| vld13 a întrebat:

Am si eu o intrebare:
Cum completez fisa de optiuni la liceu, pe 4 iulie, daca eu m-am inscris la liceul militar?
Trebuie sa pun prima optiune liceul militar? daca da,care este codul?,daca nu, cum fac?
Va rog ajutati-ma!
dau ce vreti voi!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU completezi Fişa cu opţiuni pe data de 4 iulie!

Aştepţi până se afişează listele cu cei admişi la liceul militar - afişarea se face până în 7 iulie 2014.
Dacă vei fi admis, atunci NU mai participi la repartizarea computerizată şi NU mai completezi Fişa cu opţiuni!

"Art. 8. (1) La profilurile artistic, sportiv, militar, teologic si la specializarea filologie
de la liceul Waldorf, aprecierea probelor de aptitudini se face prin note.
(5) La profilul militar, media finala de admitere se calculeaza astfel:
MFA = media finală de admitere = ( NT + MA ) : 2,
unde: NT = nota obinuta la testul grila de verificare a cunostinelor la disciplinele Limba si
literatura româna si Matematica;
MA = media de admitere (calculata conform Art.4);
MFA = media finala de admitere.
(6) Media finala de admitere, menionata la alin. (2), (3), (4) si (5), se calculeaza cu doua zecimale, fara rotunjire." - vezi pag. 3 din Metodologia de la linkul :
http://admitere.edu.ro/......i_2011.pdf

"Candidaţii declaraţi respinşi la probele de aptitudini sau care nu au fost admişi la liceele vocaţionale din lipsă de locuri, în data de 7 iulie 2014 ridică fişele de înscriere de la secretariatele liceelor la care au susţinut probe de aptitudini, le depun la şcolile gimnaziale pe care le-au absolvit şi, în perioada prevăzută de calendarul admiterii, completează opţiuni la școala gimnazială pe care au absolvit-o.
Aceşti candidaţi participă la repartizarea computerizată." - SURSA = "Broşura Admiterii 2014" de la linkul :
http://ismb.edu.ro/......014_15.pdf

Oricum, în cazul în care NU vei avea o medie suficient de mare şi NU vei fi admis la acel liceu, atunci, în data de 7 iulie îţi scoţi Fişa de înscriere şi o depui la şcoala unde ai terminat clasa a 8-a!

Iar în data de 7–8 iulie 2014 vei completa opţiunile în Fişa de înscriere - vezi "Calendarul admiterii" la linkul :
http://www.google.ro/......http?/url

Toate cele bune.

1 răspuns:
| annamaria199925677 a răspuns:

Buna! codul de la liceu apare in catalogul pe care l-am primit de la scoala.pai pentru a completa fisa cu obtiuni trebuie sa mergi la scoala cu un parinte si ba nu iesc ca trebuie sa completezi un formula, dar impreuma cu parintele si cu cineva care va sta la calculator tu vei dicta codul de la optiunile pe care le vrei iar ele sunt introduse in calculator. simpluu!