2011, citez:
"ART. 257.(1) Suma stabilită pentru acoperirea daunelor se reţine în rate lunare din drepturile salariale care se cuvin persoanei în cauză din partea angajatorului la care este încadrată în muncă.
  (2) Ratele nu pot fi mai mari de o treime din salariul lunar net, fără a putea depăşi împreună cu celelalte reţineri pe care le-ar avea cel în cauză jumătate din salariul respectiv."

| mihai69 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Orice accident petrecut pe timpul desfășurării activității, sau pe drumul către și de la locul de muncă se anchetează de către ITM.
Dacă este sau nu accident de muncă, ei stabilesc.
Exemplu recent: accidentul cu autobuzul de salariați DACIA Pitești.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Dragoș_Cristi_1971):

Cu parere de rau pentru tine asta e cum te intelegi cu el. Nu are nimeni cu ce sa te ajute. Ideea e ca - intentia ta e corecta; presiunile lui nu prea sunt justificate. Si-a asumat si el un risc atunci cand ti-a incredintat o valoare neasigurata. Pe locul 2 in topul accidentelor de munca in Ro sunt accidentele rutiere. Deci vorbim de accidentele rutiere din timpul serviciului nu de cei care se plimba. Asa stand lucrurile dom' patron sa zica mersi ca isi ia banii in rate platibile la salariu. Nu fa greseala sa-i inmanezi bani fara chitanta. Pe vremuri cei care aveau gestiune sau raspundeau de valori li se crea un fond de garantie prin opriri din salariu. Acum nu se prea mai practica. Daca individului nu-i convine si nu intelege ca nu ai alte posibilitati sa te dea in judecata pentru 2-3 ani si la urma sa-ti ia praful de pe toba ca banui ca nu prea esti mare proprietar. Iti poate pune poprire pe salariu si atat.

| johnnny123 a răspuns:

Mi se pare ciudat, din două motive:

1. Atunci când ți s-a dat pe mână mașina de serviciu nu ai semnat un document în care se specificau obligațiile tale (ce se întâmplă în cazul unui accident din vina ta, ce cheltuieli suportă firma și ce cheltuieli suportă angajatul, etc)?
Pe undeva este normal ca angajatul să plătească o parte din costuri dacă a făcut varză mașina din vina lui, dar aceste lucruri trebuie să fie specificate clar intr-un document agreat de ambele părți

2. Mașina nu are Casco? O companie care are multe mașini ar trebui să aibă asigurări pentru aceste mașini.

Din ce povestești tu mi se pare o firma care face lucrurile pe sub tejghea. Probabil nu-și asigură mașinile ca să taie costurile, și apoi își scutură angajații de bani (pe care evident că nu-i mai declară nicaieri).

| Dragoș_Cristi_1971 explică (pentru johnnny123):

Nu am semnat nimic, și nici Casco nu are. Eu doresc sa plătesc mașina. dar sa ii dau banii in "rate". El nu dorește acest lucru.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ce iti face? Te da in judecata pentru prejudiciu. ITM nu te ajuta cu nimic, vina fiind stabilita de politie esti bun de plata. Singura solutie - credit bancar.

| Dragoș_Cristi_1971 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Normal și firesc am auzit ca trebuie anunțat Itm - ul. Eram in timpul programului.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Dragoș_Cristi_1971):

Nu stiu exact cum e cu ITM-ul dpdv perfect legal. Stiu ca ITM-ul e implicat daca exista victime. Adica daca ai suferit tu ca angajat prejudicii de sanatate. Ca s-a strivit mijlocul de productie nu intereseaza pe nimeni. Adica sa zicem ca esti macaragiu si faci o manavra aiurea prin care ai facut masina sefului de dat la fier vechi. Cat timp nu ai omorat sau ranit pe cineva nu are treaba ITM. Paguba materiala e una si cea umana e alta.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Si in cazul in care tu prin accidentul de circulatie ai ranit pe careva e treaba intre el si firma care ia prejudiciat oasele. Aici intra in actiune RCA-ul, eventuale procese etc. Nu are a face IMT. Daca tu angajatul esti intreg nu-i intereseaza pe ei.