| lifeistough a întrebat:

Am sansa sa plec in Spania(Castellon) la sfarsitul acestei luni cu masina impreuna cu cativa prieteni. Ei mi-au spus sa merg sa vad si eu o tara straina(ar fi prima oara cand ies din tara) pentru a o vizita sau chiar lucra. Dar eu cred ca cu aceasta criza nu-mi voi gasi de lucru si daca ma duc numai in vizita stric banii. Cu spaniola m-as descurca pentru ca am cumparat mai demult un ghid de conversatie. Sa ma duc voi ce ziceti daca ati fi in locul meu?!

9 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Asa la intimplare nu doar daca ai pe cineva care sa te gazduiasca si eventual sa te indrume la un loc de munca dar asa doar sa te plimbi,, nu nte sfatuiesc. Si nu uita ca ti trebuie si cartea verde a masinii.Mai bine vb cu cineva si daca iti promite ceva bine daca nu pastreaza ti banii ca ti trebuie aici acasa

| DerHimmelSollWarten a răspuns:

Nu stiu daca sfaturile de pe un site te-ar putea ajuta in luarea unei decizii de care depinde viitorul tau. Daca ai un loc de munca in Romania, sfatul meu este sa nu renunti la el pentru o "fata morgana". Am pierdut doua locuri de munca in speranta ca "afara"va fi mai bine.Am contract incheiat pe 1 an dar mi l-au prelungit cu inca unul. E greu, e foarte greu iar daca nu le vorbesti limba esti un paria, vei ramane mereu un strain pentru ei, oricat de bun esti in meseria pe care o practici.Am ajuns in Germania si stiam doar cateva cuvinte, invatate dintr-un dictionar.Acum vorbesc destul de bine limba lor dar tot auslander imi spun.Gandeste-te la locuinta, stii ca intai trebuie sa lucrezi minimum 3 luni ca sa iti poti inchiria o locuinta cat de mica? Eu am fost cu banii in mana, plus un avans pe 3 luni si nu au vrut sa-mi dea locuinta pe motiv ca am contract de Romania.Nu sunt cainii cu colaci in coada, crede-ma.Sunt de aproape un an aici si nu am strans nici un ban.Trebuie platita chiria, mananc, ma imbrac si din ce mai imi ramane trimit acasa pentru ca am ceva rate. Duc un trai "decent", sa-i spunem, dar nimic nu compenseaza dorul de casa, de parinti, de locurile dragi, ideea ca esti singur intr-o tara straina poate ucide mai rau decat accidentele de masina.Si prietenii...au fost atatea cazuri in care o data ajunsi la destinatie, nu te mai cunosc. Orice e posibil.Inca o data, gadeste-te bine! Mult noroc in decizia ta!

lolita
| lolita a răspuns:

In perioada asta este destul de greu sa-ti gasesti de lucru, daca esti baiat iti zic ca in constructii este jale, sunt o multime de romani in somaj carea steapta sa lucreze. in restaurante nici o sansa deoarece inca nu a inceput sezonul si nimeni nu face angajari, la portocale daca nu ma insel cred ca nu mai dureaza mult si se termina culesul. si in alte domenii trebuie sa fii calificat si sa ai experienta si sa stii limba in primul rand. nu mai este ca acum cativa nai cand se anjaja orice persoana, fara sa stie limba fara sa stie sa lucreze in domeniu etc. se cauta mana de lucru ieftina si noi eram perfecti pentru a lucra. cum nu ai specificat varsta si sexul nu stiu ce sa te sfatuiesc. daca vei cauta bine probabil vei gasi ceva de lucru, dar cum am mai zis nu este foarte usor.

| Summer Memories a răspuns:

In Castellon locuiesc si euhee hee.
Adevarul este ca e mai greu cu serviciul aici, multa lume se intoarce in Romania pentru ca pierde locul de munca.De gasit, se gaseste la fel de greu, mai ales pentru cei care nu sunt de natinalitate spaniola.Eu as zice sa vi macar in vizita, pentru ca de munca nu stiu daca vei gasi ceva. Daca esti femeie gasesti mai repede dar daca esti barbat.mai greu.

Succes happy

| scumpikkk a răspuns:

De ce nu? poate ar fi asta o sansa pentru tine, mai rau ca in romania nu poate fii, eu am incercat si imi este mult mai bine, parerea mea ar fi sa nu ratezi o asa ocaziewinking

| Crs a răspuns:

Eu zic sa nu ratezi sansa. Daca nu iti vei gasi de lucru, macar stii ca te-ai distrat si ai vazut ceva frumos si nu ai cheltuit banii chiar de pomana.

| Deea a răspuns:

Du-te la o agentie si cauta servici ca altfle nu pot sa te tuci in spania si sa-i intrebi pe toti: angajati e cineva?
tatal meu a plecat in italia acum 2 luni si deja a trimis bani destui.eu zic sincer sa incerciwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ajutorcrying( nu stiti un site de imobiliare din Spania? ca vreau sa plec la munca si va trebui sa stau in chirie si nu gasesc pe siteuri romanesti chirii de acolo...plssssss

| s3nz0r a răspuns:

Du-te mei omule ca sigur gasesti ceva si parintii mei sunt plecati in spania si se descurca cat de cat nu vad tu dc nu ai avea vreo sansa. deci nu rata sansa poate fi singura din viata ta gandeste-te bine ce vei face eu te sfatuiesc sa te duciwinking