| anonim_4396 a întrebat:

Aș avea și eu nevoie de niște sfaturi, dar cât se poate de serioase. Deci vă rog dacă știți și aveți habar, să mă ajutați și pe mine. happy

Mă interesează dacă doar cu licența, cu diploma de licență de la facultate, de psihologie (deci fără master) se poate lucra la stat în orice domeniu (clinic/spital, școlar, securitate și apărare-poliție/militar)? Sau pentru acestea este nevoie și de master? Mă interesează mult zona statului/lucrul la stat. Iar ca și psiholog/psihoterapeut știu sigur că trebuie masterat și chiar formări(care înseamnă încă ceva ani pierduți și evident bani în plus), deci tocmai de aceea mă interesa dacă eu după 2 ani de facultate, pot lucra la stat pe oriunde, în orice domeniu?

A doua întrebare și interes.
Dacă aleg dreptul și merg doar pe licență, în condițiile în care acolo se fac 4 ani. Eu doar cu licența, fără masterat (sau aleg poate să-l fac după în timp, dar vreau ca după ce iau licența aia să pot lucra în domeniul ales, și mai ales la stat) pot lucra la stat, ca orice se poate lucra? Știam din minimele mele cunoștințe că totuși pentru a fi avocat ai nevoie să intri în barou. Dar pentru celelalte funcții de la stat trebuie și pentru acelea să intri în barou? Sau altfel, pe orice altceva, se poate lucra la stat doar cu licența în drept?

Nu știu cât de exact am întrebat, dar sper că ați înțeles ceea ce mă frământă și sper să găsesc măcar aici un răspuns concret, că degeaba caut pe net, că nu găsesc nimic și nimeni nu mă lămurește cu nimic, concret. sad

Ca să formulez o întrebare mai simplă, sper, mă interesează concret, dar cât se poate de concret ce pot să lucrez la stat, doar cu licența în psihologie sau în drept, fără să fiu nevoită să fac alte masterate sau formări?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu cum este la psihologie dar la drept te poti angaja in munca, in functia de consilier juridic la o institutie, unorgan de stat, chiar fara vreun masterat, dupa ce ai obtinut licenta.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Deci pot doar cu licența. happy
Mulțumesc! happy

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dai concurs la stat, asta nu știai?

| anonim_4396 explică (pentru anonim3247):

De concurs știam, că peste tot la stat se dă. Dar nu știu dacă prin domeniile care mă interesează pe mine, se poate lucra doar cu licență. Asta era nelămurirea mea.

5 răspunsuri:
| anonim3247 a răspuns:

Vezi că acum la stat cine vrea să se angajeze și să dea concurs mai bine se face cercetător NASA la cât trebuie să știe.

| anonim_4396 explică (pentru anonim3247):

Stați, vă referiți că sunt examenele grele la stat? happy
Chiar în orice domeniu? sad
În învățământ cel puțin, am văzut că deși predau la primar, mi se dă examen de română și matematică de gimnaziu. Deci mă aștept ca peste tot să fie la un nivel mai high. laughing)
Cel mult pe mine mă interesează dacă pot lucra doar cu licența și mai ales dacă în orice domeniu mă pot angaja, fără știți dv ce. happy Adică am văzut pe alții supărați de oamenii "cu pile" eu una nu am nimic cu ei, dar atâta timp cât mai am și eu loc de ei, deoarece se cere totuși un examen la stat. happy Ideea e că pe drept și mai ales pe avocatură, nu știu ce-mi tot spunea mătuși-mea în copilărie că fără pile nu se intră. Sincer, de aceea prima dată nici nu am vrut pe domeniul ăsta, că am rămas în memorie cu ideea spusă de mătușa mea în copilărie. happy Apoi din ce am mai auzit, clar pe la primării se intră pare-se doar cu pile sad Trist! happy
Deși nu știu dacă poți oricum cu dreptul să lucrezi într-o primărie, știam că acolo ar trebui să urmezi administrație publică.